דינה רווח יו"ר נעמת פתח תקווה

דינה רווח, יו"ר נעמת מרחב פ"ת: "המדינה צריכה להיערך אסטרטגית להגדלת המעונות בעיר"

יום אחרי שזכתה לאות כבוד, יחד עם שבע נשים נוספות, על פועלה לטובת קידום ועזרה לנשים בפתח תקווה, רווח מציינת את יום האישה הבינלאומי החל היום, עם תחושה אופטימית, מהולה בחשש. היא מציינת לטובה את התרומה של עיריית פתח תקווה לחיזוק מעמד האישה, אך חוששת מהשכר התקוע של המטפלות, הסייעות והגננות המסורות ימשיך להיתקע ויהיה לה קשה לגייס כוח אדם. ראיון עם אישה חזקה.

שלשום דיווחנו לכם על טקס "אות האישה" של פתח תקווה, שנערך אתמול באולם גולדה באם המושבות. האולם היה מלא מפה לפה (בעיקר בנשים, כמובן), כשעל הבמה עלו יחד עם דינה רווח, יו"ר נעמת פ"ת, גם פרופ' חפציבה בתיה ליפשיץ, דנה יגל אוזמו, יוליה קושניר דימנט, מיכל אביטל, מירב הולנדר, מרי אביטל ורינה עידן – כולן נשים פתח תקוואיות, שפועלן חיזק ועזר מאוד לנשים בעיר – במיוחד בתקופה הקשה שעברנו, מאז ה-7 באוקטובר.

דינה רווח משמאל, יחד עם ראש העיר רמי גרינברג ורחל אלון, יועצת ראש העיר לשוויון מגדרי
דינה רווח משמאל, יחד עם ראש העיר רמי גרינברג ורחל אלון, יועצת ראש העיר לשוויון מגדרי. באדיבות: דוברות העירייה

"לא סתם אומרים שנשים יודעות לעשות שני דברים יחד"

הדמות הכי מוכרת מביניהן, לפחות ציבורית, היא רווח, שזכתה באות, הודות להתנדבות ולפעילות שלה בוועד למען החייל ופעילותה למען ניצולי שואה. "פגשתי שבע נשים עוצמתיות עם לב גדול של נתינה וממגוון רחב של סקטורים ואוכלוסיות", מספרת רווח על הטקס אמש. "רובן נשים לא מוכרות, שעושות את הדברים בצניעה ומשלבות עבודה וקריירה לצד התנדבות ותרומה לחברה ולקהילת הנשים. לא סתם אומרים שנשים יודעות לעשות שני דברים ביחד".

איך היה הטקס?

"הטקס היה מרגש, אולם מפה לפה. כמובן לא שכחנו להזכיר שבכל הטוב הזה – יש לנו חטופות וחטופים וחיילים שצריך לדאוג שיחזרו בשלום – עניין שהוזכר והודגש בטקס בדברי כל מקבלות הפרס".

רווח, תושבת העיר מזה 50 שנים, מתגוררת בשכונת מחנה יהודה ומכירה את העיר לבוריה. רווח שימשה בעבר כיו"ר ועד עובדי בית חולים השרון בפתח תקווה ועד היום פעילה למען גמלאיות ההסתדרות. כיו"ר נעמת מרחב פתח תקווה, היא אחראית על 6 מעונות יום הפעילים כיום בפתח תקווה, שמטפלים במאות פעוטות תושבי העיר. משימה לא פשוטה עם אחריות גדולה.

נשים זוכות הפרס בטקס אתמול. רווח - מימין
נשים זוכות הפרס בטקס אתמול. רווח - מימין

עושות מקסימום, מרוויחות מנימום

"זה אתגר קשה", מתייחסת רווח לעבודה כיו"ר נעמת פתח תקווה. "הקושי העיקרי הוא בעיקר בכוח האדם. המטפלות, הסייעות והגננות שלנו עובדות ונותנות את הנשמה. הן עוברות את כל ההכשרות הנדרשות על זמנן הפנוי. הן נמצאות שם בשביל הזאטוטים. הכל תחת פיקוח. הורה יכול להרגיש בטוח כשהוא שם את הילד שלו בנעמ"ת. אבל יחד עם זאת, השכר תקוע ולא מאפשר למשוך כוח אדם טוב ולהגדיל אותו".

כמה מרוויחה סייעת בנעמת בתחילת דרכה?

"שכר מינימום", משיבה רווח. "מי שמגיע לעבוד בתפקיד סייעת במעונות שלנו, בדרך כלל כבר יש לה משפחה, לפעמים ארבעה-חמישה ילדים משל עצמה ולפעמים גם היא קשת יום. שכר כזה לא מאפשר לה להתפרנס בכבוד – בטח אם מדובר במשרה שמחייבת מסירות ואחריות. נכון שנילווים לכך תנאים סוציאליים, אבל הבסיסי נמוך מדי ומקשה למשוך אליו כוח אדם טוב".

נעמת, למי שלא מכיר, היא תנועת הנשים הגדולה בישראל, כמוסד ללא כוונת רווח, שמטרותיו לקדם את מעמד האישה בישראל ולהביא לשינוי המדיניות החברתית לקראת השגת שוויון בין המינים במשפחה, בעבודה, בחברה ובכלכלה. כל חברות ההסתדרות הן חברות התנועה. מדי חמש שנים נערכות בחירות לראשות התנועה ולמוסדותיה. כיום יש כ-30 יושבות ראש המרחבים הפזורים ברחבי הארץ, ביניהן רווח האחראית על מרחב פתח תקווה, הכולל גם את ראש העין, אריאל ואלעד.

 

דינה רווח (משמאל) עם מקבלות הפרס בטקס אות האישה פתח תקווה
דינה רווח (משמאל) עם מקבלות הפרס בטקס אות האישה פתח תקווה

"אנחנו במלחמת הישרדות"

המעונות שקיימים היום בפתח תקווה הם ברחובות רחל המשוררת, ארלוזרוב, ברטונוב בכפר גנים, קדיש לוז (מעון דפנה), המעון הרב תכליתי ביוספטל ו"מעון כלנית", שנמצא ליד קניון סירקין ברח' ירון מאיה. ששת המעונות מטפלים במאות ילדים מדי יום. הורים שילדיהם רשומים במעונות של נעמת, נהנים מסבסוד בשכר הלימוד – בהתאם לנתונים הסוציו-אקונומיים והמשכורות שלהם.

נוכח הגידול באוכלוסיית העיר, הם צפויים לקום עוד מעונות?

"היום זו מלחמת קיום להחזיק את הסניפים שנשארו. יש בעיה של כח אדם. אנחנו עושים הכל כדי לשרוד. להביא מטפלות חדשות וטובות זה אתגר קשה מאוד. גם מטפלות טובות, שעוברות את כל ההכשרה אצלנו, בהרבה מקרים מעדיפות לעזוב תוך תקופה קצרה, למקום בו היא תוכל להשתכר יותר. המדינה חייבת לתקצב יותר את מעונות נעמת, על מנת שנוכל להחזיק מטפלות טובות בשכר גבוה יותר".

 

דינה רווח מימין עם רחל אלון, יועצת ראש העיר פתח תקווה לשוויון מגדרי
דינה רווח מימין עם רחל אלון, יועצת ראש העיר פתח תקווה לשוויון מגדרי

"פתח תקווה עמדה בתו תקן השוויון המגדרי"

משרדה של רווח נמצא בבניין מועצת הפועלים ברח' ההסתדרות, משם היא מנהלת את הפעילות נעמת במרחב פתח תקווה. עד לפני מספר שנים היא הייתה יו"ר העובדים בבית חולים השרון פתח תקווה, שהיה בסכנת סגירה. "בהרבה מאמץ הצלחנו לא רק להשאיר את בית החולים בפתוח, אלא גם שיפרנו ושיפצנו אותו", אומרת דווח. "אני גאה על כך ואקח את זה איתי לנצח, כי בית החולים הזה חשוב מאוד לפתח תקווה". 

האם פתח תקווה היא עיר שמקדמת נשים? 

"פתח תקווה היא העיר שנותנת הזדמנות שווה לגברים ונשים – ואני אומרת לך את זה מידיעה מדויקת", משיבה רווח. "גרינברג היה ראש העיר היחיד, שנענה לבקשת נעמת לבדוק 'תו תקן מגדרי'", הבודק בצורה אמפירית את נתוני גברים מול נשים – ונמצא שפתח תקווה עומדת בתקן ומעל ומעבר. בתוך זה גם אציין את עבודתה הטובה והמסורה של רחל אלון, האחראית בעיריית פתח תקווה על שוויון מגדרי וארגנה את הטקס אמש".

"בסיס פעילותה של נעמת פתח תקווה הוא חיזוק מעמד האישה בעיר, זאת מבלי לגרוע את זכויותיה של עיריית פתח תקווה בנושא", מוסיפה רווח. "פתח תקווה זו עיר שנעים לגור בה וליהנות מפעילות תרבותית, שטחים ירוקים וקהילתיות. עיר גדולה, שכל אחד בה מרגיש שהוא בן יחיד בבית". 

דינה רווח בטקס יום האישה

עוד ב-מהנעשה בעיר

צדוק בן משה חוגג 60 עם משפחתו

כ-100 מוזמנים הגיעו לקאסה 61 פ"ת לחגוג 60 לסגן ראש העיר צדוק בן משה (וידאו)

אחד מהתושבים הצבעוניים והמוכרים ביותר בעיר, חגג הערב שישה עשורים במסיבת הפתעה, שארגנו לו חבריו התושבים יפית חיים לוי, מטי חי ושרון אלדד. למרות ההכנות הרבות שנדרשו לאירוע המושקע, בן משה נראה די מופתע בכניסה לאולם, אבל לא לקח לו יותר מכמה שניות להבין מה קורה – ומיד היא זרם עם החגיגה. מי שלא הגיע, היה ראש העיר רמי גרינברג, ששהה מחוץ לעיר ושלח את ברכתו.

המשך קריאה »
רמי גרינברג ואביב כוכבי מרכז מורשת צה"ל פתח תקווה

אביב כוכבי ורמי גרינברג הניחו אבן פינה למיזם מערכות ישראל בפתח תקווה ליד הפארק הגדול

הרמטכ"ל לשעבר וראש העיר השתתפו בטקס שהתקיים ביום שישי האחרון ברח' בזל, היכן שנמצאת כיום חניית הכורכר, שזה המקום בו צפוי לקום מוזיאון/מרכז לימוד למורשת הצה"לית. בטקס החגיגי גם השתתפו יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם, סמנכ"ל וראש אגף משפחות הנצחה ומורשת, אריה מועלם, משפחות שכולות ואורחים רבים. במוזיאון צפויים להיות סימולטרים מתקדמים, שידמו ישיבה במטוס קרב.

המשך קריאה »
אגמון פתח תקווה

עיריית פתח תקווה: פועלים לקידום אגמון טבעי בסמוך לבריכת החורף

עוד שלב בהתפתחות פארק הירקון פתח תקווה יוצא לדרך, לאחר שהעירייה דיווחה אתמול כי היא עובדת על תכנון להרחבת בריכת החורף בצפון העיר, כחלק מפיתוח הפארק המטרופוליני בירקון שעתיד להתפרס על פני 10,000 דונם. בשנים האחרונות העירייה הקימה את מבואות הכניסה לאזור הפארק, לצד הקמת יער השירים ובריכת החורף, אשר הכניסה אליהם מרחוב בן חור באם המושבות.

המשך קריאה »
לג בעומר פתח תקווה

מריחים כבר את העשן? אלו המקומות שמותר בהם לעשות מדורות בל"ג בעומר בפ"ת

עיריית פתח תקווה פרסמה את רשימת על המקומות בהם מותר לקיים את המדורות לציון החג. כמדי שנה, עשרות אלפי תושבים, ילדים ומבוגרים, יחגגו את ל"ג בעומר בשכונות ברחבי פתח תקווה. בעירייה מציינים שיש לשמור על כללי הבטיחות ולהדליק את המדורות אך ורק במקומות שהוקצו לכך ומופיעים ברשימה. בעירייה מבקשים כי מדליקי המדורות יקפידו לכבותם לפני פיזור. להלן המקומות

המשך קריאה »