עין גנים - פינוי-בינוי בסכנה?

פינוי בינוי במרכז ומזרח פתח תקווה בסכנה? מאות דיירים מעכבים חתימות לפרויקטים ענקיים

תנופת ההתחדשות העירונית עלולה לקבל מקל בגלגלים, עקב חשש שחלק מהקרקעות המיודעות למוגרים יופקעו לטובת בניית תחנות המטרו M2, שצפויות להתחיל בשנים הקרובות ולהסתיים בעוד כעשור, עולה מפנייה דחופה שהוגשה לאחרונה, על ידי עורכי הדין המייצגים את הדיירים, לרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. לפי התכנון, חמישה מתחמים אמורים לקום, לפי תכנית המתאר של 2040.

לפי דיווח, שהתפרסם היום ב-YNET, מאות דיירים בפתח תקווה מעכבים חתימות של פרויקטים פינוי-בינוי ענקיים, שצפויים להיבנות ברחובות דוד וולפסון, עין גנים, אלתרמן, לאה גולדברג וליויק בעיר, הנמצאים לאורך קו המטרו M2, שאושר על ידי הממשלה בתחילת חודש מאי. לפי עורכי הדין של הדיירים, הם חוששים לעתיד הפרויקטים, בעקבות הודעות ההפקעה ששלחה לאחרונה נת"ע על חלק מתוואי המטרו בגוש דן.

שטחי הפינוי-בינוי שנושקים לתחנות המטרו M2 בפתח תקווה

200 דונם עם 500 דירות

החשש מתמקד בשני פרויקטים פינוי-בינוי מרכזיים, הממוקמים סביב תחנות המטרו העתידיות בפתח תקווה – "מטרו מרכז" ו"מטרו סירקין". לפי הדיווח, כל מתחם מתוכנן להשתרע על שטח של כ-200 דונם ולכלול אלפי יחידות דיור חדשות, זאת לצד שטחי מסחר, תעסוקה וציבור. לפי התכנון, ייהרסו במתחמים כ-500 דירות ישנות לטובת בנייה חדשה, כש-80 דירות מתוכן ממוקמות במגרשים הצפויים להפקעה.

כרגע, שתי התוכניות נמצאות בהליכי תכנון תב"ע בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור ומקודמות על ידי עיריית פתח תקווה, מנהלת ההתחדשות העירונית כרמים והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. בסך הכול מתוכננים 5 מתחמי פינוי בינוי לאורך תחנות המטרו והרכבת הקלה בעיר, במסגרת תוכנית המתאר העירונית של פתח תקווה 2040.

מטרו M2 פתח תקווה
כאן, במרכז העיר ליד העירייה - תוקם תחנת המטרו הענקית M2 מרכז פתחקתווה

"דואגים שיישארו ללא קורת גג"

"במצב מתוקן אמור היה להתקיים שיתוף של בעלי הזכויות בהשפעת פרויקט המטרו על הנכסים שלהם ועל אפשרות ההתחדשות במגרשים האמורים", כך כתב עורך הדין טל גרשטיין המייצג את הדיירים. "לדאבוננו, אין זה המצב, ומרשינו דואגים כי יישארו בסופו של דבר ללא קורת גג". לדברי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, כפי שנמסר ל-YNET, המטרו דווקא צפויים לעודד את ההתחדשות העירונית באותם איזורים.

"ייקבעו זכויות בנייה משמעותיות, בעיקר סביב התחנות עצמן", הם מסרו. "במקרה המדובר בפתח תקווה, הרחובות כלולים בשתי תוכניות שונות – תחנת פתח תקווה מזרח (סירקין) ותחנת העירייה (מטרו מרכז פ"ת). הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מכינה בימים אלה תוכניות פינוי ובינוי סביב התחנות ומקדמת אותן בוותמ"ל – כך שבעלי הדירות יוכלו ליהנות מקידום סטטוטורי מהיר של הפרויקט".

מתחם פינוי בינוי בסירקין פתח תקווה
מתחם פינוי בינוי בסירקין פתח תקווה

עוד ב-נדלן

שי פרטוש משמאל ועוז קטה מימין - בהריסת ילין 5 פתח תקווה

ממשיכים להתחדש בפתח תקווה: בנייני המגורים ברחובות ילין 5 ובלוי 1 נהרסו (וידאו)

ההתחדשות העירונית במרכז העיר ממשיכה לצבור תאוצה עם שני פרויקטים נוספים, שהחלו בימים האחרונים את שלב ההריסה. בילין 5, בחלק הדרומי של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 27 דירות של חברת קטה גרופ. בבלוי 1, במרכז של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 36 דירות של חברת קטה יזמות. צפו בהריסה:

המשך קריאה »
חוות שרתים ז'בוטינסקי 94 פתח תקווה

העירייה: חוות שרתים ענקית תיפתח ברחוב ז'בוטינסקי 94 פתח תקווה. מי יפונה?

עיריית פתח תקווה מפרסמת כי לפי התכנון, שני האנגרים, שנמצאים בסמוך ליד בניין המשרדים של משרד הביטחון, יהרסו בקרוב ובמקומם תוקם החווה בשטח של 41 אלף מ"ר, שצפויה לשרת את העסקים הרבים הנמצאים באיזור, במיוחד חברות הייטק, להן דרוש מקום פיזי קרוב ונגיש למידע דיגיטלי מאוחסן ולתעבורה שלו. מחסן מערך המשלוחים הרובוטים רשת הסופרים, יחד עם מוסך הונדה הסגור – יפונו.

המשך קריאה »
הרצל 74 פתח תקווה הריסה

הבניין שפגע בו טיל בהרצל 74 פ"ת, נהרס במסגרת פרויקט של מאיה בנייה ויזמות (וידאו)

יותר משלוש שנים מאז הבניין בו 12 דירות נפגע במהלך מבצע "שומר חומות" בירי שהגיע מרצועת עזה, התבצעה היום הריסה שלו, כשבמקומו אמור לקום מגדל מגורים חדש בן 9 קומות עם 30 דירות. מאז פגיעת הטיל, הוא נותר נטוש והיווה סכנה למגורים. היזמים, בשיתוף פעולה עם עיריית פתח תקווה ומינהלת כרמים להתחדשות עירונית לקחו על עצמם את הפרויקט, שיצא היום לדרך.

המשך קריאה »
פתח תקווה נוף נווה גן פארק גדול קניון

עתירה מנהלית נגד עיריית פ"ת: העלתה תעריפי פיתוח נדל"ן בעשרות אחוזים

בעתירה, שהוגשה על ידי התאחדות הקבלנים וארגון קבלני פתח תקווה, נטען כי מבדיקה מגמית של כ-150 פרויקטים בעיר, עולה שהתעריפים זינקו בשיעורים של 140%-235% וכי הדיון על הנושא, התבצע בניגוד לפקודות העיריות וכי הוא ארך חמש דקות בלבד. בעתירה נטען, כי חוקי העזר שעברו בשנת 2023 בלתי חוקיים. העירייה: "תעריפי היטלי הפיתוח של חוקי העזר מבוססים על תחשיב כלכלי תקין".

המשך קריאה »