כיכר גורן פתח תקווה - אלימות

תיעוד: אלימות מילולית בין מפגינים בכיכר גורן פתח תקווה לנהגים ובני נוער (וידאו)

זה עדיין לא הגיע למחוזות של האלימות הפיזית כמו שאנחנו רואים בהפגנות בתל אביב, אבל זה נראה לא רחוק משם והפתיל הקצר בין המפגינים למתנגדיהם, עלול להתפוצץ לנו בפרצוף ולא נהיה מופתעים. מסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות, מתקבלת תמונה די עגומה שרחוקה מאוד מהקלישאה של "ביחד ננצח". לטענת המפגינים, לא מדובר רק בקללות ולעיתים זה גולש מעבר והם שואלים – "איפה המשטרה"? צפו בתיעוד.

זה כבר הפך למחזה די שגרתי בהפגנות הקבוצות במוצאי שבת של מתנגדי הממשלה, שלפני ה-7.10 הפגינו נגד המהפכה המשטרית וכיום מפגינים למען עסקת חטופים והחלפת השלטון. עשרות רבות מהם מגיעים מדי שבוע לכיכר גורן בכפר גנים ג', שם הם נתקלים בקהל עוין, שחלקו כועס על ההפרעה שלהם לסדר והתנועה וחלקו מתנגד לאידיאולוגיה של המפגינים.

צפו באלימות המילולית בכיכר גורן פתח תקווה במוצ"ש האחרון (מתוך: טיקטוק פתח תקווה NEWS)

החלטנו לטשטש את פניהם של השלושה, מתוך רצון לשמור על פרטיותם.

@ptnews.tiktok עימותים מילוליים קשים התרחשו אמש בכיכר גורן פתח תקווה בין מפגינים נגד הממשלה למתנגדיהם. המשטרה לא הייתה נוכחת באירוע #פתחתקווה #כיכרגורן #קללות #אלימותמילולית @משטרת ישראל ♬ צליל מקורי - פתח תקווה NEWS

בסרטונים שצולמו על ידי המפגינים, הופצו בוואצאפ והגיעו למערכת "פתח תקווה NEWS", רואים שני נהגים המתעמתים עם המפגינים. הראשון, שלא אהב את ההפרעה של המפגינים, שירדו לכביש סביב הכיכר, היה עצבני וקילל "גברת כלבה, צריך להעמיד אתכם לדין. חתיכת אפס, חרא, שמאלן מכוער מגעיל". השני, יצא מרכבו וצעק "מי אתה שתחסום לי את הכביש"? בתיעוד נוסף, אפשר לראות נער מקלל קללות נמרצות וקשות את המפגינים. 

מפגינים בכיכר גורן פתח תקווה - חוסמים את התנועה
מפגינים בכיכר גורן פתח תקווה - חוסמים את התנועה. צילום: מיה גודשלק

"לא רק קללות - גם ניסיונות דריסה וזריקת ביצים"

המפגינים, מצדם, נשמעים מגדפים בחזרה, אבל הרוחות הלוהטות לא גלשו למכות, כפי שקורה כמעט קבוע בהפגנות בתל אביב, אבל זה לא נראה רחוק מזה. לטענת המפגינים, היעדרותה של המשטרה מההפגנות כיכר, מאפשרת לאותם מתנגשים לחצות גבולות ויש להם חשש מבוסס, שזה יכול להיגמר בצורה הרבה יותר קשה. "כל שבת יש כאן אירועים פרובוקטיביים", מספרת אלה (שם מלא שמור במערכת). 

כמו מה, למשל? 

"אלימות מילולית, זריקת ביצים וגלילי נייר רטובים על המפגינים, קללות מצד הנהגים – גם אם לא חוסמים את הצומת. כל מוצ"ש באים נערים, שעושים פרובוקציות. לפני כשבועיים הגיע שיטור העירוני וגם הזמנתי משטרה, אבל בגלל הגיל הצעיר, הם לא עושים להם כלום. לפי מה שנער אחד סיפר לי, לפני ההפגנה הם מקבלים תדרוך ממבוגרים – ואז עושים מה שאומרים להם. הם מקללים, מציקים למפגינים, נכנסים עם קורקינטים בתוך הקהל".

זה גם גלש מעבר לזה? 

"במוצ"ש האחרון צעדנו על הכביש מסביב לכיכר וקרו מספר אירועים שהיו יכולים להיגמר בפגיעה פיזית של המפגינים. אני מרגישה לא מוגנת ומותקפת על ידי אנשים קיצוניים. הבחור שרואים בסרטון יוצא מהאוטו, זה היה אחרי ניסיון דריסה שלו. הוא יצא מהאוטו ונסע להרביץ למפגין. מפגינים אחרים לא נתנו לו. אם הם לא היו שם, בטוח שהוא היה מצליח. פשוט מפחיד ומזעזע. המחדל הוא כולו של משטרת פתח תקווה, שמסרבת להגיע ולדאוג שלא יהיו התנכלויות בין מפגינים לקיצונים". 

 

מפגינים בכיכר גורן פתח תקווה
מפגינים בכיכר גורן פתח תקווה. צילום: מיה גודשאלק

מיה גודשלק, ממארגני מטה המחאה פתח תקווה ומפגינה קבועה, מספרת שהיא מקבלת תגובות, שיש חשש מלהגיע להפגנות. "אנשים מקללים, זורקים ביצים, חותכים צמיגי מכוניות ומאיימים במוות לאנשי המחאה", היא מתארת. "התחושה הכללית היא של הסלמה גוברת. פנינו מספר פעמים אל המשטרה, אך היא לא מגיעה באופן סדיר וקבוע וזה מאפשר פתח להסלמה הזאת".

אתם חוסמים את הכביש, אפשר להבין את הנהגים שמתעצבנים.

"חסימת הכיכר היא לדקות בודדות ובשבועות הקודמים לא הייתה כלל חסימה. בכל מקרה, היא לא הטריגר, אלא ק' תירוץ עבור אנשים להתנהג באלימות. יש כעס הדדי ברחובות, אבל דווקא כיכר גורן, על כלל גווני המשתתפים/ות בה, מייצגת בעיני את מה שיפה ומאחד בינינו. כל שבוע פונים אליהם למשטרה מראש שתגיע, אבל לא תמיד הם מגיעים".

אורי אהד, חבר מועצת עיריית פתח תקווה, שלח בשבוע שעבר מכתב (ראו העתק) לתמ"צ נתי גור, מפקד מרחב שרון במשטרה, בו הוא ביקש להגביר את הנוכחות המשטרתית בכיכר גורן ותיאר מקרי אלימות בהפגנות. "אבקש נוכחות משטרתית בעת ההפגנה, שתאפשר את הזכות והחובה הדמוקרטית הבסיסית, של מחאה והפגנה באופן בטוח וללא חשש מפגיעה". 

תגובת המשטרה:

פעילות המשטרה בהפגנות הנערכות מדי מוצאי שבת, מבוצעת בהתאם לניתוח המבצעי המתקיים בתחנה וככל שישנם אירועים במקום. אי לכך, ולאור העובדה כי במקום מתקיימת מחאה והבעת חופש דעה בהתאם למותר בחוק, תמשיך המשטרה בהיערכותה, כפי שנהגה עד כה ותקיים נוכחות לסירוגין במקומות אלו.

עוד ב-פתח תקווה במלחמה

אמנון מוכתר פתח תקווה

בשורות קשות: אמנון מוכתר מפתח תקווה, הוא האזרח הישראלי שנרצח הבוקר בקלקיליה

מוכתר בן ה-67, בעל דוכן בשוק, נהג באופן קבוע לבצע קניות של ירקות בעיר הפלסטינית, אך מהביקור הפעם לא חזר, לאחר שנורה במכוניתו, שהוצתה ורישיון הנהיגה שלו נלקח. לדברי גורמים בצה"ל, הרצח מסתמן כפיגוע על רקע לאומני, אך החקירה נמשכת וכל הכיוונים נבדקים. מוכתר היה אב לחמישה ילדים, כשאחד מהם התחתן לפני חודשיים. בנו ניר סיפר ל-YNET: "צדיק שנרצח על-ידי מחבלים. ברור לנו שזה פיגוע".

המשך קריאה »
מאיר ברוכין ביציאה מבית ספר יצחק שמיר פתח תקווה

מאיר ברוכין, המורה שפוטר מבי"ס יצחק שמיר פתח תקווה לאחר שביקר את צה"ל, יחזור ללמד

כמעט חצי שנה אחרי שגורש, בתקופה המתוחה של תחילת המלחמה, מבית הספר השש-שנתי בקללות ויריקות, המורה לאזרחות צפוי לשוב בשנת הלימודים הבאה. עיריית פתח תקווה נסוגה מהעירעור שהגישה לבית הדין לעבודה בגין ההחלטה לבטל את פיטוריו, גם בעקבות הערות השופטים על הליך פיטורין לא תקין וגם בעקבות הבטחתו של ברוכים לגלות בהמשך "יותר רגישות" בדבריו.

המשך קריאה »
נפילת רסיס בפתח תקווה

זה חוזר? לראשונה מאז סוף דצמבר: אזעקה בפ"ת. דיווח על נפילת רסיס

כמעט חצי שנה של הפוגע מה-21.12.24 – ושוב נשמעו אזעקות בעיר. האזעקות תפסו את מאות אלפי התושבים, העובדים והמבקרים בעיר לא מוכנים ומופתעים והורגשה בהלה באיזורים המסחריים והעסקיים – שכבר מזמן חיו בשגרה, לפחות מההיבט הזה. האזעקות, שנשמעו בשרון, ברחבי גוש דן ובתל אביב – הם איתות חזק של החמאס, שיש לו את האפשרות לירות על ישראל. לא נרשמו נפגעים או נזקים. זוהי האזעקה ה-31 שנשמעה בעיר מאז ה-7.10

המשך קריאה »
בית יד לבנים כיום - עם פוסטר של כל החטופים

כ-200 לוחמי הנדסה קרבית עם משפחותיהם צפויים להגיע ב-29.5 ליום הוקרה ביד לבנים

מארגני האירוע, המתקיים בשיתוף עיריית פתח תקווה, מחפשים מתנדבים, שיעזרו בהקמה, בשינוע ובתפעול. האירוע צפוי להתחיל בשעה 14:00 בגן החי הסמוך לפארק וב-16:00 יתקיים טקס צבאי בפארק, שיכלול גם הפנינג לילדי הלוחמים, מתחם פרא רפואי עם טובי המטפלים, ביניהם ד"ר להבית אקרמן, ולבסוף ארוחת ערב ומסיבה עם שולחנות משחק, DJ ומנטליסט.

המשך קריאה »