ד"ר גדעון מנדה

ד"ר גדעון מנדה: האם יש משמעות לקיום?

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

רוב בני האדם עסוקים במידה מסוימת בשאלת המשמעות לקיום. ד"ר גדעון מנדה, דוקטור לפסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי, מסביר כי התשובה לשאלה הזו לא כל-כך פשוטה: "המשמעות מסמנת לנו את הדרך שבה נוכל להמשיך לחיות ולצמוח"

"בתשובה לשאלה האם יש משמעות לקיום", אומר ד"ר גדעון מנדה, "משיבים פילוסופים תשובות רבות ומגוונות, אך לצד זה נראה כי רובם מסכימים כי רוב בני האדם עסוקים במידה כזו או אחרת בשאלת המשמעות, וכי אי-היכולת למצוא משמעות מובילה אנשים לתחושה של ריקנות". 

"משמעות", מוסיף ד"ר מנדה, "היא למעשה דרך למצוא היגיון, סיבה או פרשנות לחוויות או אירועים אותם חווים אנשים בחייהם. יכולתו של אדם למצוא משמעות מאפשרת להתמודד טוב יותר עם מצבי חיים בהם סימן השאלה גדל, משהו משתבש או לא עובד כשורה, או כאשר נכפה עלינו להתמודד עם קושי. תקופות אלה מובילות אותנו לשאול את אחת השאלות הגדולות מכולן: 'למה?'. ושאלת הלמה מבקשת משמעות".

האם תמיד אנו מבקשים לדעת למה?
על כך משיב ד"ר מנדה כי למעשה, כבר מראשית דרכנו אנו עסוקים בשאלה 'למה', מקווים למצוא תשובה מאלה הסובבים אותנו. "תחילה אנו פונים בשאלה זו להורינו, אותם 'אחרים משמעותיים' מהם אנו מקווים לקבל תשובה, אחר כך למעגל החברתי הרחב יותר, סבים וסבתות, בני משפחה נוספים, למורינו, לחברינו, לשאר הסובבים לסובבים אותנו. אך אט-אט נגלה כי לא רק שאין לאחרים תשובה – אלא שגם הם עצמם, מאוד בדומה לנו, עסוקים באותן השאלות".

אם כך, איך מוצאים את התשובה?
"מעניין ללמוד כי על פי גישתה של הפסיכותרפיה האקזיסטנציאליסטית, גישה אשר מתמקדת במיוחד בשאלות ה'למה' המלוות אותנו לאורך החיים, לא בטוח שנכון להתמקד תמיד במציאת התשובה", מסביר ד"ר גדעון מנדה. "לעיתים קרובות עלינו לקבל תחילה את העובדה כי לשאלות הקיומיות אין תשובה מוכתבת מראש ואין מענה יחיד. את שאלת ה'למה' מציעה גישה זו להחליף בשאלה הפנומנולוגית 'איך', ולהתמקד דווקא בחוויה אותה אנו חווים, שעה שאנו נתקלים במצב בו אין תשובה ודאית. זוהי משימה קשה, כמובן, שכן הרצון לסיבתיות נטוע בנו".

דרכו של עולם היא מעגלית, גלגל החיים ממשיך לנוע

"באמירתו המפורסמת של הפילוסוף האקזיסטנציאליסטי ז'אן פול סארטר", מוסיף ד"ר מנדה, "נטען כי 'הקיום קודם למהות'. משמעותן של שלוש מילים אלו הן כי לא קיימת משמעות מוכתבת מראש, ומתוך שכך ניתנה בידינו החובה והזכות להעניק תוכן ומשמעות לחוויות הקיום שלנו, הן לאלה הנעימות והן לאלה המהוות מקור לכאב ולסבל". 

“לעתים עלינו לקבל את העובדה כי לשאלות קיומיות אין מענה יחיד" (תמונה: Canva)

"תפיסת עולם זו שמה על כתפינו אחריות גדולה, משום שהיא משיבה את מושכות הקיום לידינו שלנו והיא כוללת בתוכה את הנחת הבסיס כי יש ביכולתו של כל אחד מאיתנו למצוא טעם לקיום. נכון, לעיתים החשיכה גוברת עד כי נדמה שלא נוכל למצוא עוד מענה, אך עלינו לזכור כי דרכו של עולם היא מעגלית וכשם שחוויה כלשהי נחווית כקשה, לעיתים עד בלתי נסבלת, גלגל החיים ממשיך לנוע ומכאן בהכרח ממשיך להשתנות", הוא מוסיף. 

"ויקטור פרנקל, מחבר הספר המפורסם 'אדם מחפש משמעות', טען כי גם אנו, בני האדם, בהיותנו חלק מן הטבע, נעים בתנועה של גאות ושפל. כאשר מגיע השפל נראים לפתע כל אותם סלעים אשר יכולנו שלא להביט בהם בשעת הגאות. אך בהכרח לאחר השפל תבוא גם הגאות – וחוזר חלילה. על כן עלינו להחזיק בתקווה וביכולת למצוא משמעות ולחולל שינוי".

"מציאת משמעות אינה אומרת בהכרח שאתה שמח עם הדבר שקרה לך או אוהב אותו, אך היא בהחלט מסמנת לנו את הדרך בה נוכל להמשיך לחיות ולצמוח", מסכם ד"ר גדעון מנדה.

אז האם יש משמעות לקיום? 

"ברוח הגישה האקזיסטנציאליסטית, על השאלה הזו על כל אחת ואחד מאיתנו להשיב. נראה שמסגרת החיים ניתנה לנו – אך את המשמעות עלינו לייצר ולהעניק בכל פעם מחדש".

צפו בהרצאתו של גדעון מנדה בנושא בדידות

עוד ב-תוכן מקודם

שוק איכרים ישראלי - זד מרקט

צפו: מה חדש ב"שוק איכרים ישראלי" ב-Giss-in? כל המותגים כבר בפנים

בשטח ענק של 1700 מ"ר, הכולל בתוכו מבחר גדול של מותגי אוכל, לצד סופר עם כל המצרכים שצריך, הוקם לפני כחודשיים ברח' גיסין 15, מקום מסחר ייחודי מסוגו, שמהווה קונספט צרכני חדש בפתח תקווה ובישראל בכלל. נכנסו למקום "להתמזגן" בחום של אוגוסט והתרשמנו שהמקום, אותו לא מעט פתח תקוואים כבר למדו להכיר, מייצר עניין ואטרקטיביות, לצד מחירים מאוד תחרותיים.

המשך קריאה »
חוזרים ללימודים בקניון הגדול פתח תקווה

חוזרים ללימודים בקניון הגדול: סקירה של ה"דילים המנצחים" לקראת ה-1 בספטמבר

בביקור שערכנו היום בקניון, בדיוק חודש לפני תחילת הלימודים (אם לא תהיה שביתה, כמובן…), גילינו התרגשות בקרב מנהלי הרשתות ובעלי החנויות, שסיפרו לנו על "דילים מנצחים" לבית ספר. בקרביץ נותנים 70 ש"ח מתנה ברכישת תיק גב אורתופדי, בטויס אר אס קונים ב-250 ש"ח, אבל משלמים רק 200, ב"ארנקי שולה" מציעים תיק איכותי ב-350 ש"ח במקום 480 וב-YOLO מציעים עד 50% הנחה.

המשך קריאה »
גלי אאוטלט פתח תקווה

נעליים קונים מהר: סניף משודרג של "גלי אאוטלט" עבר מ-יכין ל"דן טאון" בב.ס.ר סיטי

בהשקעה של מעל מיליון שקלים, החנות הפתח תקוואית החדשה של מותג הנעליים הישראלי הותיק, פתחה לפני חודש את שעריה ללקוחות, בעיקר לכאלה שמחפשים איכות ומותגים, לצד מבצעים אטרקטיביים במחירי מציאה. בחנות תמצאו מותגים של נעליים, סנדלים וכפכפים בחצי מחיר (היישר מהיבואן). משה שדה, בעל החנות: "מצפים שהחנות החדשה, תהיה פתח ללקוחות חדשים".

המשך קריאה »
לירון גולדנברג, מנכ"ל החברה לפיתוח פתח תקווה (חלפ"ת)

צפו: באצטדיון "שלמה ביטוח" בפתח תקווה לא רק משחקים כדורגל, אלא גם עושים עסקים

הפעילות העסקית במתחם, שתפסה תאוצה דווקא במהלך תקופת הקורונה, כבר מגובה במספרים. לדברי "החברה לפיתוח פתח תקווה" (החלפ"ת), שמפעילה ומנהלת את המתחם, פועלים בו מספר דו ספרתי של עסקים שונים, המניבים לו כ-7 מיליון ש"ח בשנה, עם רווח של כמיליון בשנה. קפצנו לביקור ודיברנו עם בעלי העסקים במקום, שסיפרו לנו למה הם רואים בו לוקיישן מנצח.

המשך קריאה »
נגישות

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading