מאיר ברוכין ביציאה מבית ספר יצחק שמיר פתח תקווה

מאיר ברוכין, המורה שפוטר מבי"ס יצחק שמיר פתח תקווה לאחר שביקר את צה"ל, יחזור ללמד

כמעט חצי שנה אחרי שגורש, בתקופה המתוחה של תחילת המלחמה, מבית הספר השש-שנתי בקללות ויריקות, המורה לאזרחות צפוי לשוב בשנת הלימודים הבאה. עיריית פתח תקווה נסוגה מהעירעור שהגישה לבית הדין לעבודה בגין ההחלטה לבטל את פיטוריו, גם בעקבות הערות השופטים על הליך פיטורין לא תקין וגם בעקבות הבטחתו של ברוכים לגלות בהמשך "יותר רגישות" בדבריו.

מאיר ברוכין, המורה שפוטר מבית ספר יצחק שמיר בפתח תקווה, יחזור בשנה הבאה ללמד – כך נקבע היום בבית המשפט. זה קורה בדיוק חמישה חודשים (19.1) אחרי שהוא יצא בצהרי יום שישי משערי בית הספר מלווה בגידופים על ידי הורים ותלמידים, כפי שנראה בסרטון שפרסמנו. המורה, שפוטר לאחר שהשמיע דברי ביקורת על צה"ל יחזור ללמד לאחר שהבטיח לגלות רגישות יתר בדיונים שהוא מקיים בכיתה בשיעורי האזרחות.

צפו בקללות שספג ברוכין בינואר השנה בבית ספר יצחק שמיר פתח תקווה


לפני חודשיים וחצי הורה בית הדין האזורי בתל אביב לעיריית פתח תקווה להשיב את ברוכין לעבודה, לאחר שטענת השופטים פוטר שלא כדין כשבועיים לאחר פרוץ המלחמה. בין היתר, דחה בית הדין בהחלטתו את הטענה כי "אירועי המלחמה שינו את גבולות חופש הביטוי" של מורים. בכיתה ובפוסטים שפירסם, נהג ברוכין למתוח ביקורת קשה על מדיניות הממשלה ומעשי צה"ל, בשטחים ובעזה.

בערעור לבית הדין הארצי לעבודה, טענה עיריית פתח תקווה כי אי אפשר שהתבטאויות מסוג אלו יישמעו מפי עובד חינוך. עוד טענה העירייה כי "לא ניתן להשלים עם התבטאויות שנתפסות כתמיכה בטרור והתנגדות לציונות", וכי החזרתו של ברוכין לעבודה "גרמה ותגרום לאנדרלמוסיה בקרב מורי בית הספר, הוריו ותלמידיו, ללא כל הצדקה".

בית ספר יצחק שמיר פתח תקווה

השופטים לא קיבלו את טענות עיריית פתח תקווה וכתבו בפסק הדין כי "הצענו לצדדים כי יסיימו את ההליך בדרכי שלום, וביקשנו מד"ר ברוכין שיצהיר כי יסכים לשיח בסגנון וברגישות שיתאים לשיח בכיתה". בתגובה, אמר ברוכין כי "בכל 35 שנות הקריירה שלי כמורה, הליבה של הקשר שלי עם התלמידים היא השיח איתם. ברגע שהשיח לא טוב, אני מרגיש שכאיש מקצוע נכשלתי. אני יכול להגיד שמכאן ואילך אקפיד על יותר רגישות. אם טעיתי בסגנון או לא הייתי מספיק רגיש, אני לוקח את זה על עצמי".

בדברים של ברוכין בבית המשפט אין כל התייחסות לדברים שכתב בפייסבוק, שהיו מרכיב מרכזי בטענות עיריית פתח תקווה נגדו. בעקבות דבריו ועל רקע הביקורת שמתחו השופטים על הליך הפיטורים, נאלצה עיריית פתח תקווה להסכים להמשיך את העסקתו בשנת הלימודים הבאה. "העירייה הסכימה להחזירו לעבודה, תוך שימת לב לעמידתו בהתחייבויותיו", כתבה.

עו"ד עמית גורביץ' שייצג את ברוכין אמר כי "פסק הדין הוא תמרור אזהרה לגל הפיטורים על רקע השקפה פוליטית". ברוכין הוסיף כי הוא "מקווה שפסק הדין יעביר מסר ברור למורים כי הם יכולים להתבטא בחופשיות וללא חשש". לדבריו, גם ראשי רשויות מקומיות "צריכים להבין שאין להם שום זכות לפטר מורים שמביעים את דעתם, גם אם זו אינה עולה בקנה אחד עם דעתם".

העירייה: ברוכין הודה שנכשל כאיש מקצוע

עיריית פתח תקווה בתגובה: "בבית הדין הארצי לעבודה התקבלה פשרה בעניין העסקתו של ד"ר ברוכין בתיכון יצחר שמיר, לאחר התבטאויות שלו נגד צה"ל ומדינת ישראל. לבקשת בית הדין ד"ר ברוכין קיבל אחריות על אופי האמירות שלו והודה "אני מרגיש שכאיש מקצוע נכשלתי". ד"ר ברוכין התחייב להקפיד על רגישות בהתבטאויות בעתיד. לאור קבלת האחריות וההתנצלות של ד"ר ברוכין ולאור ההבהרה של בית הדין הארצי שהליך הפיטורין היה צריך להיות בבית הדין למשמעת, הסכימה העירייה להחזירו לעבודה תוך שימת לב לעמידתו בהתחייבויותיו". 

עוד ב-פתח תקווה במלחמה

כיכר גורן פתח תקווה - אלימות

תיעוד: אלימות מילולית בין מפגינים בכיכר גורן פתח תקווה לנהגים ובני נוער (וידאו)

זה עדיין לא הגיע למחוזות של האלימות הפיזית כמו שאנחנו רואים בהפגנות בתל אביב, אבל זה נראה לא רחוק משם והפתיל הקצר בין המפגינים למתנגדיהם, עלול להתפוצץ לנו בפרצוף ולא נהיה מופתעים. מסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות, מתקבלת תמונה די עגומה שרחוקה מאוד מהקלישאה של "ביחד ננצח". לטענת המפגינים, לא מדובר רק בקללות ולעיתים זה גולש מעבר והם שואלים – "איפה המשטרה"? צפו בתיעוד.

המשך קריאה »
אמנון מוכתר פתח תקווה

בשורות קשות: אמנון מוכתר מפתח תקווה, הוא האזרח הישראלי שנרצח הבוקר בקלקיליה

מוכתר בן ה-67, בעל דוכן בשוק, נהג באופן קבוע לבצע קניות של ירקות בעיר הפלסטינית, אך מהביקור הפעם לא חזר, לאחר שנורה במכוניתו, שהוצתה ורישיון הנהיגה שלו נלקח. לדברי גורמים בצה"ל, הרצח מסתמן כפיגוע על רקע לאומני, אך החקירה נמשכת וכל הכיוונים נבדקים. מוכתר היה אב לחמישה ילדים, כשאחד מהם התחתן לפני חודשיים. בנו ניר סיפר ל-YNET: "צדיק שנרצח על-ידי מחבלים. ברור לנו שזה פיגוע".

המשך קריאה »
נפילת רסיס בפתח תקווה

זה חוזר? לראשונה מאז סוף דצמבר: אזעקה בפ"ת. דיווח על נפילת רסיס

כמעט חצי שנה של הפוגע מה-21.12.24 – ושוב נשמעו אזעקות בעיר. האזעקות תפסו את מאות אלפי התושבים, העובדים והמבקרים בעיר לא מוכנים ומופתעים והורגשה בהלה באיזורים המסחריים והעסקיים – שכבר מזמן חיו בשגרה, לפחות מההיבט הזה. האזעקות, שנשמעו בשרון, ברחבי גוש דן ובתל אביב – הם איתות חזק של החמאס, שיש לו את האפשרות לירות על ישראל. לא נרשמו נפגעים או נזקים. זוהי האזעקה ה-31 שנשמעה בעיר מאז ה-7.10

המשך קריאה »
בית יד לבנים כיום - עם פוסטר של כל החטופים

כ-200 לוחמי הנדסה קרבית עם משפחותיהם צפויים להגיע ב-29.5 ליום הוקרה ביד לבנים

מארגני האירוע, המתקיים בשיתוף עיריית פתח תקווה, מחפשים מתנדבים, שיעזרו בהקמה, בשינוע ובתפעול. האירוע צפוי להתחיל בשעה 14:00 בגן החי הסמוך לפארק וב-16:00 יתקיים טקס צבאי בפארק, שיכלול גם הפנינג לילדי הלוחמים, מתחם פרא רפואי עם טובי המטפלים, ביניהם ד"ר להבית אקרמן, ולבסוף ארוחת ערב ומסיבה עם שולחנות משחק, DJ ומנטליסט.

המשך קריאה »