שכונת המגורים בתכנית פארק הירקון (גאון הירקון) פתח תקווה

פרויקט פארק הירקון פתח תקווה בסכנה? רמ"י דורשת את הזכויות על שכונת המגורים

אם דמיינתם שב-2030 כבר יוכלו הפתח תקוואים לבלות בפארק ענק ומושקע לפחות ברמה של התל אביבים, אז בעקבות הדרישה החדשה של הרשות למקרקע ישראל, יש חשש שהפרויקט יתעכב, אם לא, חס וחלילה יבוטל. שטח המגורים צפוי לכלול את שכונת הפארק, עם לא פחות מ-2800 יחידות דיור, שכבר אושרו בוועדה המקומית. הבעלים הפרטיים של הקרקעות לא מוכנים לוותר ויאבקו על זכויותיהם בכל ההליכים.

לפני חמישה חודשים (ינואר, 2023) דיווחנו לכם כאן על תחילת שלב התכנון של פארק "גאון הירקון", אותו מקדמת עיריית פתח תקווה בהיקף השקעה של 11 מיליון ש"ח, אבל השכונה, שצמודה לפארק, היא ה"בוננזה" האמיתית – שכונת המגורים הענקית, שמן הסתם, אין לה עדיין שם. על אף שרוב השטח שייך לבעלים פרטיים, הוועדה המקומית הורתה על איחוד וחלוקה של זכויות הבנייה בינם לבין המדינה (רמ"י).

שטח פארק הירקון פתח תקווה - ממערב

העירייה תקבל 13% או 50% משווי השבחת הקרקע?

רמ"י יודעת שהשטח הזה שווה הרבה מאוד כסף, בטח יותר מהשטחים הירוקים, שמהווים חלק ניכר מתכנית פארק הירקון פתח תקווה – ומכן באה הדרישה, שמשמעותה היא שהבעלים הפרטיים ייוותרו כמעט ללא זכויות בנייה למגורים. למעשה, לבעלים ולעיריית פתח תקווה יש אותו אינטרס מול רמ"י, משום שהיא תקבל מהמדינה רק 13% משווי השבחת הקרקע, לעומת 50% שהיא תקבל במקרה של בעלים פרטיים.

לפי פרסום של "דה מרקר", היטלי ההשבחה נועדו לממן את ההשקעה בפארק, ובמקרה של קיטון ההכנסות, התוכנית להקמת הפארק עלולה להיתקע. דברים דומים מסר לנו היום עו"ד צבי שוב, שותף במשרד שוב ושות" המייצג חלק מעשרות רבות של בעלים פרטיים על שטחים באיזור. "המהלך של רמ"י יכול לתקוע את פרויקט פארק הירקון פתח תקווה, לעכב אותו בצורה משמעותית ואף להעמידו בסכנה", אמר שוב לפתח תקווה NEWS.

עו"ד צבי שוב: "הפרויקט עלול להיתקע"

מהי תחושתם של בעלי הקרקע אותם אתה מייצג? 

"הם מרגישים שמפקיעים מהם בהדרגה את הזכויות על הקרקע וכך הם נפגעים כספית", משיב שוב. "אחרי שלפי התכנית החליטו שרוב השטח יהיה פארק, גם כך צומצמו שטחי המגורים – ועכשיו ברמ"י מעוניינים גם במעט הזה". 

לדברי שוב, הפרויקט בסכנה גם בגלל שהעירייה חייבת להרוויח מהיטלי ההשבחה על מנת שיהיה לה את האינטרס והמוטיבציה להשקיע בפארק הירקון פתח תקווה ברמה כזאת שהוא יתחרה בפארק הירקון תל אביב – והיא בונה על היטלי השבחה גבוהים הרבה, לעומת מצב שהזכויות על שטח המגורים יהיו בידי רמ"י.

פתח תקווה NEWS - פארק הירקון
שרטוטי הבנייה המתוכננים בפארק

30-40 בנייני מגורים מסביב לפארק שווים הרבה כסף

פרויקט פארק הירקון פתח תקווה (או גאון הירקון), הוא הרבה יותר מפרויקט דגל של עיריית פתח תקווה. זה משהו שיכול לשדרג את העיר וכמובן את איזורי המגורים הסמוכים לפארק. לפי התכנון, החלק הצפוני של פתח תקווה, שכולל 6,000 דונם וממוקם דרומית לכביש 5, יפותח לטובת ריאה ירוקה שבמרכזה פארק. התכנון כלל גם שטחי גן לאומי, 100 דונם מגרשי ספורט ו-200 אלף מ"ר שימושי פנאי ומבני ציבור.

במטרה להתגבר על העלויות הכרוכות בהקמת הפארק, הוקצו 2,500 דונם לבנייה של יחידות דיור, וכן שטחי תעסוקה ומסחר שההכנסות ממכירתם יסייעו למימון הפארק – בשטח שנמצא מזרחית לכביש 40, סמוך לאיזור התעשייה סגולה. 2800 יחידות דיור זו שכונה של ממש של 30-40 בנייני מגורים ענקיים, כשהחלק העיקרי שלה בדרישה של רמ"י הוא האטרקטיבי ביותר נוכח סמיכותה לפארק.

בעקבות דרישת המדינה לקבל לידיה את מרבית זכויות הבנייה בתוכנית, צפויים הבעלים הפרטיים להתנגד לתוכנית ואף לעתור כנגדה, דבר שצפוי לעכב משמעותית את מימושה. הבעלים הפרטיים תולים את יהבם בוועדה המחוזית, שלהערכתם תרצה להבטיח את מימוש הקמת הפארק.

פארק הירקון פתח תקווה
פארק הירקון פתח תקווה

"מחטף שערורייתי"

"מדובר בלא פחות ממחטף שערורייתי של רמ"י, שפוגע בזכויות הקניין של הבעלים הפרטיים", מסר שוב לדה מרקר. "בעלי הקרקעות הפרטיים לא יעברו על המהלך הזה בשתיקה והם נערכים למאבק נחרץ, שיבטיח את זכויותיהם ואת מה שהובטח להם כל השנים".

לפי דה מרקר, רמ"י מסרו כי הם מקיימים שיח עם העירייה בנושא. 

מעיריית פתח תקווה נמסר לפתח תקווה NEWS: "ההחלטה של רמ"י התקבלה באופן חד צדדי, והיא אינה תואמת את התכנון שמימנה וקידמה יחד עם העירייה לצורך הקמת הפארק. עם היוודע הכוונה של רמ"י לקדם את המתחם בבעלותה, במנותק מהתכנון הכולל של הפארק, פעלו כלל גורמי המקצוע הרלוונטיים ברשות כנגד ההחלטה, שפוגעת ברצף של הפארק ובאינטרס הציבורי. בכוונת העירייה להמשיך לפעול בנושא בכל הכלים שעומדים לרשותה".

עוד ב-נדלן

וילה למכירה בפתח תקווה נווה עוז

צפו מבפנים: וילה ענקית בנווה עוז מוצעת לאחרונה למכירה ב-7.4 מיליון ש"ח (וידאו)

בסימטה הולנדית שקטה ודו סטרית, נושק לנווה עוז הותיקה, על רחוב סעדיה עפארי 26, נמצאת וילה, שהוקמה לפני כ-20 שנה, בה התגוררו עד לאחרונה משפחה של זוג רופאים. ביקור מבפנים גילה לנו שהיא אומנם זקוקה שיפוץ (לא מהיסוד), אבל המיקום והגודל (12.5 חדרים על 300 מ"ר), עושים את שלהם וכבר משכו לא מעט מתעניינים לנכס, שרק לאחרונה הוצע למכירה על ידי משרד תיווך ניסן אילון.

המשך קריאה »
דירות חדשות למכירה בפתח תקווה

מתפתחת: על פי נתוני הלמ"ס – בפ"ת נמכרו 668 דירות מפרוץ המלחמה. רק 22 פחות מת"א

לפי הנתונים, רק בתל אביב (690) נמכרו יותר דירות בין אוקטובר לנובמבר. גם במדד הדירות החדשות פתח תקווה צמודה לתל אביב עם 339 דירות חדשות, לעומת 358, שנמכרו בעיר הגדולה. פתח תקווה, בכלל, נמצאת בין ארבעת הערים בהן נמכרו הכי הרבה דירות חדשות – לצד ירושלים, אשדוד ותל אביב. מעל ל-45% מהדירות שנמכרו הן דירות חדשות, עלייה של 25.3% בהשוואה לאוגוסט עד אוקטובר.

המשך קריאה »
ילין 5 פתח תקווה הרב בלוי 1 פתח תקווה

מתחדשים במרכז ומזרח העיר פתח תקווה: ילין 5 והרב בלוי 1 קיבלו היתר הריסה

אפשר להגיד מזל טוב לדיירים, שהשלימו את השלב הראשון בדרך לדירה חדשה בבנייני מגורים מודרניים, במקום הישנים הקיימים היום, במסגרת פרויקט תמ"א 38/2. ביחד, מדובר בפרויקטים שיאכלסו יחד 63 דירות חדשות, כש-20 מתוכן יהיו שייכות לדיירים הותיקים ו-43 למכירה בשוק החופשי. "אנו צופים שהבנייה תסתיים תוך 30 חודשים", מסר עורך דין הדיירים, שי פרטוש.

המשך קריאה »

צפו באירוע ההריסה של פרויקט "הדרים הירוקה" בצלח שלום עמישב פתח תקווה (וידאו)

עשרות אנשים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי עירייה, דיירים וקהל סקרנים של תושבי השכונה הגיעו לפארק, הסמוך לפרויקט, ברחוב מבנים 27 עד 33. ארבעה מבני רכבת ישנים ומוזנחים עם 16 דירות, אמורים להפוך תוך שנתיים-שלוש לשני מגדלי מגורים חדישים ומודרניים של תשע קומות כל אחד – בפרויקט פינוי -בינוי שטרם נראה בשכונות מזרח העיר. "הפרויקט יהפוך את השכונה", אמרו לנו דיירים.

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading