נוף ירקון בסכנה? יזמים בסירקין עתרו נגד היטלי רמ"י ועיריית פ"ת ע"ס 145 מיליון ש"ח

קשיים ראשונים בקידום פרויקט השכונה הכי מדוברת בפתח תקווה, לאחר שחברות הנדל"ן, שזכו במכרזים לבנייה, עתרו מנהלית נגד היטלי השבחה ופיתוח, שדורשות מהם רשות מקרקעי ישראל והעירייה. לטענתם, הם ניגשו למשרד בידיעה, שיהיו פטורות מההיטלים של העירייה, אך הסתבר להם שלא כך הדבר. המשמעות לפי היזמים היא תוספת עלות של כ-100 אלף שקל לדירה.

שכונת נוף ירקון, זו כבר מזמן עובדה, שאמורה להיות מוגמרת, במיוחד לאחר שלפני כשנה התפרסמו הזוכות במכרז לשכונה שצפויה לקום במזרח פתח תקווה, במקום מחנה סירקין הנטוש. נכון שאנחנו עוד רחוקים מתחילת הבנייה, אך כבר יש לא מעט רוכשי דירות, שזכו בהגרלה במחיר מטרה (מחיר מופחת שנקבע לדירה) ומייחלים ליום בו יוכלו לקבל מפתח ולהיכנס לגור בשכונה החדשה.

תמונות מהשטח כיום בשכונת נוף ירקון פתח תקווה
תמונות מהשטח כיום בשכונת נוף ירקון פתח תקווה

145 מיליון ש"ח דמי השבחה עבור 9 פרויקטים עם 1501 יח"ד

אלא שמסתבר שיש קשיים בדרך. חלק מהיזמים שבונים בפרויקט, עתרו מנהלית נגד ההיטלים שלדבריהם דורשות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ועיריית פתח תקווה על סך 145 מיליון ש"ח. לפי כלכליסט, מדובר בשבע חברות שזכו במכרזי "מחיר מטרה" – שתי חברות בבעלות חברת הנדל"ן אפרידר, שתי חברות בבעלות חברת הנדל"ן עץ השקד, והחברות: רם אדרת, מצפה העיר יזמות, וש.י.א רפאל פרויקטים. 

בעתירה טוענות החברות, כי לפני המועד האחרון להגשת ההצעות, פורסם עדכון לחוברת המכרז, שלפיו הזוכים במכרז יידרשו לשלם היטלי פיתוח לרמ"י, אך יהיו פטורות מתשלום הוצאות פיתוח לעיריית פתח תקווה. לפי החברות, הן הגישו את הצעותיהן בהתאם לכך, אך בהמשך גילו כי עיריית פתח תקווה מתכוונת לגבות מהן כ-145 מיליון שקל בנוסף להיטלים ששילמו במכרז, שכלל 9 מתחמים ו-1,501 יח"ד, מתוכם 80% במחיר מטרה – והיתר, בשוק החופשי.

"תוספת של 100 אלף ש"ח לכל דירה"

לדברי היזמים, המשמעות היא תוספת עלות של כ-100 אלף שקל לדירה. יש לציין כי את התוספת, היזמים אינם יכולים לגלם במחירי הדירות, היות ומדובר בפרויקט מחיר מטרה שהמחיר בו נקבע מראש. "מסמכי המכרז המעודכנים אינם מאפשרים לחייב את העותרות בתשלום היטלי פיתוח לעירייה", מסרו בעתירה.. "משכך, הניסיון להתנער באופן חד-צדדי ובדיעבד ממודעת העדכון מהווה שינוי מהותי של תנאי המכרז". 

מעיריית פתח תקווה נמסר: "פעילות העירייה נעשית בתיאום עם רשות מקרקעי ישראל, ובכפוף לחוק. העירייה פועלת בימים אלו לקידום היתרים במתחם יחד עם מספר רב של יזמים".

הזוכות במכרז סירקין
תכנון הקמת אולמי ומתקני ספורט בשכונת נוף ירקון החדשה (שכונת סירקין)
תכנון הקמת אולמי ומתקני ספורט בשכונת נוף ירקון החדשה (שכונת סירקין)
שכונת סירקין - הדמיה של רמ"י
שכונת סירקין - הדמיה של רמ"י
כמה תעלה דירה ברובע סירקין פתח תקווה?
כמה תעלה דירה ברובע סירקין פתח תקווה?

עוד ב-נדלן

מתחם בכור שטרית אחדות - לפני אחרי פתח תקווה

אחדות מתחדשת: מתחם שטרית פתח תקווה של א.ב. התחדשות עירונית מעלה הילוך

ראש העיר רמי גרינברג, פירסם היום כי הועדה המקומית אישרה לקידום את תכנית ההתחדשות בשכונה במזרח העיר, במתחם הממוקם בין הרחובות הנרייטה סולד מצפון ורחוב אסף שמחוני מדרום. לפי התכנית יהרסו 20 מבנים ותיקים במצב רעוע, ובמקומם יקומו 11 מבנים חדשים, עם מאות יחידות דיור חדשות – זאת, לצד שטחי מסחר בקומת הקרקע. יזמית הפרויקט, שייכת למשפחת דיין – מעשירי ישראל.

המשך קריאה »
עין גנים - פינוי-בינוי בסכנה?

פינוי בינוי במרכז ומזרח פתח תקווה בסכנה? מאות דיירים מעכבים חתימות לפרויקטים ענקיים

תנופת ההתחדשות העירונית עלולה לקבל מקל בגלגלים, עקב חשש שחלק מהקרקעות המיודעות למוגרים יופקעו לטובת בניית תחנות המטרו M2, שצפויה להתחיל בשנים הקרובות ולהסתיים בעוד כעשור, עולה מפנייה דחופה שהוגשה לאחרונה, על ידי עורכי הדין המייצגים את הדיירים, לרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. לפי התכנון, חמישה מתחמים אמורים לקום, לפי תכנית המתאר של 2040.

המשך קריאה »
אנילביץ' 7-9 פתח תקווה

קבוצת אב-גד החלה בשיווק דירות בפרויקט הבוטיק אנילביץ' 7-9 פתח תקווה

חברת הנדל"ן, לה בעיקר פרויקטים מגורים בעיקר של התחדשות עירונית במרכז הארץ, מתחילה לשווק את הפרויקט המשמעותי שלה בעיר. מדובר על 36 יחידות דיור בשני בניינים מעוצבים ומודרנים, בני תשע קומות כל אחד בלב מרכז העיר השקט, סוף רחוב רוטשילד. מיכאל רצון, יו"ר החברה: "כמי שגדל בפתח תקווה, יהיה מרגש במיוחד לתת מפתחות לדירות חדשות בפרויקט הזה". כמה עולה דירה?

המשך קריאה »
דירות חדשות בפסגת הדר פתח תקווה

מחפשים דירה חדשה בפ"ת? בפסגת הדר מחכים למאות דיירים חדשים החל מ-2025

השכונה החדשה, הגובלת בגבעת שמואל, חווה תנופת בנייה, המקבלת ביטוי עם שבעה פרויקטים אייקוניים של מבני מגורים ענקיים, הנמצאים כרגע בשלבים שונים: מגדל האקדמיה של ח. מיתר, Y-GARDEN ו-Y-PREMIUM של יעקבי יוניברסל, "גרופית בפסגה" של גרופית, NEARO של שבירו, SOPHY של גיא & דורון לוי ו-IDOL של קטה גרופ. היכן עוד נותרו דירות ואיפה תמצאו את המחירים האטרקטיביים?

המשך קריאה »