לראשונה: פתח תקווה העיר ה- 4 בגודלה בישראל

פתח תקווה עדיין במקום ה-4 כעיר המאוכלסת ביותר בישראל

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

פתח תקווה, שבעבר סבלה מסטיגמה של פרבר רדום ומשעמם, הופכת בשנים האחרונה לסוג של מעצמה עירונית מבחינת היקפה (תושבים ועסקים) ואף עקפה החודש את ראשון לציון כעיר ה-4 המאוכלסת ביותר בישראל. איך זה יסתדר עם הצפיפות ובעיות התחבורה שהולכות ומתרבות גם הן?

מטפסת כל הדרך למעלה

לפי משרד הפנים, שהוציא דו"ח אוכלוסיה ב- 18 לחודש, נכון להיום  גרים בפתח תקווה 274,367 תושבים ותושבות והמספר רק ממשיך לעלות בקצב מהיר משנה לשנה.

על פי הנתונים, יש בעיר עלייה חדה של כמעט 20 אלף תושבים ביחס לשנה שעברה, ובכך עברה את ראשון לציון, שאוכלוסייתה מונה (נכון למועד פרסום הנתונים) 273,814 תושבים.

עם זאת, נראה שקצב גדילת האוכלוסייה בעיר לצד השינוי המבורך שפתח תקווה עוברת בתחום הבנייה והמסחר, יוצרת גם העמקת פערים בין אזורי הפיתוח למרכז. לא מעט תושבים מתלוננים על חוסר שוויון והזנחה עם תנופת העיר והצפיפות שנוצרה, שלא נדבר על עומסי התנועה.

מבט על מגדלי דיור בפתח תקווה
מבט על שכונת נווה גן, ציר ז'בוטינסקי

הנתונים העדכניים של משרד הפנים

האוכלוסיה בערים הגדולות - פתח תקווה מקום 4

יותר דירות, יותר צעירים.

על פי נתוני הלמ"ס, שגם הם התפרסמו החודש, משנת 2020 מספר הדירות שעבורן נופקו היתרי בנייה, הכפילו עצמן לעומת שנים עברו. בתחילת 2020 החלו בנייתם של 37 בניינים חדשים ובסוף אותה שנה כבר היו בפ"ת 1335 דירות בתהליכי בנייה. נתון די מרשים, אם לוקחים בחשבון שרוב השנה הייתה מלווה בסגרים ובעיות ביוקרטיות ומוסדיות עקב הקורונה.

על פי הלמ"ס, כ-43% מהדירות שנבנו הן בנות 3 חדרים ומיועדות בעיקר לזוגות צעירים. שטח הבניה בשנת 2020 עמד על 136.1 אלף מ"ר, מתוכו 109.8 אלף מ"ר למגורים. הממוצע של חודשי בנייה לבניין עומד על 29 חודשים. זירוז בנייה עירונית והאצה של עשרות מבנים חדשים, לצד הקמת מקומות מסחר וחיי לילה, מושכים צעירים רבים להגיע לעיר ולהשתקע בה.

אם נצלול למספרים, רוב תושבי פתח תקווה הם צעירים, בני נוער ובוגרים מגילאי 18 עד 45.  העיר הופכת למרכז ההייטק הגדול ביותר בארץ. עשרות חברות גדולות לצד תאגידים מעבירים את משרדיהם לכאן. הייטקיסטים, מסעדנים, נדלניסטים, יזמים, משקיעים פרטיים, ברמנים, עובדים בקניונים, ספורטאים ועוד. השינוי הגדול מושך את כולם להגיע לפתח תקווה.

I LOVE PT
צומת ז'בוטינסקי - הרב מלכה

התנופה לא עוצרת - אך מה עם הצפיפות?

גם בגזרת מרכז העיר, השוק לא מזמן עבר שיפוץ, ויש כבר הסתכלות קדימה על פינוי בינוי בחלק מהרחובות. בהדר גנים וכפר גנים הוקמו מרכזי מסחר גדולים. בסירקין עתידה להיות מהפכה של ממש. כל אזור התעשייה: קריית אריה, ציר ז'בוטינסקי, השח"ם, יצחק רבין, בתי החולים, מגרשי הספורט בסגולה, הרכבת הקלה, העיר פשוט לא עוצרת לרגע.

עם זאת, לפחות עד שתקום הרכבת הקלה, נראה שהדוחק והעומס בכבישים והעומס ימשיכו לגדול, כך שתושבי ובאי העיר יסבלו  עוד תקופה לא קצרה מהפקקים הקשים ובעיות החניה המרובות בפתח תקווה. 
אם המספרים ימשיכו ויצברו מגמה חיובית גם ב-2022,  הצפיפות תעלה ותורגש בהתאם בכבישים, אבל צריך לזכור בסופו של דבר שההתפתחות היא תהליך ואת הכסף סופרים במדרגות.

למרות השאלות שצריכות להישאל,  ציון הדרך של עלייה למקום ה-4 בערים המאוכלסות בישראל, הוא יוקרתי וחשוב להמשך ההתפתחות של פתח תקווה ומהווה עוד סימן לעידן חדש של צמיחה ושגשוג.

גשר ז'בוטינסקי בפתח תקווה
גשר ז'בוטינסקי בפתח תקווה. צלם: שי בן סניור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בפתח תקווה

קבוצת חג'ג' בונה בעמישב

הפרויקט של קבוצת חג'ג' בעמישב לקראת מימוש: התכנית מתקדמת לוועדה המחוזית

רק לפני 3 שבועות דיווחנו לכם לראשונה על כוונתם של צמד האחים להיכנס כשחקנים ראשיים בסרט (הטוב?) שעומד לעבור על השכונה הותיקה. היום נחשפים פרטי התכנית שמדברת על 773 יחידות דיור שיכללו ארבעה מגדלים רבי קומות (19-32) ומבנה נוסף בן 9 קומות, שאמורים להחליף את הבניינים הישנים והמוזנחים שמאפיינים את השכונה.

המשך קריאה »
הצפות בשכונת עמישב פתח תקווה - ינואר 22

פתח תקווה מזרח סטייל ונציה. "לא ראינו כאלה הצפות מ-2014"

העתיד הורוד שתביא איתה ההתחדשות העירונית, לה מצפים תושבי השכונות המזרחיות של העיר, נראה כרגע כמו המרחק בינינו לאיטליה. הקיאק המאולתר, ששחה על רחוב עזרא ונחמיה, אולי העלה חיוך בקרב גולשי האינטרנט הרבים שצפו בו, אך זה לא מצחיק את אלה שמתגוררים במקום. קדושים: "הבניה החדשה מונעת אגני היקוות טבעיים של מים וכך אין להם לאן לפרוץ".

המשך קריאה »
תגובות זועמות של תושבי פתח תקווה כלפי השכר לזמר עומר אדם ביום העצמאות

6666 ש"ח לדקת הופעה – תגובות הרשת לשכר שעומר אדם יקבל מפתח תקווה ביום העצמאות

רק שלשום דיווחנו על הפער בין תחושת העושר שיש בפתח תקווה לבין מציאות העוני בשטח. הפער הזה לפעמים גורם לתופעת הנתק, שקיבלה היום ביטוי נוסף עם פרסום הידיעה בדבר 300 אלף השקלים, שעיריית פתח תקווה מתכוונת לשלם לזמר עומר אדם, להופעתו בערב יום העצמאות, שאמור להתקיים בעוד 4 חודשים.

המשך קריאה »
הסופרמרקט החינמי בפתח תקווה

העוני בפתח תקווה: מה שרואים משם לא רואים מכאן – ביקור בסופרמרקט החינמי

רק לפני מספר שבועות התבשרנו על כך שמדד העוני בפתח תקווה ירד בשנים האחרונות. זה נתון שנותן הרגשה טובה, אבל כשיורדים לשטח, העוני הקיים בעיר מקבל את הפנים האמיתיות שלו. לצד מגדלי ב.ס.ר פתח תקווה, ספינת הדגל של ההתפתחות העסקית בעיר, שוכן הסופרמרקט החינמי, שמייצג בדיוק את ההפך. התמונות שהבאנו משם מספרות סיפור אחר של העיר המתפתחת.

המשך קריאה »
נגישות