עו"ד איתמר פלג - סוכן סמוי בצבא

סוכן סמוי בצבא: יש גבולות שאסור לחצות

מפעם לפעם שומעים באמצעי התקשורת על מבצעים הכוללים סוכנים סמויים. בדרך כלל מדובר על אנשים הפועלים במסווה, במסגרות שונות, ומטרתם לאסוף ראיות מפלילות מאנשים החשודים בעבירות כאלה ואחרות.

בין הגופים המפעילים סוכנים סמויים נמצא גם צה”ל, בעזרת יחידות מיוחדות של משטרה צבאית חוקרת (מצ"ח). לפני כחצי שנה פורסם על מקרה בו סמג"ד הפעיל חייל בתור סוכן סמוי, שנדרש לדווח אם חבריו משתמשים בסמים. הסמג"ד נחקר באזהרה במצ"ח כיוון שחרג מסמכותו והפעיל את המעקב גם במקומות בילוי אזרחיים. במקרה אחר מ-2019, חייל בשירות סדיר נידון לשנתיים של מאסר בפועל לאחר שהורשע במכירת 90 גרם של סם מסוג אקסטזי לסוכן סמוי של מצ"ח.

מעבר לקווים

לעיתים קרובות קיים גבול דק מאוד בין הפעלה לגיטימית של סוכן לבין עבירה על חוקים ונהלים. מי שמכיר את הנושא מקרוב הוא עו"ד איתמר פלג, שיאיר את עינינו בעניין. "בדרך כלל מתקבל מידע מודיעיני מסוים על חייל, המעלה חשד בדבר מעורבותו בעבירות פליליות ", מסביר עו"ד פלג.

ומה עושים אם חושדים במישהו?

"מתחילים במלאכת איסוף הראיות נגדו לצורך גיבוש תשתית להעמדתו לדין. במקרים החמורים יותר וביניהם למשל חשד לעבירות של סחר בסמים או בנשק, מופעלים בד"כ ע"י היחידה המיוחדת למבצעים מיוחדים (ימל"מ) סוכנים סמויים שאותם מצמידים לחשוד. ההיכרות בין הסוכן לחשוד מתוכננת ומתבצעת בנסיבות "מקריות", למשל, החשוד מוצא לקורס והסוכן מוצא גם הוא לאותו קורס ומוכנס לשהות עם החשוד באותו החדר. כך הסוכן יוצר קשרי חברות עם החשוד ומחלץ מידע ממנו".

איפה הבעייתיות כאן?

"הבעיה המרכזית היא כאשר סוכן מפעיל לחץ על חייל לבצע עבירות, משדל ואף מדיח אותו לדבר עבירה. כלומר החייל מבצע עבירה שאלמלא אותו סוכן, הוא לא היה מבצעה. דוגמה לכך יכולה להתבטא כאשר חייל הסובל מבעיות כלכליות עד כדי קושי קיומי, פוגש באופן "מקרי" חייל אחר (סוכן). במסגרת קשרי החברות הנרקמים ביניהם, אותו סוכן שלכאורה רוצה בטובתו של החייל, עשוי לעודד אותו להשיג כסף ע"י ביצוע עבירות פליליות שבסופן הוא ייעצר".

"דוגמה נוספת להתנהלות פסולה היא למשל כאשר הסוכן אומר לחשוד כי עליו להתייעץ עם עורך דין פלילי ובעצם גורם לו לדבר עם אחד השוטרים, שמתחזה לעו"ד ומקליט את השיחה כדי להשתמש בחומרים כראיות".

במקרים מעין אלו והרבה אחרים, בית הדין הצבאי פסל לא אחת תרגילי חקירה בהיותם אסורים.
מרגע שנודע לצבא על צרכיו הטיפוליים/הכלכליים של חייל – על הצבא לספק לו אותם ולסייע בשיקומו.

עו"ד איתמר פלג הוסיף: "סוכן סמוי בצה"ל נפוץ במקרים של חשד לביצוע עבירות חמורות כדוגמת סחר בסמים, בנשק, עבירות בגידה במדינה ועוד. הסוכנים יודעים להיות ערמומיים ובעצם מתחבבים על החשודים כדי לרכוש את אמונם".

"חשוב שעו"ד ילווה את החשוד או הנאשם בכל השלבים"

אתה יכול לתת דוגמה לאחד המקרים בו טיפלת במשרד?

"אני יכול לשתף מבלי להיכנס לפרטי המקרה, כי חודשים ספורים לאחר גיוסו לצה"ל של חייל אותו ייצגתי, החל "להידבק" אליו חייל אחר, שבהמשך התגלה כסוכן שהופעל מטעם היחידה המיוחדת למבצעים מיוחדים במצ"ח. נרקמו ביניהם יחסי חברות ונאמנות של ממש. הסוכן ידע לתמרן את הלקוח  הסובל מבעיות אישיות ונפשיות, שידל ואסף נגדו ראיות שהבשילו לכדי כתב אישום חמור שכלל בעבירות של סחר בסמים מסוגים שונים ושימושים במסגרת הצבא".

עו"ד איתמר פלג. "לפעמים הסוכן מדיח לדבר עבירה" (צילום: יח"צ)

עורך דין איתמר פלג הסביר: "מעבר למחדלים ממשיים שבוצעו על ידי היחידה החוקרת, ראוי שהמשאבים שהושקעו בהפללה והדחה היו מושקעים בשיקום וטיפול, בפרט כשמדובר בחיילים בעלי נסיבות חיים קשות. לצבא יש עוד כברת דרך לעשות בנושא ואני אופטימי, בעיקר לגבי עניינו של הלקוח שלי".

מה למדת מהניסיון שצברת בתחום עבירות סמים?

"צה"ל הוא מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית, ויש תובנות משותפות לגבי עבירות סמים גם בצבא וגם באזרחות. במקרים מסוימים, אפילו עבירה חמורה הקשורה לסמים מצריכה טיפול בהיבט שיקומי. אם אכן זה המקרה, ניתן לגרום להפחתה משמעותית בענישה".

"אנחנו מסבירים ללקוחות שלנו, שלצערי מתייעצים איתנו בשלב מאוחר מדי של החקירה, את החשיבות של פנייה לעורך דין מנוסה המתמחה בתחום של עבירות סמים. חשוב מאוד שעורך דין ילווה את החשוד או הנאשם בכל השלבים – חקירה, משפט, טיעונים לעונש, ואם יש אז גם בערעור".

המאמר נכתב על דעת הכותב ואינו מהווה ייעוץ משפטי.

עוד ב-בשיתוף-עם

עתיד ביטוח משה שימשי תומר קיויתי

צפו: סוכנות הביטוח עתיד בטוח עברה למשרדים החדשים בב.ס.ר סיטי פתח תקווה (וידאו)

החברה ציינה אתמול עם סוכניה , עובדיה ונצגי חברות הביטוח ובתי השקעות את חג הפסח בהרמת כוסית במשרדי החברה המעוצבים בבניין C קומה 6 במתחם, לאחר שעברו אליהם מרחוב הסיבים. בחברה, שמ-2013 הולכת וגדלה, מחפשים תמיד סוכנים טאלנטים מהעיר ומחוצה לה, שרוצים לצמוח תחת חברת ביטוח מצליחה. תומר קיויתי, בעלים ומנכ"ל: "אנחנו שמחים על המעבר למשרדים החדשים. השקענו כאן המון

המשך קריאה »
זויה צ'רקסקי, “Let My People Go”, שנות האלפיים, אוסף לוין

עופר לוין: " לזויה צ'רקסקי ביטוי אמנותי מיוחד המתכתב עם המציאות הישראלית"

האמנית זויה צ'רקסקי עלתה לאחרונה לכותרות בעקבות תערוכה חדשה שלה במוזיאון היהודי בניו-יורק בשם "7 באוקטובר, 2023". בתערוכה מוצגות 12 עבודות המהוות ביטויים עזים למעשי הזוועה שבוצעו בידי חמאס. עבור חובבי האמנות בישראל שהתוודעו בעבר ליצירותיה של צ'רקסקי, עבודותיה הנוכחיות הן המשך ישיר לתהליך ארוך שנים של עיסוק ביקורתי בסוגיות רגישות במציאות הישראלית והיהודית.

המשך קריאה »
דניאל כהן תאטרון המסילה פתח תקווה

צפו: למעלה מ-300 צופים באולם מלא בהופעה של דניאל כהן בתאטרון המסילה פ"ת

הסטנדאפיסט הלוהט סגר במוצ"ש האחרון עוד "סולד אאוט" בעיר עם הופעה מלאה בצחוקים באולם ההופעות שבאם המושבות, שברח' האחים בכר. הרבה יותר מ"ערב סביר", כמו שהוא קורא להופעה. כהן לא חסך במילים, נגע בכל סוגי הקהלים, כשהכל מתובל בתוכן אקטואלי. כששאלנו, הוא לא התאפק לצחוק עלינו: ״פתח תקווה היא עיר שיש בה את כל מחזור החייםֿ, מתחיל בבלינסון ונגמר בבית עלמין ירקון".

המשך קריאה »

שחזור מידע נתונים בסביבות עבודה היברידיות: אתגרים ופתרונות לקראת שנת 2024

בעולם העסקי המודרני, אנו עדים למעבר משמעותי לסביבות עבודה היברידיות, שבהן נתונים ומידע נמצאים הן בענן והן במערכות מקומיות. המעבר הזה מעלה אתגרים חדשים בתחום שחזור מידע, כאשר ארגונים צריכים להתמודד עם סיטואציות בהן מידע חיוני נמצא בסכנה או אבד. במאמר זה נסקור את האתגרים שהמצב יוצר ואת הפתרונות להם – בראייה לקראת השנה החדשה הבאה עלינו לטובה

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading