שכונת יוספטל פתח תקווה - התחדשות עירונית?

העירייה: יוספטל לקראת הפקדה. בתכנון – 4300 יחידות דיור, במקום 1380 שיש כיום

ההתחדשות העירונית במזרח העיר תופסת תאוצה – ולא רק בגלל סירקין. לפי דיווח שהוציאה עיריית פתח תקווה, התקיים היום דיון בועדה המחוזית, לקראת הפקדת תכנית החידוש של השכונה הותיקה. לפי התכנון, כבר בשנים הקרובות, המבנים הישנים והמוזנחים, שנמצאים על שטח של 339 דונם, יוחלפו במבני מגורים מודרניים וחדישים. יזמי הנדל"ן כבר לוטשים עיניים לכיוון יוספטל. 

כבר לפני יותר משנה וחצי כתבנו כאן כי העירייה, יחד עם כרמים, המינהלת להתחדשות העירונית, שמות דגש חזק מאוד על שכונת יוספטל. פרסום התכנית המקורית, באוקטובר 2021, יצא בדיוק באותו שבוא בו נספה בשכונה הילד אמיל אלופר, משריפה שפרצה בבית אביו הנמצא בשכונה. קשה שלא לקשר בין המבנה הישן בו הוא גר, לשריפה הקטלנית שגבתה את חיי בנו. אם השריפה הייתה פורצת בבניין חדיש, מוגן עם מערכות כיבוי, אולי הטרגדיה הייתה נמנעת. לכן,  גם "תכנית יוספטל" היא בלתי נמנעת.

צפו בביקור שלנו בשכונת יוספטל לפני יותר משנה

תוספת של כ-10,000 תושבים?

היום קיבלנו אישור לכך כי הדיון בועדה המחוזית נותן אור ירוק לקראת הפקדת התכנית, שאיזור התכנון שלה תחום בין כביש 483, המחבר את פתח תקוה לראש העין, ממערב דרך ירושלים (כביש 40), מדרום שכונת קריית אלון וממזרח נחל מזור ומחנה סירקין. לפי העירייה ו"כרמים", התכנית מציעה התחדשות עירונית איכותית, תוך שמירת הזהות המקומית של השכונה.

בתכנון להרוס לא פחות מ-1380 יחידות דיור, המצויות בעיקר במבני שיכונים ("רכבות") וכן במבנים צמודי קרקע ולבנות במקומן, על שטח של 338 דונים, לא פחות מ-4300 יחידות דיור חדשות, שצפויות להכיל כ-12 אלף תושבים. רח' וייסבורג, הרחוב הראשי והמרכזי בשכונה יכיל את המאסה של הדירות ויכלול לאורכו גם חזיתות מסחריות והוא למעשה יחבר את שלושת השכונות במזרח העיר: יוספטל, שיכון הפועל המזרחי (מצפון) ושכונת סירקין העתידית (ממזרח).

תכנית יוספטל החדשה
תכנית יוספטל החדשה

גרינברג: "צדק הסטורי"

לדברי העירייה, התכנית מגדילה באופן משמעותי את שטחי הציבור הבנויים והפתוחים בשכונה, לרבות פארק שילווה את נחל מזור. התכנית אף תאפשר הקמת מגוון שטחי ציבור, ובתוכם בתי ספר, גני ילדים ומעונות יום, מועדוני נוער וקשישים ומרכז תרבות, שטחי ספורט ונופש.

מבחינה התחבורה, התכנית צפויה להסדיר  את החיבורים אל תכנית סירקין העתידית ולכל המרחב, וכן מציעה רשת אופניים המתחברת לצירים העירוניים והבינעירוניים. לדברי העירייה, התכנית נותנת דגש בהגדלת הקישוריות לתחבורה ציבורית וחיבור לתחנת המטרו העתידית. "אנחנו עושים צדק היסטורי עם תושבי שכונת יוספטל", מסר ראש העיר, רמי גרינברג. "הדיון היום בועדה המחוזית הינו צעד משמעותי נוסף לקראת הבשורה בקרוב שתבטיח איכות חיים לתושבי השכונה".

דעה

"הפוטנציאל של שכונת יוספטל הוא אדיר, עקב המיקום הפסטורלי שלה והנגישות הגבוהה לצירי תחבורה ראשיים: כביש 40, כביש 483, כביש 6 וכביש 5. השכונה גם סמוכה לתחנת הרכבת של ראש העין מזרח, שעתידה לחזור ולשרת את תושבי האזור ולציר תנועה של כביש 40, בו יש קווי אוטובוס לכל רחבי המרכז.

בנוסף, יוספטל קרובה מרחק הליכה לפארק מקורות הירקון ותל אפק ופארקים מקומיים עם מתקנים חדישים, שכבר היום ניתן למצוא בשכונה.

יוספטל יכולה להתפתח כמו הדר גנים החדשה, אם ימשיכו לפתח אותה נכון וישקיעו במוסדות חינוך, אזורי מסחר וקניונים. חשוב לתת לתת עדיפות לתוכניות לאומיות, של דירות בהנחה, על מנת לאפשר להצעיר את השכונה, בדומה לשכונות שנבנו במסגרת תוכניות אלו ברחבי הארץ".

אלעד ביטון, ענר נדל"ן
אלעד ביטון, ענר נדל"ן

עוד ב-נדלן

רוטשילד-רינגלבלום-בצ'אייב פתח תקווה

פרויקט רוטשילד-רינגלבלום-בצ'אייב של שמי אושר להפקדה. לפי התמונות אפשר להבין למה

קירות מתפוררים, עמודים עם יציבות בסימן שאלה, סורגים חלודים, זבל וגרוטאות – קשה להאמין שככה חיים בפתח תקווה בשנת 2024. אבל בעוד כשלוש-ארבע שנים, לפי התכנון יקומו במקום 54 יחידות דיור ישנות ומוזנחות כ-220 דירות חדשות בארבעה בניינים, שלושה מהם בני 10 קומות ועוד מגדל מגורים ענק של כ-27 קומות באחד מהפרויקטים הבולטים של חיים שמי. צפו בתמונות מהשטח.

המשך קריאה »
דירות חדשות למכירה בפתח תקווה

מתפתחת: על פי נתוני הלמ"ס – בפ"ת נמכרו 668 דירות מפרוץ המלחמה. רק 22 פחות מת"א

לפי הנתונים, רק בתל אביב (690) נמכרו יותר דירות בין אוקטובר לנובמבר. גם במדד הדירות החדשות פתח תקווה צמודה לתל אביב עם 339 דירות חדשות, לעומת 358, שנמכרו בעיר הגדולה. פתח תקווה, בכלל, נמצאת בין ארבעת הערים בהן נמכרו הכי הרבה דירות חדשות – לצד ירושלים, אשדוד ותל אביב. מעל ל-45% מהדירות שנמכרו הן דירות חדשות, עלייה של 25.3% בהשוואה לאוגוסט עד אוקטובר.

המשך קריאה »
ילין 5 פתח תקווה הרב בלוי 1 פתח תקווה

מתחדשים במרכז ומזרח העיר פתח תקווה: ילין 5 והרב בלוי 1 קיבלו היתר הריסה

אפשר להגיד מזל טוב לדיירים, שהשלימו את השלב הראשון בדרך לדירה חדשה בבנייני מגורים מודרניים, במקום הישנים הקיימים היום, במסגרת פרויקט תמ"א 38/2. ביחד, מדובר בפרויקטים שיאכלסו יחד 63 דירות חדשות, כש-20 מתוכן יהיו שייכות לדיירים הותיקים ו-43 למכירה בשוק החופשי. "אנו צופים שהבנייה תסתיים תוך 30 חודשים", מסר עורך דין הדיירים, שי פרטוש.

המשך קריאה »

צפו באירוע ההריסה של פרויקט "הדרים הירוקה" בצלח שלום עמישב פתח תקווה (וידאו)

עשרות אנשים, יזמים, אנשי עסקים, אנשי עירייה, דיירים וקהל סקרנים של תושבי השכונה הגיעו לפארק, הסמוך לפרויקט, ברחוב מבנים 27 עד 33. ארבעה מבני רכבת ישנים ומוזנחים עם 16 דירות, אמורים להפוך תוך שנתיים-שלוש לשני מגדלי מגורים חדישים ומודרניים של תשע קומות כל אחד – בפרויקט פינוי -בינוי שטרם נראה בשכונות מזרח העיר. "הפרויקט יהפוך את השכונה", אמרו לנו דיירים.

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading