בנייני מגורים בפתח תקווה

נעבור את חיפה עד 2034? 11 אלף דירות חדשות בהתחדשות עירונית אושרו בפתח תקווה

לפי הדיווח שהתקבל היום, הוועדה המחוזית אישרה להפקדה תוכנית של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, לפיה 2,500 מבנים בעיר, יעברו תהליך התחדשות עירונית באמצעות תכנית אלטרנטיבית לתמ"א 38. המשמעות היא שבעוד כעשור, בזכות התכנית, צפויים להצטרף לעיר כ-50 אלף תושבים, זאת בנוסף לאלה שיתווספו לכ-50 אלף בסירקין. "התכנית לוקחת בחשבון גם את הצורך בחידוש התשתיות", נמסר.

האם פתח תקווה תהפוך בשנים הקרובות להיות העיר השלילית בגודלה? בהחלט ייתכן. תכנית התחדשות עירונית גרנדיוזית חדשה, בשיתוף העירייה, תאפשר לקדם תוספת של כ-11 אלף דירות חדשות בפתח תקווה, במסגרת תכנית במהלכה יהרסו וישופצו מבנים ישנים ומוזנחים שנבנו לפני 1980 ובמקומם יקומו מגדלי מגורים חדישים ומודרניים. התכנית לא כוללת כמובן את עשרות הפרויקטים של התחדשות עירונית שנמצאים כיום בשלבי תכנון ובנייה.

תכנית שכבר אושרה בקלישר

קלישר 5 בשנת 2011 מימין, קלישר 5 בשנת 2030 משמאל?
קלישר 5 בשנת 2011 מימין, קלישר 5 בשנת 2030 משמאל?

התכנית משתרעת על חלק ניכר באיזורים שונים בפתח תקווה וחלה על מבנים הזקוקים לחיזוק מפני רעידות אדמה. לדברי הועדה, היא מתווה תהליך מבוקר ומאפשרת התחדשות הדרגתית של המרקם הבנוי בעיר במנגנון של חיזוק ותוספות בניה, או במנגנון של הריסה ובנייה מחדש. התוכנית מקודמת מכוח סעיף 23 לתמ"א 38, וקובעת את התנאים להתחדשות בניינית בעיר.

תכנית שכבר אושרה בכצנלסון

התחדשות עירונית פינוי בינוי כצנלסון 40-44
התחדשות עירונית פינוי בינוי כצנלסון 40-44

לפי התכנית, בעיר מצויים כיום כ-2,500 מבנים הזקוקים לחיזוק בהם כ-35 אלף יחידות דיור. בהתאם, הפוטנציאל המלא של יחידות דיור שניתן לממש מתוכנית זו, במידה וכל המבנים יתחדשו, מקיף עשרות אלפי יחידות דיור. יעד התוכנית עליו מדובר הינו תוספת של כ-11,000 יחידות דיור חדשות, בכפוף לקיבולת שטחי הציבור הנדרשת. כלומר, הפסקת התמ"א 38, ממש לא הולכת להפסיק את ההתחדשות העירונית של פתח תקווה.

מרכז העיר פתח תקווה - זקוק דחוף להתחדשות עירונית

גרינברג: "מעודדים התחדשות בשכונות הותיקות במרכז העיר"

"התכנית החדשה תאפשר לאחד מספר מגרשים בפרוייקט אחד שבו יוקמו כל התשתיות הציבורית הנדרשות, תוך העדפה לקידום פרוייקטים במסלול של הריסה ובניה", התייחס לכך לפני כחודש ראש העיר, רמי גרינברג. "בנוסף, התכנית תאפשר לווסת את היקף הבנייה בהתאם ליכולת הקיבולת בכל רחוב. ככל שהפרוייקט יוקם בסמוך לציר ראשי ובקרבה לתחבורה ציבורית, רכבת קלה או המטרו בעתיד, יהיה ניתן להגדיל את נפחי הבניה. לחילופין, פרוייקטים ברחובות פניימים יוקמו בנפחי בניה קטנים יותר".

גרינברג הוסיף כי התכנית החדשה תאפשר גם הוספת חזית פעילה היכן שניתן, כמו: מעון יום, גני ילדים, ספריה, מסחר ועוד. "בנוסף, התכנית מייצרת עידוד התחדשות בשכונות הוותיקות ובמרכז העיר, תוך שמירה על מאפייני המרקם הקיים", הבטיח גרינברג. "כמו כן, התוכנית קובעת מנגנונים לתוספת חזית פעילה הכוללת מסחר או שטחי ציבור ברחובות ראשיים בעיר וכן צירי מעבר חדשים להולכי רגל באמצעות מנגנוני זיקת הנאה לציבור".

"נדאג לתשתיות"

יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, עו"ד מיכה גדרון, גם כן התייחס לתכנית היום ואמר: "במחוז מקודמות שבע תוכניות להתחדשות בניינית שיחליפו את תמ"א 38. תוכנית זו הינה התוכנית השנייה שמגיעה לדיון בוועדה. מדובר בתוכנית שתיתן מענה למבנים טעוני חיזוק מפני רעידות אדמה שלא נכללים בתוכניות מתחמיות להתחדשות עירונית".

מתכננת מחוז מרכז במינהל התכנון, טלילה הראל, אמרה: "מדובר בתוכנית משמעותית להתחדשות עירונית בפתח תקווה, תוכנית המשפרת את אפשרויות ההתחדשות הבניינית לעומת תמ"א 38, על ידי התאמת הוראות הבינוי לאופי העירוני, מתן אפשרות להקצאה לשטחי ציבור, קביעת חזיתות פעילות והקמת צירי מעבר חדשים לטובת שיפור הנגישות עבור הולך הרגל".

איזור הפרויקט כיום: בניינים ישנים ומוזנחים על ציר ראשי
איזור הפרויקט כיום: בניינים ישנים ומוזנחים על ציר ראשי

גורי נדלר, מנהל אגף בכיר תכנון ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מסר: "תוכנית ההתחדשות הבניינית החדשה, מחליפת תמ"א 38, לעיר פתח תקווה, שנעשתה בשיתוף פעולה עם העירייה, תוכננה בהתאם לצרכים הספציפיים של העיר ולוקחת בחשבון גם את הצורך בחידוש התשתיות הישנות בשכונות והתאמתם לגידול באוכלוסייה. . התכנית תאפשר לאלפי מבנים בעיר להתחדש, להתחזק בפני רעידות אדמה להוסיף ממ"דים במקביל לשיפור התשתיות הישנות בעיר ולפיתוח שטחי ציבור".

גורי נדלר, מנהל אגף בכיר תכנון ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית על רקע פתח תקווה. צילום: רוני כנעני

עוד ב-נדלן

וילה למכירה בפתח תקווה נווה עוז

צפו מבפנים: וילה ענקית בנווה עוז מוצעת לאחרונה למכירה ב-7.4 מיליון ש"ח (וידאו)

בסימטה הולנדית שקטה ודו סטרית, נושק לנווה עוז הותיקה, על רחוב סעדיה עפארי 26, נמצאת וילה, שהוקמה לפני כ-20 שנה, בה התגוררו עד לאחרונה משפחה של זוג רופאים. ביקור מבפנים גילה לנו שהיא אומנם זקוקה שיפוץ (לא מהיסוד), אבל המיקום והגודל (12.5 חדרים על 300 מ"ר), עושים את שלהם וכבר משכו לא מעט מתעניינים לנכס, שרק לאחרונה הוצע למכירה על ידי משרד תיווך ניסן אילון.

המשך קריאה »
רוטשילד-רינגלבלום-בצ'אייב פתח תקווה

פרויקט רוטשילד-רינגלבלום-בצ'אייב של שמי אושר להפקדה. לפי התמונות אפשר להבין למה

קירות מתפוררים, עמודים עם יציבות בסימן שאלה, סורגים חלודים, זבל וגרוטאות – קשה להאמין שככה חיים בפתח תקווה בשנת 2024. אבל בעוד כשלוש-ארבע שנים, לפי התכנון יקומו במקום 54 יחידות דיור ישנות ומוזנחות כ-220 דירות חדשות בארבעה בניינים, שלושה מהם בני 10 קומות ועוד מגדל מגורים ענק של כ-27 קומות באחד מהפרויקטים הבולטים של חיים שמי. צפו בתמונות מהשטח.

המשך קריאה »
דירות חדשות למכירה בפתח תקווה

מתפתחת: על פי נתוני הלמ"ס – בפ"ת נמכרו 668 דירות מפרוץ המלחמה. רק 22 פחות מת"א

לפי הנתונים, רק בתל אביב (690) נמכרו יותר דירות בין אוקטובר לנובמבר. גם במדד הדירות החדשות פתח תקווה צמודה לתל אביב עם 339 דירות חדשות, לעומת 358, שנמכרו בעיר הגדולה. פתח תקווה, בכלל, נמצאת בין ארבעת הערים בהן נמכרו הכי הרבה דירות חדשות – לצד ירושלים, אשדוד ותל אביב. מעל ל-45% מהדירות שנמכרו הן דירות חדשות, עלייה של 25.3% בהשוואה לאוגוסט עד אוקטובר.

המשך קריאה »
ילין 5 פתח תקווה הרב בלוי 1 פתח תקווה

מתחדשים במרכז ומזרח העיר פתח תקווה: ילין 5 והרב בלוי 1 קיבלו היתר הריסה

אפשר להגיד מזל טוב לדיירים, שהשלימו את השלב הראשון בדרך לדירה חדשה בבנייני מגורים מודרניים, במקום הישנים הקיימים היום, במסגרת פרויקט תמ"א 38/2. ביחד, מדובר בפרויקטים שיאכלסו יחד 63 דירות חדשות, כש-20 מתוכן יהיו שייכות לדיירים הותיקים ו-43 למכירה בשוק החופשי. "אנו צופים שהבנייה תסתיים תוך 30 חודשים", מסר עורך דין הדיירים, שי פרטוש.

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading