ליאח פיינר - מכבי פתח תקווה

אנמיה – הטור של ליאח דוד פיינר

חיוורון, חולשה, עייפות יתר, אי סבילות במאמץ, דופק מהיר, קוצר נשימה במאמץ וסחרחורת. אלו הם התסמינים של מחלת האנמיה הידועה לכולנו. מחלה זו שכיחה אצל כ-6% מאוכלוסיית העולם, כאשר האוכלוסיות בסיכון לחלות במחלה הם קשישים, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות או ריבוי מחלות, נשים צעירות בגיל הפוריות ואנשים עם מגבלות תזונתיות. כעת נפתח צוהר חדש לחקר המחלה כאשר נתגלתה קבוצת סיכון חדשה – מכבי פתח תקווה.

בשבת האחרונה התקיים המשחק הכי חשוב של מכבי פתח תקווה העונה, כאשר במסגרת המחזור הלפני אחרון של הפלייאוף התחתון פגשה קבוצה את הפועל ירושלים לקרב ישיר על ההישרדות בליגת העל. ניצחון, והחבורה בכחול מגיעה למחזור האחרון מעל הקו האדום, ואילו הפסד חורץ סופית את ירידת הקבוצה לליגה השנייה.

צפו בתקציר משחק הירידה של מכבי פתח תקווה

אך במקום שהחבורה בכחול תלחם על כל כדור, תרוץ ללא הפסקה ותלחץ את יריבתה בכל רגע נתון, הציגה הקבוצה משחק אנמי, חלש, נרפה ועצוב. גם המינוי של עומר גולן למאמן הקבוצה לא הועיל, ולמעשה הוא אפילו הזיק. גולן היה אנמי על הקווים לא פחות מאשר שחקניו על כר הדשא, הידיים בכיסים, העיניים הכבויות, וחוסר התגובתיות למהלך המשחק לא השאירו לקבוצה סיכוי. אך למרבה הצער, ירידת הליגה בשבת לא הפתיעה איש, אין מה לצפות מקבוצה חסרת זהות.

אין זהות בין השחקנים למועדון – מתוך 11 השחקנים שפתחו בהרכב הקבוצה, רק שחקן אחד גדל במועדון, ועוד 5 שחקנים נמצאים במועדון ארבעה חודשים בלבד. מועדון של שכירי חרב. 

אין זהות בין מחלקת הנוער לקבוצה הבוגרת – הרוב המוחלט של שחקני מחלקת הנוער שהוזמנו להגיע למשחק הבריזו ברגע האמת, והבודדים שהגיעו בכל זאת לא הביעו התעניינות מיוחדת במשחק או בגורל הקבוצה. לולא היו לבושים בחליפות עם סמל הקבוצה, לא היה ניתן לנחש שיש קשר בינם לבין המועדון.

אוהדי מכבי פתח תקווה ביציעים
אוהדי מכבי פתח תקווה ביציעים

אין זהות בין השחקנים לקהל האוהדים – כשתי דקות לאחר שריקת הסיום כבר כמעט ולא נשארו שחקנים כחולים על כר הדשא, כאשר לא היה אפילו שחקן אחד שמצא לנכון להתנצל על הכישלון המקצועי בפני קהל האוהדים. אנטיתזה מוחלטת לירידת הליגה הקודמת לפני שלוש שנים, בה התרחש רגע מיוחד בכדורגל הישראלי, בו אוהדי הקבוצה הכואבים עמדו ומחאו כפיים לשחקנים שנכשלו במשימתם, והשחקנים מבקשים את סליחת הקהל על הכישלון.

אין זהות בין קהל האוהדים למועדון – אין ספק שאוהדים רבים יצאו מאצטדיון טדי כעוסים ומאוכזבים, ירידת ליגה היא תמיד דבר כואב, אך כמעט ולא ניתן היה לראות עיניים דומעות ביציע, הסיבה לכך היא לא הלב שמתרגל, אלא המועדון שמשתנה. הקבוצה שירדה ליגה בשבת היא לא אהובתנו מכבי 'אבשלום' אלא מכבי 'לוזון', קבוצה שקשה להזיל עליה דמעה.

אובדן הזהות הזה הוא תמצית סיפור קריסתו של מועדון הכדורגל מכבי פתח תקווה. האחריות על כך חונה אצל הנהלת המועדון, שבמו ידיהם פירקו ועודם מפרקים כל קשר זהותי, היסטורי ועכשווי שיש במועדון.

אוהדי מכבי פתח תקווה ביציעים
אוהדי מכבי פתח תקווה ביציעים

עתיד המועדון תלוי בשאלת הזהות – אם המועדון לא יימצא את הזהות מחדש סופו יהיה להיעלם, יקרוס מקצועית ויסבול מנטישה מוחלטת של האוהדים האחרונים שעוד נשארו. שיקום המועדון (ובשיקום איני מתכוון להעפלה מחודשת לליגת העל, אלא שיקום שורשי מהיסודות) יתבצע רק אם וכאשר המועדון יבנה את הזהות שלו מחדש, וזה יכול לקרות אך ורק בדחיפת קהל האוהדים ותחת ניהול מקצועי נטול אינטרסים זרים.

אוהדי מכבי פתח תקווה נמצאים כיום בצומת דרכים חשובה מעין כמותה, ואולי החשובה ביותר בתולדות המועדון. עלינו האוהדים לבחור בין האפשרות להילחם על עתיד המועדון, למען הזהות שלו ושלנו, מאבק ארוך ועיקש, שלא ידוע איך ומתי יסתיים, לבין האפשרות הפאסיבית ולאפשר להנהלה לחסל את המועדון מבפנים, בחירה שתוביל למותו של מועדון הכדורגל מכבי "אבשלום" פתח תקווה. 

אל תגידו לא ידענו, לא שמענו, לא חשבנו, לא הבנו – גורל המועדון בידנו.

עוד ב-ספורט

רגל ימין לקראת אירופה: מכבי פתח תקווה ניצחה את מכבי חיפה 1:3 בבת גלים

נכון, זה רק משחק אימון, מול הירוקים, שהיו בהרכב חסר, אבל אולי זה סימן לעונה מוצלחת עבור הפתח תקוואים מחזיקי הגביע, שעוד פחות מחודש ישחקו לראשונה באירופה מאז 2005. במשחק, שהיה סגור לקהל, החיפאים עם המאמן החדש-ישן ברק בכר, פתחו עם שער של דין דוד בדקה ה-30, אך מכבי החזירה עם שלישייה של לוגסי (32), קרצו (72 ודזנט (76) במשחק הבכורה של המאמן החדש דן רומן.

המשך קריאה »
הפועל מבנה פתח תקווה

"מבנה" תהיה נותנת החסות הראשית של הפועל פתח תקווה – גם בעונה הבאה

הקבוצה, שירדה העונה מליגת העל לאחר עונה אחת בלבד, הודיעה כי חברת הנדל"ן העסקי תתמוך בה גם בעונת 24/25 – כך על פי דיווח של המועדון. "שמחים וגאים על הבעת האמון בנו דווקא עכשיו, שיתוף הפעולה יביא להצלחות", אמר טים פלוטקין, המנכ"ל החדש. בהפועל גם מעודדים מקצב גיוס הכספים של עמותת האוהדים, שכבר הגיע לשני מיליון ש"ח, חודשיים לפני שריקת הפתיחה למשחק הראשון.

המשך קריאה »
אוהדי מכבי פתח תקווה - מתכוננים לבראגה?

מכבי פתח תקווה תפגוש את בראגה מפורטוגל בסיבוב השני של הליגה האירופית

ההגרלה שנערכה היום, קבעה כי הקבוצה הפתח תקוואית, שחוזרת לכדורגל האירופאי לאחר כמעט שני עשורים, תפגוש את הפורטוגזים החזקים לשני משחקים: הראשון יתקיים ב-25.7 בחוץ והשני יתקיים כעבור שבוע (1.8) במשחק ביתי, שלצערינו, ייערך בסופיה. במכבי יתנו עדיפות לרכישת חבילות למשחקים לבעלי מנויים ומצפים למאות אוהדים שילוו את הקבוצה בשני המשחקים באירופה.

המשך קריאה »
סטריטבול פתח תקווה 2024

בפעם השביעית: סטריטבול פתח תקווה 2024 יוצא לדרך ברביעי הבא בפארק אוחיון

הפארק הגדול יארח את טורניר הכדורסל המסורתי 3*3 בין התאריכים 19.6 (17:00) וה-20.6, כשהשנה הוא יוקדש לזכרו של סמל עמית הוד זיו ז"ל, לשעבר שחקן קבוצת הנוער של מכבי פ"ת בכדורסל, שנפל במלחמת 'חרבות ברזל'. האירוע יתקיים בשמונה מגרשים שונים ויכלול חוץ מהמשחקים גם תחרויות שלשות והטבעות. עלות רישום קבוצה הוא 120 ש"ח.

המשך קריאה »