השטח בו הייתה אמורה לקום סירקין הקטנה

לא לסיפוח: איילת שקד קיבלה את התנגדות העירייה לספח את "סירקין הקטנה" לאלעד

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

שרת הפנים ומנכ"ל משרדה קיבלו את בקשתו של ראש העיר והחליטו כי השטח (בתמונה), שאמור היה להיות מסופח לשטחה המוניציפלי של העיר החרדית השכנה, יישאר בחזקת מועצת דרום השרון וגם יבוטלו אלפי יחידות הדיור, שאמורות היו להיבנות במתחם. החלטה זו מהווה אבן דרך במאבק שנמשך כבר מספר שנים. רמי גרינברג: "מברך על ההחלטה, שמנעה בעיה אורבנית ותכנונית קשה".

אם יש תכנית, שהלכה למעשה, צפויה לשנות את פניה של העיר, זאת "תכנית סירקין", שאמורה לייצר שכונה חדשה עם כ-15 אלף יחידות דיור, שייבנו על השטח הענק של מחנה סירקין, שפונה בשנים האחרונות במזרח העיר. לצד תכנית זו, קמה לה גם סוג של "אחות חורגת", שכונה קטנה יותר בת כ-4000 יחידות דיור, על השטח שנמצא מזרחית לשכונת הדר גנים ובסמוך לכפר סירקין.

שקופית מתוך תכנית "סירקין הקטנה"
שקופית מתוך תכנית "סירקין הקטנה"

התכנית של "סירקין הקטנה", זכתה להתנגדויות רבות מצד העירייה ותושבי מזרח העיר, בעיקר בעקבות התכנון לספח אותה לעיר אלעד הסמוכה. הטענה המרכזית, שהובילה להתנגדות, היא שיישום התכנית, יחייב אותה להישען על התשתיות של פתח תקווה. התכנית החלה להירדם עוד בשנת 2018, אז המליץ שר הפנים דאז, אריה דרעי, לתמוך בסיפוח. 

היום, לאחר שנים של התכתשויות, מסרה העירייה כי שרת הפנים אילת שקד ומנכ"ל המשרד יאיר הירש החליטו להיענות לדרישתה ובכך למנוע סיפוח של "סירקין הקטנה" והשטח המדובר יישאר בחזקת המועצה האזורית דרום השרון. במקביל, שרת הפנים קיבלה את ההמלצה לספח לפתח תקווה שני תאי שטח המתפרסים על פני 95 דונם, לטובת קידום תשתיות תחבורה, שאמורים לשרת את תושבי העיר.

שטח סירקין הקטנה על המפה - מתוך מצגת שהוצגה על ידי מועצת דרום השרון ב-2020

שטח המחלוקת נמצא במרחק של כ-4.5 ק"מ אווירית מהעיר אלעד, כשדרכי הגישה העיקריים אליו הם כביש 6, כביש 471 וכביש 444. עיקר ההתנגדות נבענה מהעובדה כי סיפוח של השכונה החדשה לאלעד, יצריך מערך תחבורתי רחב מפתח תקווה אליה, מה שצפוי היה להגביר באופן משמעותי את העומסים באזור. עוד נטען כי יישום הסיפוח ובניית השכונה, תחסל לחלוטין את כפר סירקין כיישוב חקלאי. 

ירון קדושים, תושב מזרח העיר ומראשי מטה המאבק נגד התכנית, מסר לפתח תקווה NEWS כי " אחרי מאבק ארוך, קשוח ומורכב מול גופים פוליטיים, תכנוניים ובעלי הקרקע, הצלחנו, בניגוד להמלצת הועדה הגאוגרפית, לשכנע את שרת הפנים, כי נכון יהיה להשאיר את שטחי סירקין דרום בכפר ולא לספחם לאלעד לבניית שכונה לעיר".

ירון קדושים על רקע כביש 40
ירון קדושים על רקע כביש 40

קדושים מוסיף כי בהחלטתה, הכירה השרה בכביש עוקף עמישב כגבול בין פ"ת לכפר סירקין. "ברור לכולנו כי בניית שכונה חרדית לאלעד בדרום כפר סירקין, הייתה משנה את ציביון הכפר לחלוטין. כעת חובה על כולנו להתאחד ולחזק את קשרי הקהילה בכפר על מנת להצדיק את המשך קיומנו ככפר חקלאי במרחב בנייה עירוני". לטענת קדושים, מדובר בהישג כביר למאבק, "אך ברור שגורמים במנהל התכנון ובערים מסביב לא ישקטו וינסו בעתיד הקרוב או הרחוק להשתלט שוב על השטח".

ראש העיר, רמי גרינברג הוסיף כי הוא מברך את שרת הפנים ומנכ"ל משרדה החלטה "חשובה ונכונה שמביאה בשורה אמיתית לתושבי העיר פתח תקוה ולכל האזור. החלטת השרה מנעה בעיה אורבנית ותכנונית קשה, עימה תושבי פתח תקוה והעירייה היו נאלצים להתמודד במהלך העשור הקרוב. אני שמח שעמדתנו התקבלה בנושא".

הדמיית שטח סירקין הקטנה - מתוך מצגת שהוצגה ב-2020 על ידי מועצת דרום השרון
קרדיט צילום תמונה פותחת: ירון קדושים

עוד ב-מהנעשה בעיר

נחל שילה

בעלות של 10.5 מיליון ש"ח: עיריית פתח תקווה תשקם את נחל שילה

העירייה הודיעה כי היא מקדמת את פרויקט שיקום נחל שילה, הכולל שיפוץ במקטע שבין חורשת התעשיינים ועד למעביר המים מתחת לכביש 5 בשלושה מקטעים. משך העבודות: כ-9 חודשים. ראש העיר, רמי גרינברג: "נחל שילה הוא פנינת טבע שהוזנחה במשך שנים". לדברי העירייה, הנחל וסביבתו יעברו שיקום נופי-אקולוגי ליצירת מרחב של טבע עירוני למטרות חינוך, טיול, בילוי ופנאי.

המשך קריאה »
רמי גרינברג בכנס יזמים במלון פרימה לינק פתח תקווה

צפו ברמי גרינברג משדר "עסקים" כרגיל בכנס יזמים: "אין קיום לעיר בלי עסקים"

בכנס יזמים יחסית אינטימי, אליו הגיעו כ-50 איש, לקומת העסקים של מלון "פרימה לינק", ראש העירייה הראה שהוא הולך קדימה, בלי לתת להסחות דעת (והיו כאלה החודש) להפריע לממש את האסטרטגיה שלו – להוביל את פתח תקווה להיות אימפריה של עסקים. את הכנס יזם ראש מינהל העסקים בעיר, שלמה בנימין, שהבטיח: "הרכת הקלה תחל לפעול בנובמבר".

המשך קריאה »
ירון קדושים מדבר על רמי גרינברג

צפו בירון קדושים מדבר על רמי גרינברג: "עברתי שנים ארוכות עם מעשים של בריונות"

פעיל השכונות מהדר גנים, פגש את פתח תקווה NEWS לשיחה צפופה בעמישב. האופוזיציונר הבולט בפתח תקווה לראש עיר, שכמעט אין לו מתנגדים, היה בין היחידים שידעו על החקירה הסמויה, שניהלה המשטרה, היות והוא זה שהגיש את התלונה, בעקבות האיום לפטר את אשתו מהמוסד החרדי בה לימדה. "אלו לא ימים פשוטים. לא נוח להיות מעורב בפרשייה פלילית. גם כמתלונן".

המשך קריאה »
רמי גרינברג על רקע עיריית פתח תקווה

ראש העיר רמי גרינברג בהתייחסות ראשונה לחקירה המשטרתית: "אין לי מה להסתיר"

גירנברג, שגם היום לא יוכל להיכנס למשרדי העירייה בהוראות המשטרה, פרסום בעמוד הפייסבוק שלו, כי הוא איש הציבור, שעוכב לחקירה בעקבות חשד לעבירות מרמה, הפרת אמונים, שוחד וסחיטה באיומים. כזכור, שלושה ממקורביו נחקרו גם הם. "לצערי בשליחות הציבורית יש הרבה אנטריגות, שנאה ללא סיבה ורצון של מתחרים רק להכשיל".

המשך קריאה »
נגישות

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading