מבני מגורים בפתח תקווה - משלמים פחות ארנונה

תושבי פתח תקווה ומשלמים ארנונה? צפו להחזר ממוצע של 160 ש"ח למשפחה ב-2023

לפי הדיווח, העירייה ביקשה ממשרד הפנים שלא להעלות את הארנונה למגורים בשיעור עליית המדד (1.37 אחוז). המשמעות היא שבחישוב השנתי יוחזרו כ-15 מיליון ש"ח, לכ-90 אלף בתי אב משלמי ארנונה למגורים בעיר. רמי גרינברג: "למרות ההקפאה, נמשיך לקדם פרוייקטים במיליוני שקלים. יותר מבני ציבור, יותר פארקים חדשים ויותר איכות חיים". מאיפה הכסף? מהארנונה לעסקים, כמובן. 

לצד ההתפתחות העסקית של העיר, אי אפשר להתעלם מהבנייה למגורים, שהולכת ומרחבת עם פרויקטים חדשים וכאלה של התחדשות אירונית. לפי התחזיות, תוך עשור אוכלוסיית העיר צפויה לגדול בעוד כ-150 אלף תושבים ולקראת 2040, היא תגיע לכחצי מיליון. יותר תושבים, אומר יותר ארנונה ויותר הכנסות לעירייה – אבל זה גם אומר יותר הוצאות. יחד עם זאת, לפי המהלכים של העירייה הנוכחית, המדיניות היא למתן את מיסי הארנונה למגורים, אבל לבנות על מיסי הארנונה לעסקים.

מבנים מסחריים מול מבני מגורים - פתח תקווה
מבנים מסחריים מול מבני מגורים - פתח תקווה

יותר עסקים. יותר הכנסה מארנונה

כנס העסקים של עיריית פתח תקווה, אותו סיקרנו בפתח תקווה NEWS, סיפק נתונים מרשימים לגבי ההתפתחות העסקית של העיר. עד 2030 צפויים להתווסף לעיר אלפי משלמי ארנונה עסקית מהכיסים של בעלי עסקים קטנים (חנויות ומסעדות) ועד חברות ענק כמו אינטל וסייברארק בהווה ועזריאלי ופוקס בעתיד, המחזיקות בבניינים שלמים, חלקם רבי קומות. 

עם הכוונה להקפיא לתושבים את עלות הארנונה למגורים, מאוד לא מפתיע שלעיריית פתח תקווה ישנו תמריץ להביא כמה שיותר עסקים לתחומה, שכן אלו הם בעצם מקור ההכנסה העיקרי שלהה. מנגד, התושבים החדשים שיתווספו לתחומה, יצרכו את שירותיה ויגדילו את הוצאותה. 

האסטרטגיה הזו כנראה תמשיך להוכיח את עצמה גם בשנים הבאות, כמו שקרה בתקופת הקורונה בה העירייה סיימה מאוזנת ובמקביל השירותים לתושבים עלו בפרמטרים רבים. כששאלנו גורמים בעירייה האם העלאת הארנונה לעסקים גם כן תוקפא, או תגדל – הם הבטיחו לעדכן בהמשך.

פתח תקווה - מבני מגורים לצד מבני משרדים
פתח תקווה - מבני מגורים לצד מבני משרדים

יכולת הספיגה תלויה בעסקים

לפי הדיווח, הקפאת עליית הארנונה למגורים תתבטא בכך שחשבון הארנונה של ינואר 2023, צפוי להיות נמוך מחשבון – דצמבר 2022, זאת למרות שהמדד אמור לעלות ב-4% – הפרש, שכאמור, העירייה אמורה לספוג, אך כל בר דעת יכול להבין ש"יכולת הספיגה", תתאפשר הודות לארנונה של העסקים. מהעירייה נמסר כי היא תפעל מול משרד הפנים כדי שיאשר את המהלך כמתבקש. צו הארנונה יובא לאישור המועצה בהתאם להוראות החוק בסוף חודש יוני.

 "בשנים האחרונות התחלנו בתהליך התייעלות משמעותי", מסר ראש העיר, רמי גרינברג. "בשנת 2023, העלייה האוטומטית של הארנונה למגורים תבוטל לחלוטין. יחד עם זאת, אנחנו מעצימים את השירותים לתושב ומקדמים פרוייקטים במיליוני שקלים. יותר מבני ציבור, יותר פארקים חדשים ויותר איכות חיים. נמשיך לנהוג באחריות בקופה הציבורית ולחדש את העיר למען התושבים".

עוד ב-מהנעשה בעיר

יריד תעסוקה קניון הגדול פתח תקווה 2024

רולדין, בורגר ראנץ', גולדה ולנדוור יציעו עבודה לנוער של פתח תקווה ביריד בקניון הגדול

היריד, שמארגנת עיריית פתח תקווה, יתקיים ב-22.5, יום רביעי מ-18:00 עד 19:30 ברחבת החניה של עופר הקניון הגדול – מול הפארק הגדול. ביריד צפויים להשתתף עשרות עסקים וחברות מהעיר ומחוצה לה, שיציעו לנוער עבודה כמדריכים, מלצרים, ברמנים, מוכרים בחנות, נציגי מכירות, קופאים ועוד. גרינברג: "חיבור בין בני הנוער לחברות ולעסקים בפתח תקווה מטיב עם שני הצדדים".

המשך קריאה »
הקרייה האקדמית פתח תקווה כיום ולפי ההדמיה בעוד כמה שנים

העירייה: מתחילים לקדם את קמפוס הסטודנטים של פתח תקווה בקרייה האקדמית

אם יש משהו שחסר בעיר זו אווירה סטודנטיאלית אמיתית. לפי התכנונים של עיריית פתח תקווה, המצב הזה אמור להשתנות בשנים הקרובות, כשעל הפרק: שטח ענק, שבו יוקמו מבנים של המתחם האוניברסיטאי, זאת לצד מעונות לסטודנטים ומגוון אפשרויות פנאי, בילוי וספורט, כפי שמבטיחים בחיים עוזר. הפרוייקט יוקם בתחום הרחובות רבין, דרגנר והשחם, וישתרע על פני עשרות דונמים.

המשך קריאה »
יום העצמאות פתח תקווה 2024

חגיגות מצומצמות: אירועי יום העצמאות פתח תקווה 2024 במתכונת קהילתית בלבד

ראש העיר, רמי גרינברג, הודיע היום שחגיגות יום ההולדת של המדינה, יחגגו בצורה מינורית מאוד, ביחס לשנים קודמות. בניגוד לאירוע העדלאידע, שהוחלט לקיימו כרגיל, אירועי יום העצמאות יתקיימו באופן שונה. לא ייפתחו במות ענק בפארקים עם אומני פופ ומוסיקה שמחה – וכמובן, שגם לא יהיו זיקוקים. גרינברג: "נתפלל שבשנה הבאה נוכל לחגוג כראוי, כשכל החיילים והחטופים יחזרו לביתם בריאים ושלמים".

המשך קריאה »
ראש העיר רמי גרינברג משמאל מברך תושב פתח תקווה פורים שמח. צילום: ליאור שמחי

למרות הכל, חוגגים: העדלאידע במרכז פתח תקווה התקיימה. גרינברג התחפש לקאובוי

לא כולם שלמים עם זה. לא כולם באמת שמחים מהלב, אבל המסורת חייבת להימשך. אלפים רבים של תושבים החלו לזרום משעות הצהרים לרח' חיים עוזר, לבמה המרכזית, סמוך לעיריית פתח תקווה, שהחליטה לקיים את האירוע, זאת למרות קולות של ביקורת, שזה לא העת לחגוג, כשיש לנו חטופים בעזה וכל יום נהרג חייל. ב-12:15 תעלה לבמה כוכבת הילדים מיכל הקטנה ולאחריה משפחת ספיר. וידאו – בקרוב.

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading