הקניון הגדול פתח תקווה בשבת האחרונה

עצוב: הקניון הגדול בפתח תקווה סגור גם במוצאי שבת זו – בפעם הרביעית ברציפות

אם יש משהו שמסמל את הקיפאון והאי ודאות העסקית-בטחונית בצל המלחמה, זה המקום הכי מסחרי בעיר, שבמוצאי שבת רגילים הוא מלא כמעט עד אפס מקום בקונים, סועדים, מבלים וסתם מסתובבים – ועכשיו, מה-7 באוקטובר המקולל – סגור. האם ההחלטה היא בטחונית או עסקית? תלוי את מי אתם שואלים. מה שבטוח, יום אחרי שנפל טיל בפתח תקווה – ההחלטה מתבררת כנכונה.

ימי הלחימה תפסו את הקניון הגדול בפתח תקווה של רשת קניוני עופר, כמו כל המדינה בכלל והקהילה העסקית בעיר בפרט – בסוג של הלם. גם מהמכה וגם מאי הודאות. ישראל בימי אבל בלתי נגמרים ואולי הדבר האחרון שמתאים לעשות, זה לבלות בקניון. מצד שני, בקניון לא רק מבלים. גם קונים מצרכים, מצטיידים, אוכלים ובעיקר – מתאווררים.

הקניון הגדול בפתח תקווה - למרות הקריאה, עדיין פתוח
הקניון הגדול בפתח תקווה - ביום רגיל

אזעקה בקניון. אין בהלה אבל גם אין כריזה

במהלך ימי השבוע, רוב החנויות היו פתוחות מ-9:00 לערך עד 18:00, אך הקניון הגדול המשיך לפעול לשעות מאוחרות, עבור חנויות שנסגרו מאוחר יותר, כמו סופר פארם. מתחם האוכל גם כן נסגר מוקםד מהרגיל. בית הקולנוע סגור מתחילת המלחמה. התפוסה בקניון במהלך השבוע, לא התקרבה לזו שבימים רגילים. היום, שישי, גם כן נרשמה תפוסה דלילה יחסית לימי שישי רגילים, אך בשישי שעבר, "היה כמו יום שישי רגיל", מסרו מהקניון הגדול. "95 אחוז מהחנויות היו פתוחות".

לאחר שאתמול נפל הטיל, היה די ברור, שגם הפעם, בפעם הרביעית ברציפות, הקניון הגדול יהיה סגור במוצ"ש. המתחם המסחרי הגדול בפתח תקווה, חווה מצב דומה בימי הקורונה, אך בניגוד לאותם ימים – כאן לקיפאון, לחוסר הוודאות בכל הרמות – מתווסף מימד האבלות והעצבות שכל אחד מאיתנו חווה. תוסיפו לזה את העובדה שבזמן פעילות הקניון נשמעות (ויכולות גם בהמשך להישמע) – אזעקות.

"הגענו לקניון הגדול במהלך השבוע, רצינו רצת להתאוור. ובשעה 17:00 נשמעה אזעקה", מספר טליה בנדרלי, תושבת אם המושבות הותיקה. "לא שמענו כלל את האזעקה בתוך הקניון והבנו שיש סכנת טילים מאנשים שהיו לידינו ומהאפליקציות והוואטסאפים. לא הייתה בהלה והאנשים הלכו הצידה למרחבים המוגנים. מה שכן, הייתי מצפה שתהיה הודעה על האזעקה במערכת הכריזה של הקניון".

טליה בנדרלי. צילום מרגעי האזעקה בקניון הגדול
טליה בנדרלי. צילום מרגעי האזעקה בקניון הגדול

"אנשים בעיקר באו להסתובב ולהתאוור"

לדברי בנדרלי, הקניון המשיך להתנהל כרגיל מיד אחרי האזעקה. "אנחנו הלכנו אחרי שעה, בסביבות 18:00. הספקנו עוד לאכול גלידה. אחרי שהחנויות החלו להיסגר – יצאנו מהקניון. האנשים בקניון באו בעיקר להסתובב ולהתאוור. לא כדי לקנות, כי החנויות היו די ריקות. אני חושבת שההחלטה לסגור את הקניון במוצאי שבת היא החלטה נכונה, לאור המצב. גם כי בערב אנשים מפחדים לצאת".

החוויה מצד בעלי העסקים והחנויות בקניון הגדול היא גם כן קשה. הירידה במכירות, בכל התחומים – היא ודאית ומוחלטת. תוסיפו לזה גם העובדה שרבים מהעובדים (בעיקר הצעירים) נמצאים בימי מילואים, או כאלה שחוו על בשרם, או על בני משפחתם, חבריהם, את הטראומה הלאומית ולא יכולים או לא רוצים לחזור לעבוד. קשה להעריך במדויק את הנזק שנגרם לעסקים, אך מדובר באלפי, אם לא עשרות אלפי שקלים במדי יום – תלוי בגודל החנות/עסק.

הקניון הגדול: שעות פתיחה מצומצמות

הנחה לשוכרים: 25% מהשכירות ודמי הניהול

מה שאולי יכול לנחם את בעלי העסקים, היא ההחלטה של קבוצת מליסרון, להוריד לשוכרים את שכר הדירה ואת דמי ניהול ב-25% כל אחד, עד הודעה חדשה. לגבי מוצ"ש, שוחחנו עם מספר שוכרים ובעלי החנויות ואנחנו מבינים כי הם שלמים עם ההחלטה, לאור המצב הבטחוניו לאור מצב הרוח הכללי וההערכה היא, שבטח אחרי הטיל של אתמול והאזעקה של היום – זה לא נכון בטחונית וגם עסקית לפתוח.

"מדינת ישראל מתמודדת בימים אלו עם אחד מרגעיה הקשים ביותר מאז קום המדינה", מסרו מקבוצת מליסרון. "ההתגייסות של החברה הישראלית והירתמות הציבור לסייע היא חוצת מגזרים, עמדות ודעות, ומראה את שידענו תמיד – כוחנו באחדותנו. החברה מאמינה שבסיומה של המערכה הקשה שנכפתה עלינו, נצא מחוזקים, כעם וכקהילה". 

במליסרון, שבבעלותה גם קניון סירקין פתח תקווה, שאף הוא יישאר סגור במוצ"ש, הוסיפו כי הפעלת הקניונים, גם אם במתכונת מצומצמת, כרוכה בעלויות קבועות וגבוהות. "החברה רואה בשוכרים שותפים אסטרטגים לפעולתה ונמצאת בקשר רציף והדוק עמם, על מנת לתת מענה לכל שוכר ושוכר", מסרו. "החברה מקווה ומאמינה שההמשלה תשקיע את התשומות הנחוצות לשם שיקום המשק, ושהגורמים הרלוונטיים במדינת ישראל, בדגש על משרד האוצר, ידאגו לפיצוי העסקים שנפגעו ונפגעים בהליך סדור ומהיר".

עוד חדש בפתח תקווה

נדל"ן מגורים פתח תקווה

הלמ"ס: עלייה של כמעט 50% במכירות דירה בפתח תקווה ברבעון האחרון לעומת הקודם

שוק נדל"ן המגורים בעיר מתאושש תשעה חודשים אחרי פרוץ המלחמה? עוד מוקדם לדעת, אבל הנתונים שפרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מראים מגמה משמעותית של עלייה בקצב מכירת הדירות (חדשות ויד שניה). למרות החששות והתחזיות הפסימיות בפתח תקווה מכרו בין מרץ למאי 24, לא פחות מ-539 דירות, לעומת 362 שמכרו בין דצמבר 23 לפברואר 24.

המשך קריאה »

תסביר לנו: יוסף חדאד מגיע לפתח תקווה להרצאה בעופר הקניון הגדול ב-21.7

בעוד שבוע, ביום ראשון הבא (19:00), יגיע למתחם הקולנוע הוט סינמה שבקניון, הערבי-ישראלי, שהפך המסביר ללאומי, שכל אחד מאיתנו אוהב לשמוע, לערב אישי תחת הכותרת: "גאה להיות ערבי וגאה להיות ישראלי". חדאד יספר על חוויותיו האישיות – מהילדות בנצרת ועד הבחירה להתנדב לשרות בצה"ל, הפציעה הקשה במלחמת לבנון השניה ועוד היום, איך הגיע להיות הפנים של ההסברה הישראלית בעולם.

המשך קריאה »
MRI בילינסון פתח תקווה

בקצב הלב: בבית החולים בילינסון פתח תקווה החלו בהקמת מתחם MRI עם מכשיר חדש

המכשיר, שנרכש מחברת פיליפס, מסוג טסלה 1.5, יתווסף למערך הדימות של בית החולים הפתח תקוואי, שכבר כולל מערכות דימות מתקדמות וחכמות רבות, שגם משלבות בינה מלאכותית. ההערכה היא כי המכשיר ייכנס לעבודה שוטפת בעוד מספר חודשים והוא צפוי להגדיל את זמינות התורים לביצוע בדיקת MRI, שעשויה להציל חיים. מכשיר ה-MRI נרכש בזכות תרומה של קרן עזריאלי.

המשך קריאה »
צדוק בן משה חוגג 60 עם משפחתו

כ-100 מוזמנים הגיעו לקאסה 61 פ"ת לחגוג 60 לסגן ראש העיר צדוק בן משה (וידאו)

אחד מהתושבים הצבעוניים והמוכרים ביותר בעיר, חגג הערב שישה עשורים במסיבת הפתעה, שארגנו לו חבריו התושבים יפית חיים לוי, מטי חי ושרון אלדד. למרות ההכנות הרבות שנדרשו לאירוע המושקע, בן משה נראה די מופתע בכניסה לאולם, אבל לא לקח לו יותר מכמה שניות להבין מה קורה – ומיד היא זרם עם החגיגה. מי שלא הגיע, היה ראש העיר רמי גרינברג, ששהה מחוץ לעיר ושלח את ברכתו.

המשך קריאה »