נעם סלע, ראש מנהלת כרמים התחדשות עירונית בפתח תקווה לשעבר

נעם סלע, ראש מנהלת כרמים, בראיון פרידה: "עד 2030, פתח תקווה תשתנה מקצה לקצה"

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

מוזר לכתוב את זה, אבל עד לפני שנתיים וחצי כמעט ולא הייתה התחדשות עירונית בפתח תקווה. היום, כשבכל כמה מאות מטרים במרכז העיר רואים בניין מתחדש בתמ"א וכשנוסעים לקריית אריה ולציר ז'בוטינסקי, לאיפה שלא מעיפים מבט, מוצאים מבנה מסחרי חדש בהקמה – קשה לדמיין את פתח תקווה לא מתחדשת. 

מי שלמעשה הצעידה את המהפכה, היא מנהלת כרמים להתחדשות עירונית בפתח תקווה, שהוקמה לאחר בחירתו של רמי גרינברג לתפקיד. העירייה, בניגוד לקודמתה, החליטה לשנות כיוון ולהצעיד את העיר להתחדשות עירונית והקימה את המינהלת, בדיוק כפי שקורה בעוד 25 עיריות אחרות. מי שמונה לעמוד בראשה, היה נעם סלע, תושב נחלים, רק בן 33, שלמעשה קיבל את פרויקט חייו.

האתגר - קבלת שיתוף פעולה מהתושבים

היום סלע הודיע על עזיבתו, הדי מוקדמת יש לומר (שנתיים וחצי), בדרך לשמש כסמנכ"ל פיתוח עסקי ב"סער שקד" התחדשות עירונית תחת קבוצת הנדל"ן אביב. הוא משאיר אחריו פרויקטים של כ-40 מתחמי פינוי בינוי (בעיקר של מגורים משולב עם מסחרי) ועוד עשרות רבות של פרויקטי תמ"א 38 הפזורים ברחבי בעיר, שאמורים לייצר עוד כ-20,000 יחידות דיור חדשות.

"האתגר המרכזי שלי בבכרמים, הייתה העבודה מול התושבים", מספר סלע לפתח תקווה NEWS. "במהלך תקופתי טיפלנו בלא פחות מ-3000 פניות של תושבי העיר ווקיימנו כ-100 כנסים. התחדשות עירונית הוא תהליך, שחייב להתקיים בשיתוף פעולה מלא עם התושבים. למרות שבהרבה מקרים התושבים רצו תמורות גבוהות ממה שיכולנו לתת, הצלחנו להגיע להרבה הסכמות – ולראייה כמות הפרויקטים שמתקדמים". 

באילו אתגרים נוספים נתקלת?

"כרמים היא למעשה הגורם המקשר בין העירייה, התושבים והיזם. לכל אחד יש את הרצונות שלו והאינטרסים שלו והתפקיד שלנו הוא לגשר וזה בהחלט מאתגר. הפרויקטים מטבעם מורכבים מגורמים רבים ולעיתים נתקלים בקשיים, כמו צורך לחבר בין מבנים. גייסנו אדריכלים, יועצים משפטיים כדי שהתהליכים יהיו יעילים ומהירים".

פרויקטים של התחדשות עירונית בפתח תקווה (לחצו להגדלה)

על התושבים יהיה לשנות הרגלי נסיעה

לדברי סלע, עיריית פתח תקווה משקיעה מליונים רק בהיבט התכנוני של אותם פרויקטים. כשנכנס לתפקיד היו כ-10 פרויקטים פינוי-בינוי, שחלקם התנהלו בעצלתיים עוד מתחילת שנות ה-2000. מנהלת כרמים, בראשה עמד, יחד עם העירייה כאמור, הביאו את המפנה וכיום תכניות פינוי-בינוי מתקדמות בקצב מואץ. מואץ אולי יותר מדי. סלע לא חושש מאובר-התפתחות, שיכול להביא לקריסה. 

"כל התכניות של ההתחדשות העירונית מגובות בתשתיות חזקות, שהן חלק בלתי נפרד מהפרויקט", מבטיח סלע. יחד עם זאת, הוא מודה שהצפיפות התחבורתית, שתוביל ההתחדשות וההתפתחות העירונית, תחייב שינוי בהרגלי הנסיעה של הבאים, היוצאים והמסתובבים בפתח תקווה. "תחנות המטרו והרכבת הקלה, אמורות לתת את המענה התחרותי הראוי, שאמור להקל על התנועה בעיר, ולכן חשוב התושבים יסגלו לעצמם הרגלים של נסיעה התחבורה ציבורית".

נעם סלע בכנס "מגדילים" על התחדשות עירונית
נעם סלע בכנס "מגדילים" על התחדשות עירונית

איך באופן כללי אתה רואה את פתח תקווה בשנת 2030?

"פתח תקווה תשתנה מקצה לקצה ותהיה המטרופולין הכי חזק במדינה. כל מה שיהיה בתל אביב גם יהיה בפתח תקווה. העיר הולכת לעוף קדימה ואני שמח שהיה לי חלק בזריעת הזרעים של זה".

מי יהיה המחליף של סלע? כרגע עוד לא ידוע, כי רק כעת נסגר המכרז. לדבריו, תוך זמן קצר יימצא מחליף, שייכנס לנעליו.

פינוי בינוי של קבוצת חג'ג' בשכונת עמישב
פינוי בינוי של קבוצת חג'ג' בשכונת עמישב

עוד בפתח תקווה

חזית פרויקט 456 סנטר פתח תקווה עם תחילת חיפויי הקירות

יזמי פרויקט "456 סנטר" ברח' שמשון-משה דיין בונים על עוד 5 קומות מאושרות לכל בניין

היקפו המקורי של הפרויקט הוא כ-40 אלף מ"ר, הכוללים 3 מבנים בני 5 קומות כל אחד + קומת מסחר + 3 קומות חניה תת קרקעיות. בימים הקרובים מצפים היזמים, "MSN ייזום ושיווק נדל"ן" לאישור העירייה עבור עוד לא פחות מ-5 קומות נוספות לכל בניין, בשטח כולל של יותר מ-8,500 מ"ר, שאם נחלק את זה לממוצע של 10 מ"ר לעובד, מדובר בעוד כ-850 עובדים, שאמורים לאכלס את הבניינים. 

המשך קריאה »
הדמיה של פרויקט מרכז עזריאלי פתח תקווה - על רקע השטח היום

"מרכז עזריאלי" מתקדם בפתח תקווה: אושרה התכנית להקמת 3 בניינים של 40 קומות כ"א

תנופת הנדל"ן המסחרי בפתח תקווה קיבלה השבוע חיזוק משמעותי לאחר שהוועדה המקומית לתכנון ובניה בעיר אישרה אתמול (29.4) פרויקט הכולל שטח של 32 אלף מ"ר, הממוקם בין פארק גיסין לבזל פארק – שני פרויקטים ענקיים נוספים הנמצאים במרחק רדיוס יריקה. לפי התכנית שפרסמה העירייה, שם היזם הוא "עצמה ושות' להשקעות מכבים בע'מ" – חברת בת של קבוצת עזריאלי.

המשך קריאה »
ריגוס פתח תקווה REGUS

חוזרים למשרדים: ביקור וידאו ב-REGUS פתח תקווה – משתלם לעבוד בחלל משותף?

כולנו מקווים שתקופת מגפת הקורונה, ששינתה את חיינו, בטח בכל מה שקשור להרגלי ומקומות העבודה, כבר די מאחורינו, עם הורדת המסכות בחללים סגורים. כולנו מרגישים יותר בטוחים, יותר שפויים וגם יותר קרובים אחד לשני – במיוחד במתחמי העבודה המשותפים. אחרי שכל כך התרגלנו לעבוד מהבית, צריך סיבה טובה במיוחד לעבוד מהמשרד. כמו לפגוש אנשים. פשוט פרונטלית.

המשך קריאה »
אהרון דינוביץ על רקע פתח תקווה

אהרון דינוביץ: "עד 2040 צריכים לבנות בפתח תקווה 40 אלף יחידות דיור חדשות"

העלייה המשמעותית בקצב גידול הפרויקטים בעיר, הביא לכך שבשנת 2021 נרשם זינוק חד של כמעט פי 3 במספר יחידות הדיור החדשות שנבנו בפתח תקווה, לעומת השנה שלפניה. יחד עם זאת, קיימת דאגה בקרב הקבלנים והיזמים בעיר מכך שקצב היתרי הבנייה הוא עדיין איטי מהמצופה. יו"ר איגוד הקבלנים בפתח תקווה: "קצב ההתחדשות העירונית הוא קריטי".

המשך קריאה »
נגישות

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל