השטח בו הייתה אמורה לקום סירקין הקטנה

לא לסיפוח: איילת שקד קיבלה את התנגדות העירייה לספח את "סירקין הקטנה" לאלעד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

שרת הפנים ומנכ"ל משרדה קיבלו את בקשתו של ראש העיר והחליטו כי השטח (בתמונה), שאמור היה להיות מסופח לשטחה המוניציפלי של העיר החרדית השכנה, יישאר בחזקת מועצת דרום השרון וגם יבוטלו אלפי יחידות הדיור, שאמורות היו להיבנות במתחם. החלטה זו מהווה אבן דרך במאבק שנמשך כבר מספר שנים. רמי גרינברג: "מברך על ההחלטה, שמנעה בעיה אורבנית ותכנונית קשה".

אם יש תכנית, שהלכה למעשה, צפויה לשנות את פניה של העיר, זאת "תכנית סירקין", שאמורה לייצר שכונה חדשה עם כ-15 אלף יחידות דיור, שייבנו על השטח הענק של מחנה סירקין, שפונה בשנים האחרונות במזרח העיר. לצד תכנית זו, קמה לה גם סוג של "אחות חורגת", שכונה קטנה יותר בת כ-4000 יחידות דיור, על השטח שנמצא מזרחית לשכונת הדר גנים ובסמוך לכפר סירקין.

שקופית מתוך תכנית "סירקין הקטנה"
שקופית מתוך תכנית "סירקין הקטנה"

התכנית של "סירקין הקטנה", זכתה להתנגדויות רבות מצד העירייה ותושבי מזרח העיר, בעיקר בעקבות התכנון לספח אותה לעיר אלעד הסמוכה. הטענה המרכזית, שהובילה להתנגדות, היא שיישום התכנית, יחייב אותה להישען על התשתיות של פתח תקווה. התכנית החלה להירדם עוד בשנת 2018, אז המליץ שר הפנים דאז, אריה דרעי, לתמוך בסיפוח. 

היום, לאחר שנים של התכתשויות, מסרה העירייה כי שרת הפנים אילת שקד ומנכ"ל המשרד יאיר הירש החליטו להיענות לדרישתה ובכך למנוע סיפוח של "סירקין הקטנה" והשטח המדובר יישאר בחזקת המועצה האזורית דרום השרון. במקביל, שרת הפנים קיבלה את ההמלצה לספח לפתח תקווה שני תאי שטח המתפרסים על פני 95 דונם, לטובת קידום תשתיות תחבורה, שאמורים לשרת את תושבי העיר.

שטח סירקין הקטנה על המפה - מתוך מצגת שהוצגה על ידי מועצת דרום השרון ב-2020

שטח המחלוקת נמצא במרחק של כ-4.5 ק"מ אווירית מהעיר אלעד, כשדרכי הגישה העיקריים אליו הם כביש 6, כביש 471 וכביש 444. עיקר ההתנגדות נבענה מהעובדה כי סיפוח של השכונה החדשה לאלעד, יצריך מערך תחבורתי רחב מפתח תקווה אליה, מה שצפוי היה להגביר באופן משמעותי את העומסים באזור. עוד נטען כי יישום הסיפוח ובניית השכונה, תחסל לחלוטין את כפר סירקין כיישוב חקלאי. 

ירון קדושים, תושב מזרח העיר ומראשי מטה המאבק נגד התכנית, מסר לפתח תקווה NEWS כי " אחרי מאבק ארוך, קשוח ומורכב מול גופים פוליטיים, תכנוניים ובעלי הקרקע, הצלחנו, בניגוד להמלצת הועדה הגאוגרפית, לשכנע את שרת הפנים, כי נכון יהיה להשאיר את שטחי סירקין דרום בכפר ולא לספחם לאלעד לבניית שכונה לעיר".

ירון קדושים על רקע כביש 40
ירון קדושים על רקע כביש 40

קדושים מוסיף כי בהחלטתה, הכירה השרה בכביש עוקף עמישב כגבול בין פ"ת לכפר סירקין. "ברור לכולנו כי בניית שכונה חרדית לאלעד בדרום כפר סירקין, הייתה משנה את ציביון הכפר לחלוטין. כעת חובה על כולנו להתאחד ולחזק את קשרי הקהילה בכפר על מנת להצדיק את המשך קיומנו ככפר חקלאי במרחב בנייה עירוני". לטענת קדושים, מדובר בהישג כביר למאבק, "אך ברור שגורמים במנהל התכנון ובערים מסביב לא ישקטו וינסו בעתיד הקרוב או הרחוק להשתלט שוב על השטח".

ראש העיר, רמי גרינברג הוסיף כי הוא מברך את שרת הפנים ומנכ"ל משרדה החלטה "חשובה ונכונה שמביאה בשורה אמיתית לתושבי העיר פתח תקוה ולכל האזור. החלטת השרה מנעה בעיה אורבנית ותכנונית קשה, עימה תושבי פתח תקוה והעירייה היו נאלצים להתמודד במהלך העשור הקרוב. אני שמח שעמדתנו התקבלה בנושא".

הדמיית שטח סירקין הקטנה - מתוך מצגת שהוצגה ב-2020 על ידי מועצת דרום השרון
קרדיט צילום תמונה פותחת: ירון קדושים

עוד ב-מהנעשה בעיר

אפליקציית בונד

בונד. אפליקציית בונד: העירייה בוחנת שימוש באפליקציה שתגביר את בטחון התושבים

נלחצים לפני שאתם מגיעים לסמטה חשוכה בפתח תקווה? בקרוב אולי תוכל להירגע, באמצעות יישומון סלולרי ,שיאפשר לצפות במשתמש תוך צילום בווידאו, לשוחח בזמן אמת עם איש ביטחון – ואף להקפיץ אותו בזמן מצוקה. האפליקציה, המבוססת AI (בינה מלאכותית), כבר נמצאת בשימוש בארה"ב ושירותיה מאפשרים אבטחה על המשתמשים בתחומים שונים.

המשך קריאה »
הצלת יער סירקין פתח תקווה

מאות תושבים, כולל מתמודדים למועצת העיר, השתתפו באירוע להצלת יער סירקין

מארגני האירוע, בתמיכת "קרן של"י" וארגון "חיים בסביבה", יצרו הפנינג חווייתי להורים וילדים, שכלל סדנאות אומנות בהדרכת אומנים. המטרה העיקרית הייתה לגייס עוד חתימות על העצומה, שקוראת לשמור על למעלה מ-6000 עצים, שצפויים להיכרת, כאשר יחלו לבנות את שכונת סירקין החדשה. אורי אהד, ענת זנזורי, סרחיו גולצמן ומשה משה – נכחו באירוע והפגינו תמיכה.

המשך קריאה »
שוק ארבעת המינים פתח תקווה

איפה ייפתחו את שוק ארבעת המינים בפתח תקווה תשפ"ד? כל המקומות, כל התאריכים

הדוכנים לממכר האתרוג, הלולב, ההדס והערבה, לקראת חג סוכות המתקרב, ייפתחו בחמישה מועדים שונים ממוצאי יום כיפור עד ערב החג, ברחבות בתי הכנסת במרכז פתח תקווה, אבל גם בשכונות הדר גנים/עמישב, גני הדר, כפר גנים ב', רמת ורבר ושעריה. "החלטנו גם השנה להקים דוכנים ברחבי העיר בסמוך לבתי כנסת, כוללים ומתנ"סים- ובכך לייעל את רכישת ארבעת המינים הן לטובת התושבים", מסר גרינברג.

המשך קריאה »
לוגו עיריית פתח תקווה

לוגו חדש לעיריית פתח תקווה: ממושבה למטרופולין של 300 אלף תושבים

העירייה דיווחה כי הלוגו הישן הוותיק עם שלושת העיגולים בצבעי חום, כתום וירוק, שסימלו את האדמה, התפוזים והצמיחה – שאפיינה את העיר בשנותיה המוקדמות – יחליף לוגו מודרני, שישדר חדשנות של עיר עם
מערכת תחבורה מתקדמת ואזורי מסחר, תעשייה והייטק מהגדולים בארץ. ראש העיר, גרינברג: "הלוגו מבטא את התפתחות העיר המואצת והתחושה שיש צורך לחזק את תחושת הלכידות של התושבים".

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading