הטור של עו"ד נטלי ברדוגו

הטור של עו"ד נטלי ברדוגו – האם ניתן לבטל יחסי הורות בין בנות זוג?

היא הגיעה אליי עייפה, טרוטת עיניים. לא מספיק ה"תיק" של החופש הגדול, היא צריכה לגדל ילדים במשמורת משותפת וגם לעבוד ולפרנס. סיפרה לי שהיא חיה את החלום. התאהבה בבת זוג, הן התחתנו והקימו עסק משותף – פוד טראק. בת הזוג שלה ילדה שני ילדים ואילו היא, הביאה לעולם ילד משלה – שתיהן ילדו מתרומת זרע אנונימית.

הן קיבלו עזרה כלכלית מההורים והכל היה נראה ורוד, אך עם הזמן הזוגיות נשחקה. בת הזוג נתנה עינה באחרת, צעירה, דמות מפורסמת. מגדל החיים שהחא בנתה בעמל רב – קרס. עם הפרידה, קם הצורך "לחלק" את העסק. מצבה הכלכלי הידרדר. היא מצאה את עצמה מגדלת שלושה ילדים וחורקת שיניים מזעם הבגידה והנטישה.

בנות זוג עם ילד משותף ברגע יפה - מה קורה כשנפרדים?
בנות זוג עם ילד משותף ברגע יפה - מה קורה כשנפרדים?

צו הורות פסיקתי - ניתן לביטול רק במקרים חריגים

עם ייאושה הגובר היא הגיעה למשרדי בפתח תקווה ושאלה אותי אם היא יכולה לבטל את ההורות שלה על שני הילדים של בת זוגתה לשעבר. כדי שאוכל להשיב על השאלה, אבהיר תחילה את המצב המשפטי. ראשית, הורותם של שתי בנות הזוג על שלושת הילדים הוסדרה במסגרת צו הורות פסיקתי.

צו הורות פסיקתי הוא צו שיפוטי הקובע במקרה שלנו, כי לבת הזוג, ההורה הלא ביולוגי, ישנו מעמד זהה מבחינה חוקית לבת הזוג שילדה. לכן, שלושת הילדים יירשו את שתי בנות הזוג וגם יזכו לזכאות קצבת תלויים, במקרה פטירה של כל אחת מהן. 

יש לציין כי צו ההורות הפסיקתי נתן תוקף להסכמי ההורות, אשר הן ערכו טרם לידת ילדיהם. לפי ההסכמים, נקבע כי שתיהן מוגדרות כהורים החוקיים של שלושת הילדים עם כל הזכויות והחובות הנובעות מכך, לרבות זמני שהות שווים ונשיאה במזונותיהם.

"אז אפשר לבטל"? היא שאלה. השבתי כי ממש לאחרונה (לפני כחודש), הסוגיה הגיעה לפתחי בית המשפט העליון. שם נקבע, כי מעמד של הורה, שניתן להורה לא ביולוגי מכוח צו הורות פסיקתי, אינו ניתן לביטול גם לאחר פרידה של בני זוג, אלא במקרים חריגים במיוחד.

הורות משותפת בין בנות זוג

מקרה חריג בו בת הזוג לא נצרבה בתודעת הילדים

נקבע כי קיימת חובה לשמור על הפרדה בין סיום של מערכת יחסים זוגית של ההורים, לבין הקשר של כל אחד מן ההורים לילדים, שאינו יכול משפטית "להסתיים", עם סיומו של הקשר הזוגי. כלומר, הורות "משפטית" אינה הורות "על תנאי". נפסק, כי כאשר אדם נכנס ל"טרקלין ההורות", הוא הופך להיות הורה לכל דבר והדרך בה נכנס אליו לא רלוונטית. הזכויות והחובות זהות ממש כמו בהורות ביולוגית או אימוץ.

בית המשפט העליון ציין בפסק הדין, שביטול צו הורות, שלא בנסיבות חריגות ממש, יפגע במעמד של הורות פסיקתית, כך שהוא יהיה "פריך", במובן שההורה הביולוגי יוכל להשתמש בביטול הצו כ"בתחמושת" במקרי פרידה.

התשובה עדיין לא סיפקה אותה. "אבל אמרת שקיימים מקרים חריגים". השבתי שאכן קיים מקרה בו בוטל צו הורות פסיקתי. שם, התבקש הביטול בהסכמה, לאחר שבנות הזוג נפרדו כ-5 שנים טרם לכן, כאשר הילדים היו קטנים (בני חמש וחצי , שנתיים ותינוק בן עשרה חודשים). בכל הזמן הזה התקיים נתק הלכה למעשה.

מומחית מטעם בית המשפט קבעה, שבת הזוג לא נצרבה בתודעת הילדים כאם. לכן, יתקיים נזק לילדים אם יתקיים סטטוס ששתי בנות הזוג אינן רוצות בו והוא אינו מתקיים בפועל. ניתן דגש על כך שהמקרה חריג.

"אני מבינה", היא אמרה. "אז עכשיו אני צריכה לשקם את עצמי כדי שאוכל לעמוד באחריות שלי?" השבתי לה, "כן". ילדים הם ברכה, שמחה, וגם עול שצריך לשאת בו. שלחתי אותה ליועצת עסקית, חברה טובה, שתעזור לה בשיקום כלכלי ואני מאוד מקווה שהדברים יסתדרו עבורה לטובה.

עו"ד נטלי ברדוגו מפתח תקווה עוסקת שנים רבות בדיני משפחה. משרדה נמצא ברחוב מוטה גור 7, בניין C, קומה 2 (פארק אולימפיה). אין בנכתב להוות ייעוץ משפטי. 
טלפון: 03-5295777.
דואר אלקטרוני: n.berdugolaw@gmail.com
אתר: WWW.FAMILYDIN.CO.IL

עוד ב-טורים בעלי מקצוע

עו"ד נטלי ברדוגו - דיני משפחה בפתח תקווה

הטור של עו"ד נטלי ברדוגו – עברתי להתגורר עם בני מעבר לקו הירוק לאחר הגירושין, האם אני חשופה לתביעה?

הם גרושים כבר מזה מספר שנים. יש להם בן אחד, שהשנה מלאו לו 10 שנים. הם התגרשו כאשר הבן היה במעון. מאז הגירושין, האם התגוררה יחד עם בנה בפתח תקווה. כעת, לאחר מספר שנים, רצתה לשדרג את מקום מגוריה. מאחר והשכירות בעיר יקרה, החליטה לעבור להתגורר באריאל בדירה מרווחת. "המעבר לא שינה בכלום את החיים של בני", היא אמרה. "הוא נשאר ללמוד באותו בית ספר עם אותם החברים".

המשך קריאה »
עו"ד נטלי ברדוגו - דיני משפחה בפתח תקווה

הטור של עו"ד נטלי ברדוגו – בעלי רוצה להתגרש ולהפסיק את טיפולי הפוריות. האם אוכל לפעול נגדו מבחינה משפטית?

היא הגיעה למשרדי בפתח תקווה, אישה בתחילת שנות ה-40 לחייה, יפה ומטופחת. היא נשואה מזה שלוש שנים, אבל "לא באושר", הקפידה לציין. "הנישואים האלה היו מבחינתי סוג של אילוץ. יצאתי עם גברים רבים, אבל עם אף אחד מהם הקשר לא הבשיל לחתונה. אני מגיעה ממשפחה שמרנית והופעל עליי לחץ כבד להתחתן.

המשך קריאה »
עו"ד נטלי ברדוגו - דיני משפחה בפתח תקווה

עורכת דין נטלי ברדוגו: מה ההבדל בין הסכם ממון לצוואה? סיפור מקרה

הם הגיעו למשרדי בפתח תקווה להתייעצות לגבי הסדרת היחסים הרכושיים ביניהם. את שניהם אני מכירה שנים ארוכות – רונן ושמחה. כבר אישרתי עבורם הסכם ממון בעבר. עבור שניהם זוהי זוגיות שניה. הוא הגיע לזוגיות עם שני בנים והיא עם שתי בנות. הם ביחד כבר כמעט שני עשורים ועתה רצו לערוך הסכם חדש המתייחס למצבם זה עתה ולעתיד.

המשך קריאה »
עו"ד נטלי ברדוגו - דיני משפחה בפתח תקווה

הטור של עו"ד נטלי ברדוגו: מה אני יכול לעשות אם אני סובל מניכור הורי?

הוא הגיע למשרדי בפתח תקווה, גבר בשנות ה-40 לחייו שעבר "דבר אחד או שניים" בחיים. הוא דיבר בקול נמוך. מתקשה לתת אמון. סיפר שליבו קרוע. יש לו ילדה בת 7 אותה לא ראה מזה שנתיים. הוא "מת" לראות אותה, אבל גרושתו אינה מאפשרת. "גרושתי אומרת שהבת שלי שגידלתי במשך 6 שנים לא רוצה לראות אותי" אמר בעצב.

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading