לראשונה: פתח תקווה העיר ה- 4 בגודלה בישראל

פתח תקווה עדיין במקום ה-4 כעיר המאוכלסת ביותר בישראל

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

פתח תקווה, שבעבר סבלה מסטיגמה של פרבר רדום ומשעמם, הופכת בשנים האחרונה לסוג של מעצמה עירונית מבחינת היקפה (תושבים ועסקים) ואף עקפה החודש את ראשון לציון כעיר ה-4 המאוכלסת ביותר בישראל. איך זה יסתדר עם הצפיפות ובעיות התחבורה שהולכות ומתרבות גם הן?

מטפסת כל הדרך למעלה

לפי משרד הפנים, שהוציא דו"ח אוכלוסיה ב- 18 לחודש, נכון להיום  גרים בפתח תקווה 274,367 תושבים ותושבות והמספר רק ממשיך לעלות בקצב מהיר משנה לשנה.

על פי הנתונים, יש בעיר עלייה חדה של כמעט 20 אלף תושבים ביחס לשנה שעברה, ובכך עברה את ראשון לציון, שאוכלוסייתה מונה (נכון למועד פרסום הנתונים) 273,814 תושבים.

עם זאת, נראה שקצב גדילת האוכלוסייה בעיר לצד השינוי המבורך שפתח תקווה עוברת בתחום הבנייה והמסחר, יוצרת גם העמקת פערים בין אזורי הפיתוח למרכז. לא מעט תושבים מתלוננים על חוסר שוויון והזנחה עם תנופת העיר והצפיפות שנוצרה, שלא נדבר על עומסי התנועה.

מבט על מגדלי דיור בפתח תקווה
מבט על שכונת נווה גן, ציר ז'בוטינסקי

הנתונים העדכניים של משרד הפנים

האוכלוסיה בערים הגדולות - פתח תקווה מקום 4

יותר דירות, יותר צעירים.

על פי נתוני הלמ"ס, שגם הם התפרסמו החודש, משנת 2020 מספר הדירות שעבורן נופקו היתרי בנייה, הכפילו עצמן לעומת שנים עברו. בתחילת 2020 החלו בנייתם של 37 בניינים חדשים ובסוף אותה שנה כבר היו בפ"ת 1335 דירות בתהליכי בנייה. נתון די מרשים, אם לוקחים בחשבון שרוב השנה הייתה מלווה בסגרים ובעיות ביוקרטיות ומוסדיות עקב הקורונה.

על פי הלמ"ס, כ-43% מהדירות שנבנו הן בנות 3 חדרים ומיועדות בעיקר לזוגות צעירים. שטח הבניה בשנת 2020 עמד על 136.1 אלף מ"ר, מתוכו 109.8 אלף מ"ר למגורים. הממוצע של חודשי בנייה לבניין עומד על 29 חודשים. זירוז בנייה עירונית והאצה של עשרות מבנים חדשים, לצד הקמת מקומות מסחר וחיי לילה, מושכים צעירים רבים להגיע לעיר ולהשתקע בה.

אם נצלול למספרים, רוב תושבי פתח תקווה הם צעירים, בני נוער ובוגרים מגילאי 18 עד 45.  העיר הופכת למרכז ההייטק הגדול ביותר בארץ. עשרות חברות גדולות לצד תאגידים מעבירים את משרדיהם לכאן. הייטקיסטים, מסעדנים, נדלניסטים, יזמים, משקיעים פרטיים, ברמנים, עובדים בקניונים, ספורטאים ועוד. השינוי הגדול מושך את כולם להגיע לפתח תקווה.

I LOVE PT
צומת ז'בוטינסקי - הרב מלכה

התנופה לא עוצרת - אך מה עם הצפיפות?

גם בגזרת מרכז העיר, השוק לא מזמן עבר שיפוץ, ויש כבר הסתכלות קדימה על פינוי בינוי בחלק מהרחובות. בהדר גנים וכפר גנים הוקמו מרכזי מסחר גדולים. בסירקין עתידה להיות מהפכה של ממש. כל אזור התעשייה: קריית אריה, ציר ז'בוטינסקי, השח"ם, יצחק רבין, בתי החולים, מגרשי הספורט בסגולה, הרכבת הקלה, העיר פשוט לא עוצרת לרגע.

עם זאת, לפחות עד שתקום הרכבת הקלה, נראה שהדוחק והעומס בכבישים והעומס ימשיכו לגדול, כך שתושבי ובאי העיר יסבלו  עוד תקופה לא קצרה מהפקקים הקשים ובעיות החניה המרובות בפתח תקווה. 
אם המספרים ימשיכו ויצברו מגמה חיובית גם ב-2022,  הצפיפות תעלה ותורגש בהתאם בכבישים, אבל צריך לזכור בסופו של דבר שההתפתחות היא תהליך ואת הכסף סופרים במדרגות.

למרות השאלות שצריכות להישאל,  ציון הדרך של עלייה למקום ה-4 בערים המאוכלסות בישראל, הוא יוקרתי וחשוב להמשך ההתפתחות של פתח תקווה ומהווה עוד סימן לעידן חדש של צמיחה ושגשוג.

גשר ז'בוטינסקי בפתח תקווה
גשר ז'בוטינסקי בפתח תקווה. צלם: שי בן סניור

עוד בפתח תקווה

יריד תעסוקה לצעירים בפתח תקווה

צפו: כ-600 בני נוער ביקרו ביריד התעסוקה לצעירים של עיריית פתח תקווה בקניון הגדול

נראה שהיוזמה של העירייה נחלה הצלחה יחסית, כשרבים ממחפשי העבודה לחופש הגדול, מצאו את מבוקשם, הודות לעשרות המעסיקים שהגיעו ליריד שהתקיים אמש, ביניהם נציגים של חנויות אופנה, מסעדות, מתחמי אטרקציות וקייטנות, מפעלים, חברות ביטוח ואפילו משטרת ישראל. חבל שהחלק השני של היריד, שהיה מיועד לבני 18 פלוס, נותר די שומם.

המשך קריאה »
הקניון הגדול בפתח תקווה

יאללה לעבודה: יריד תעסוקה לצעירים ונוער יתקיים בקניון הגדול בפתח תקווה ב-26 לחודש

בעוד כחודש ייצאו אלפים מתלמידי העיר לחופש הגודל ועסקים רבים בפתח תקווה מקווים שאולי זה מה שיוציא אותם מהמצוקה אליה נקלעו: חוסר יכולת לתפעל את העסק, הנובע ממחסור בעובדים. בדיוק לשם כך, חברה העירייה, יחד עם הנהלת הקניון, ליוזמה חברתית בדמות יריד תעסוקה, יחיד מסוגו שייפתח במטרה לחבר את העסקים לצעירים המחפשים עבודה.

המשך קריאה »
כנס חדשנות ועסקים פתח תקווה 2022

צפו: כנס העסקים פתח תקווה 2022 – בונים על הרכבת הקלה ובטוחים שהבועה לא תתפוצץ

התנופה העסקית של העיר קיבלה היום ביטוי בדמות אירוע רב משתתפים, אותו ארגנה העירייה, בשיתוף החברה לפיתוח פתח תקווה על המרפסת של מגדל גלובל טאוורס. באירוע השתתפו ראש העיר, רמי גרינברג ושרת המדע אורית פרקש הכהן, לצד עשרות רבות של יזמים, אנשי עסקים, בעלי עסקים ובכירי המשק, שנוטלים חלק בפעילות העסקית של עיר המושבות.

המשך קריאה »
פארק הדר המושבות באם המושבות

בקרוב יחלו העבודות להקמת פארק "הדר המושבות" בשכונת אם המושבות החדשה

העירייה פרסמה היום שורה של פרויקטים חדשים, שנועדו לשפר פארקים ושטחים ציבוריים ירוקים בפתח תקווה וביניהם פארק ענק בשטח של 13 אלף מ"ר התחום בין הרחובות משה סנה, משה פלד ואריה בראון. פארקים נוספים הנמצאים בתהליכי תכנון ושדרוג: פארק יד לבנים, גינה לימודית ברח' ברנט, גן יסוד המעלה, גן מוריה ברינג וגן החייל ברחוב לוין.

המשך קריאה »
נגישות

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל