פתח תקווה נוף נווה גן פארק גדול קניון

עתירה מנהלית נגד עיריית פ"ת: העלתה תעריפי פיתוח נדל"ן בעשרות אחוזים

בעתירה, שהוגשה על ידי התאחדות הקבלנים וארגון קבלני פתח תקווה, נטען כי מבדיקה מדגמית של כ-150 פרויקטים בעיר, עולה שהתעריפים זינקו בשיעורים של 140%-235% וכי הדיון על הנושא, התבצע בניגוד לפקודות העיריות וכי הוא ארך חמש דקות בלבד. בעתירה נטען, כי חוקי העזר שעברו בשנת 2023 בלתי חוקיים. העירייה: "תעריפי היטלי הפיתוח של חוקי העזר מבוססים על תחשיב כלכלי תקין".

תנופת הבנייה למגורים בפתח תקווה מורגשת כמעט בכל פינת רחוב בעיר ובהרבה פרויקטים מחירי הדירות מרקיעים שחקים. אחת הסיבות לכך היא גם היטלי הפיתוח שמטילה עיריית פתח תקווה על הקבלנים, שבאופן טבעי, מעמיסים זאת על רוכשי הדירות. עתירה מנהלית שהוגשה לאחרונה מלמדת על כך שייתכן והיטלי הפיתוח שמטילה העירייה – גבוהים בצורה מופרזת.

מרכז העיר פתח תקווה

התאחדות הקבלנים וארגון קבלני פתח תקווה הגישו שבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בלו עתירה מנהלתית נגד עיריית פתח תקווה על היטלי פיתוח מופרזנים. כך למשל, מובאת בעתירה דוגמא לפרויקט, שכולל 24 יחידות דיור, שחויב תחילה בכ-640 אלף ש"ח וכעת הוא מחויב מחדש ב-1.62 מיליון ש"ח (תוספת של 154%). פרויקט נוסף של 36 יח"ד חויב בכמיליון ש"ח, ולאחר שעברו חוקי העזר – הוא עמד על 2.447 מיליון ש"ח (תוספת של 143%).

לטענת הקבלנים, תעריפי הסלילה והתיעול עלו מ-233 שקל למ"ר בנוי לפי התעריף הקודם, ל-479 שקל למ"ר לפי התעריף החדש. בעתירה נטען, כי שני חוקי העזר שעברו בשנת 2023 בלתי חוקיים, מוטעים ובלתי סבירים באופן קיצוני, ולכן יש לבטל אותם או לתקנם. בנוסף נטען כי הליך החקיקה בוצע בצורה בלתי חוקית ותוך הצגת מצגים מטעים וכי הוא אינו תואם את פקודת העיריות.

פרויקט התחדשות עירונית רוטשילד-מוצקין פתח תקווה
פרויקט התחדשות עירונית רוטשילד-מוצקין פתח תקווה

"בסוף שנת 2023 ולאחר קבלת כל האישורים הנדרשים ממשרדי הממשלה, משרד הפנים ומשרד המשפטים, פורסמו חוקי העזר של עיריית פתח תקווה", עיריית פתח תקווה הגיבה בכלי התקשורת לנושא. "יודגש כי העירייה נדרשת על ידי משרד הפנים בעדכון התעריפים פעם בחמש שנים, וכך נהגנו בדומה לכלל הרשויות בארץ".

העירייה הוסיפה כי "תעריפי היטלי הפיתוח של חוקי העזר מבוססים על תחשיב כלכלי תקין וחוקי שקיבל אף הוא את אישור משרד הפנים, ובהם בוצעו עדכונים לתעריפים הישנים שהיו בחוקי העזר הקודמים. כאמור, החוקים אושרו ע"י כל הגורמים הרלוונטיים כולל התעריפים שבבסיס החוקים. העירייה תגיש את תגובתה לעתירה ובה תפרט את כלל ההליכים שנעשו כחלק מאישור החוקים".

עוד ב-נדלן

שי פרטוש משמאל ועוז קטה מימין - בהריסת ילין 5 פתח תקווה

ממשיכים להתחדש בפתח תקווה: בנייני המגורים ברחובות ילין 5 ובלוי 1 נהרסו (וידאו)

ההתחדשות העירונית במרכז העיר ממשיכה לצבור תאוצה עם שני פרויקטים נוספים, שהחלו בימים האחרונים את שלב ההריסה. בילין 5, בחלק הדרומי של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 27 דירות של חברת קטה גרופ. בבלוי 1, במרכז של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 36 דירות של חברת קטה יזמות. צפו בהריסה:

המשך קריאה »
חוות שרתים ז'בוטינסקי 94 פתח תקווה

העירייה: חוות שרתים ענקית תיפתח ברחוב ז'בוטינסקי 94 פתח תקווה. מי יפונה?

עיריית פתח תקווה מפרסמת כי לפי התכנון, שני האנגרים, שנמצאים בסמוך ליד בניין המשרדים של משרד הביטחון, יהרסו בקרוב ובמקומם תוקם החווה בשטח של 41 אלף מ"ר, שצפויה לשרת את העסקים הרבים הנמצאים באיזור, במיוחד חברות הייטק, להן דרוש מקום פיזי קרוב ונגיש למידע דיגיטלי מאוחסן ולתעבורה שלו. מחסן מערך המשלוחים הרובוטים רשת הסופרים, יחד עם מוסך הונדה הסגור – יפונו.

המשך קריאה »
הרצל 74 פתח תקווה הריסה

הבניין שפגע בו טיל בהרצל 74 פ"ת, נהרס במסגרת פרויקט של מאיה בנייה ויזמות (וידאו)

יותר משלוש שנים מאז הבניין בו 12 דירות נפגע במהלך מבצע "שומר חומות" בירי שהגיע מרצועת עזה, התבצעה היום הריסה שלו, כשבמקומו אמור לקום מגדל מגורים חדש בן 9 קומות עם 30 דירות. מאז פגיעת הטיל, הוא נותר נטוש והיווה סכנה למגורים. היזמים, בשיתוף פעולה עם עיריית פתח תקווה ומינהלת כרמים להתחדשות עירונית לקחו על עצמם את הפרויקט, שיצא היום לדרך.

המשך קריאה »
ב.ס.ר סיטי פתח תקווה - באדיבות ב.ס.ר סיטי

60% תפוסה: ב.ס.ר סיטי פתח תקווה סוגר שנתיים מתחילת אכלוס המשרדים

מצד אחד, אחוזי התפוסה יכולים להיראות מהצד מעט מאכזבים, נוכח הזמן שחלף מאז הקמת ארבעת מגדלי המשרדים הענקיים (30 קומות כל אחד). אך מצד שני, בהתחשב בהאטה במשק, הקורונה, שטיפחה את מודל העבודה מהבית וכמובן המלחמה, ששמה ברקס לכל ההיבט העסקי, מנהלי המתחם מסתכלים באופן מעודד על הנתונים. "נגיע לפחות ל-85% תפוסה עד סוף 2025", מבטיחים.

המשך קריאה »