מבני מגורים בפתח תקווה - משלמים פחות ארנונה

תושבי פתח תקווה ומשלמים ארנונה? צפו להחזר ממוצע של 160 ש"ח למשפחה ב-2023

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

לפי הדיווח, העירייה ביקשה ממשרד הפנים שלא להעלות את הארנונה למגורים בשיעור עליית המדד (1.37 אחוז). המשמעות היא שבחישוב השנתי יוחזרו כ-15 מיליון ש"ח, לכ-90 אלף בתי אב משלמי ארנונה למגורים בעיר. רמי גרינברג: "למרות ההקפאה, נמשיך לקדם פרוייקטים במיליוני שקלים. יותר מבני ציבור, יותר פארקים חדשים ויותר איכות חיים". מאיפה הכסף? מהארנונה לעסקים, כמובן. 

לצד ההתפתחות העסקית של העיר, אי אפשר להתעלם מהבנייה למגורים, שהולכת ומרחבת עם פרויקטים חדשים וכאלה של התחדשות אירונית. לפי התחזיות, תוך עשור אוכלוסיית העיר צפויה לגדול בעוד כ-150 אלף תושבים ולקראת 2040, היא תגיע לכחצי מיליון. יותר תושבים, אומר יותר ארנונה ויותר הכנסות לעירייה – אבל זה גם אומר יותר הוצאות. יחד עם זאת, לפי המהלכים של העירייה הנוכחית, המדיניות היא למתן את מיסי הארנונה למגורים, אבל לבנות על מיסי הארנונה לעסקים.

מבנים מסחריים מול מבני מגורים - פתח תקווה
מבנים מסחריים מול מבני מגורים - פתח תקווה

יותר עסקים. יותר הכנסה מארנונה

כנס העסקים של עיריית פתח תקווה, אותו סיקרנו בפתח תקווה NEWS, סיפק נתונים מרשימים לגבי ההתפתחות העסקית של העיר. עד 2030 צפויים להתווסף לעיר אלפי משלמי ארנונה עסקית מהכיסים של בעלי עסקים קטנים (חנויות ומסעדות) ועד חברות ענק כמו אינטל וסייברארק בהווה ועזריאלי ופוקס בעתיד, המחזיקות בבניינים שלמים, חלקם רבי קומות. 

עם הכוונה להקפיא לתושבים את עלות הארנונה למגורים, מאוד לא מפתיע שלעיריית פתח תקווה ישנו תמריץ להביא כמה שיותר עסקים לתחומה, שכן אלו הם בעצם מקור ההכנסה העיקרי שלהה. מנגד, התושבים החדשים שיתווספו לתחומה, יצרכו את שירותיה ויגדילו את הוצאותה. 

האסטרטגיה הזו כנראה תמשיך להוכיח את עצמה גם בשנים הבאות, כמו שקרה בתקופת הקורונה בה העירייה סיימה מאוזנת ובמקביל השירותים לתושבים עלו בפרמטרים רבים. כששאלנו גורמים בעירייה האם העלאת הארנונה לעסקים גם כן תוקפא, או תגדל – הם הבטיחו לעדכן בהמשך.

פתח תקווה - מבני מגורים לצד מבני משרדים
פתח תקווה - מבני מגורים לצד מבני משרדים

יכולת הספיגה תלויה בעסקים

לפי הדיווח, הקפאת עליית הארנונה למגורים תתבטא בכך שחשבון הארנונה של ינואר 2023, צפוי להיות נמוך מחשבון – דצמבר 2022, זאת למרות שהמדד אמור לעלות ב-4% – הפרש, שכאמור, העירייה אמורה לספוג, אך כל בר דעת יכול להבין ש"יכולת הספיגה", תתאפשר הודות לארנונה של העסקים. מהעירייה נמסר כי היא תפעל מול משרד הפנים כדי שיאשר את המהלך כמתבקש. צו הארנונה יובא לאישור המועצה בהתאם להוראות החוק בסוף חודש יוני.

 "בשנים האחרונות התחלנו בתהליך התייעלות משמעותי", מסר ראש העיר, רמי גרינברג. "בשנת 2023, העלייה האוטומטית של הארנונה למגורים תבוטל לחלוטין. יחד עם זאת, אנחנו מעצימים את השירותים לתושב ומקדמים פרוייקטים במיליוני שקלים. יותר מבני ציבור, יותר פארקים חדשים ויותר איכות חיים. נמשיך לנהוג באחריות בקופה הציבורית ולחדש את העיר למען התושבים".

עוד בפתח תקווה

מי אמר שאין תיירות בפתח תקווה? מלון פרימה לינק בונה על תפוסה מלאה בקיץ

המלון (הרציני) היחיד בעיר הזמין אותנו להתארח ולטעום ניחוח מהמקום הכי בינלאומי בפתח תקווה. המלון, שנמצא במקום הכי אסטרטגי בפתח תקווה, סמוך לצומת העסקים העתידית, נתן לנו הצצה לתיירות פוסט קורונה. 70 אחוז בינלאומיים, 30 אחוז ישראלים, משלחות ספורט ואורחים של ההייטקיסטים. דניאל הרוש, מנהל המלון: "מלון פרימה פתח תקווה מתפתח יחד עם ההתפתחות העסקית של העיר".

המשך קריאה »

שוב עבודות חשמל חוסמות את מוטה גור. בחברת חשמל מבטיחים: פעם אחרונה

בפעם השלישית בשנה האחרונה, העסקים בקניון ובמתחם אולימפיה והמכוניות העוברות והשבות בכביש הסואן, סובלים מחפירות סטייל "תעלת בלאומיך", שחוסמות את הציר, הצר ממילא ומקשות עוד יותר על התנועה הבעייתית ברחוב, עליה כבר דיווחנו לפני מספר חודשים.הסיבה לחפירות: הדרישה הגוברת לאספקת חשמל ומתח גבוה, בעקבות הקמת בנייני המשרדים והמסחר המאסיבית באיזור.

המשך קריאה »
תוקעים מזוזה - סניף מכבי גלובל

מכבי שירותי בריאות חנכה את סניף "מכבי גלובל": "90 אלף בעיר – מבוטחי מכבי"

לאירוע, שהתקיים בחצר סניף "מכבי גלובל", למרגלות "גלובל טאוורס" ברח' רבין, הגיעו קרוב ל-100 מוזמנים, ביניהם ראש העיר רמי גרינברג, מנכ"ל משרד הבריאות, נחמן אש והמנכ"לית סיגל דדון-לוי. הסניף, שכבר נפתח לפעילות לפני יותר מחצי שנה, נחנך בטקס גזירת סרט וקביעת מזוזה. "הסניף הוא תולדה של שיתוף פעולה יוצא דופן עם הרשות המקומית", ציינה דדון-לוי.

המשך קריאה »
יריד תעסוקה לצעירים בפתח תקווה

צפו: כ-600 בני נוער ביקרו ביריד התעסוקה לצעירים של עיריית פתח תקווה בקניון הגדול

נראה שהיוזמה של העירייה נחלה הצלחה יחסית, כשרבים ממחפשי העבודה לחופש הגדול, מצאו את מבוקשם, הודות לעשרות המעסיקים שהגיעו ליריד שהתקיים אמש, ביניהם נציגים של חנויות אופנה, מסעדות, מתחמי אטרקציות וקייטנות, מפעלים, חברות ביטוח ואפילו משטרת ישראל. חבל שהחלק השני של היריד, שהיה מיועד לבני 18 פלוס, נותר די שומם.

המשך קריאה »
נגישות

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading