השטח בו הייתה אמורה לקום סירקין הקטנה

לא לסיפוח: איילת שקד קיבלה את התנגדות העירייה לספח את "סירקין הקטנה" לאלעד

שרת הפנים ומנכ"ל משרדה קיבלו את בקשתו של ראש העיר והחליטו כי השטח (בתמונה), שאמור היה להיות מסופח לשטחה המוניציפלי של העיר החרדית השכנה, יישאר בחזקת מועצת דרום השרון וגם יבוטלו אלפי יחידות הדיור, שאמורות היו להיבנות במתחם. החלטה זו מהווה אבן דרך במאבק שנמשך כבר מספר שנים. רמי גרינברג: "מברך על ההחלטה, שמנעה בעיה אורבנית ותכנונית קשה".

אם יש תכנית, שהלכה למעשה, צפויה לשנות את פניה של העיר, זאת "תכנית סירקין", שאמורה לייצר שכונה חדשה עם כ-15 אלף יחידות דיור, שייבנו על השטח הענק של מחנה סירקין, שפונה בשנים האחרונות במזרח העיר. לצד תכנית זו, קמה לה גם סוג של "אחות חורגת", שכונה קטנה יותר בת כ-4000 יחידות דיור, על השטח שנמצא מזרחית לשכונת הדר גנים ובסמוך לכפר סירקין.

שקופית מתוך תכנית "סירקין הקטנה"
שקופית מתוך תכנית "סירקין הקטנה"

התכנית של "סירקין הקטנה", זכתה להתנגדויות רבות מצד העירייה ותושבי מזרח העיר, בעיקר בעקבות התכנון לספח אותה לעיר אלעד הסמוכה. הטענה המרכזית, שהובילה להתנגדות, היא שיישום התכנית, יחייב אותה להישען על התשתיות של פתח תקווה. התכנית החלה להירדם עוד בשנת 2018, אז המליץ שר הפנים דאז, אריה דרעי, לתמוך בסיפוח. 

היום, לאחר שנים של התכתשויות, מסרה העירייה כי שרת הפנים אילת שקד ומנכ"ל המשרד יאיר הירש החליטו להיענות לדרישתה ובכך למנוע סיפוח של "סירקין הקטנה" והשטח המדובר יישאר בחזקת המועצה האזורית דרום השרון. במקביל, שרת הפנים קיבלה את ההמלצה לספח לפתח תקווה שני תאי שטח המתפרסים על פני 95 דונם, לטובת קידום תשתיות תחבורה, שאמורים לשרת את תושבי העיר.

שטח סירקין הקטנה על המפה - מתוך מצגת שהוצגה על ידי מועצת דרום השרון ב-2020

שטח המחלוקת נמצא במרחק של כ-4.5 ק"מ אווירית מהעיר אלעד, כשדרכי הגישה העיקריים אליו הם כביש 6, כביש 471 וכביש 444. עיקר ההתנגדות נבענה מהעובדה כי סיפוח של השכונה החדשה לאלעד, יצריך מערך תחבורתי רחב מפתח תקווה אליה, מה שצפוי היה להגביר באופן משמעותי את העומסים באזור. עוד נטען כי יישום הסיפוח ובניית השכונה, תחסל לחלוטין את כפר סירקין כיישוב חקלאי. 

ירון קדושים, תושב מזרח העיר ומראשי מטה המאבק נגד התכנית, מסר לפתח תקווה NEWS כי " אחרי מאבק ארוך, קשוח ומורכב מול גופים פוליטיים, תכנוניים ובעלי הקרקע, הצלחנו, בניגוד להמלצת הועדה הגאוגרפית, לשכנע את שרת הפנים, כי נכון יהיה להשאיר את שטחי סירקין דרום בכפר ולא לספחם לאלעד לבניית שכונה לעיר".

ירון קדושים על רקע כביש 40
ירון קדושים על רקע כביש 40

קדושים מוסיף כי בהחלטתה, הכירה השרה בכביש עוקף עמישב כגבול בין פ"ת לכפר סירקין. "ברור לכולנו כי בניית שכונה חרדית לאלעד בדרום כפר סירקין, הייתה משנה את ציביון הכפר לחלוטין. כעת חובה על כולנו להתאחד ולחזק את קשרי הקהילה בכפר על מנת להצדיק את המשך קיומנו ככפר חקלאי במרחב בנייה עירוני". לטענת קדושים, מדובר בהישג כביר למאבק, "אך ברור שגורמים במנהל התכנון ובערים מסביב לא ישקטו וינסו בעתיד הקרוב או הרחוק להשתלט שוב על השטח".

ראש העיר, רמי גרינברג הוסיף כי הוא מברך את שרת הפנים ומנכ"ל משרדה החלטה "חשובה ונכונה שמביאה בשורה אמיתית לתושבי העיר פתח תקוה ולכל האזור. החלטת השרה מנעה בעיה אורבנית ותכנונית קשה, עימה תושבי פתח תקוה והעירייה היו נאלצים להתמודד במהלך העשור הקרוב. אני שמח שעמדתנו התקבלה בנושא".

הדמיית שטח סירקין הקטנה - מתוך מצגת שהוצגה ב-2020 על ידי מועצת דרום השרון
קרדיט צילום תמונה פותחת: ירון קדושים

עוד ב-מהנעשה בעיר

תקציב עיריית פתח תקווה

יש תקציב: עיריית פתח תקווה מדווחת כי התקציב ל-2024 הוא 2.5 מיליארד ש"ח

מספר ימים לאחר שיצאה בהודעה על קידום תכנית גרנדיוזית לקידום העיר ב-3.5 מיליארד ש"ח, העירייה מודיעה על תקציב שנתי הגדול ב-131 מיליון משנת 2023. לדבריה, העניין התאפשר, נוכח תהליכי התייעלות משמעותיים בעירייה. "אנחנו מגדילים את ההשקעה בתושבים – זאת ללא העלאת תשלום הארנונה", מסרו. תקציב החינוך לשנת 2024 יעמוד על למעלה ממיליארד ש"ח – עלייה של 100 מיליון משנה שעברה.

המשך קריאה »
פתח תקווה נוף נווה גן פארק גדול קניון

עיריית פתח תקווה מדווחת: נקדם את העיר בפרויקטים בהשקעה של 3.5 מיליארד ש"ח

שלושה חודשים אחרי הבחירות, שהעניקו לראש העיר רמי גרינברג עוד חמש שנים, הוא מכריז על תכנית פיתוח ענקית, שצפויה, אם הכל יילך כמתוכנן, להצעיד את העיר שלנו עוד יותר קדימה. התכנית מבוססת על תקציב בלתי שוטף, זאת בנוסף לתקציב העירייה השוטף ל-2024, שיעמוד על יותר מ-2.5 מיליארד ש"ח – עלייה של כ-130 מיליון ₪ בהשקעות לתושב לעומת 2023.

המשך קריאה »
על האש פתח תקווה

הכינו את הבשר: איפה אפשר לעשות מנגל בפתח תקווה ביום העצמאות?

קראת יום העצמאות, שיתקיים בעוד יומיים, הכנו לכם טבלה עם רשימת 30 המקומות בהם ניתן לעשות "על האש" בעיר. את הרשימה פרסמה העירייה. ניתן למיין את הטבלה לפי שכונות. חשוב לציין כי חל איסור לעשות מנגלים בפארק הגדול (פארק אוחיון). מי שמחפש לעשות על האש בפארק גדול – יוכל לעשות זאת בפארק יד לבנים. בנוסף, העירייה פרסמה מספר הוראות וכללים שיש להקפיד עליהם:

המשך קריאה »
יום הזיכרון יום השואה פתח תקווה

לקראת הימים העצובים: מה הלו"ז של אירועי יום השואה ויום הזיכרון בפתח תקווה?

לאחר שהודיעה כבר לפני מספר שבועות על ביטול מסיבת יום העצמאות המסורתית הגדולה בפארק הגדול, עיריית פתח תקווה פרסמה היום את לוח הזמנים המעודכן לימי האבל, שהשנה צפויים להיות קשים מהרגיל, בעקבות המלחמה שעדיין מדממת. יום ראשון (5.5) ב-20:00, יתקיים טקס יום השואה המרכזי בהיכל התרבות וביום ראשון שאחריו (12.5) ייערך טקס יום הזיכרון המרכזי ביד לבנים. בנוסף לכך יערכו עוד עשרות אירועים ברחבי העיר.

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading