שכונת יוספטל פתח תקווה - התחדשות עירונית?

העירייה: יוספטל לקראת הפקדה. בתכנון – 4300 יחידות דיור, במקום 1380 שיש כיום

ההתחדשות העירונית במזרח העיר תופסת תאוצה – ולא רק בגלל סירקין. לפי דיווח שהוציאה עיריית פתח תקווה, התקיים היום דיון בועדה המחוזית, לקראת הפקדת תכנית החידוש של השכונה הותיקה. לפי התכנון, כבר בשנים הקרובות, המבנים הישנים והמוזנחים, שנמצאים על שטח של 339 דונם, יוחלפו במבני מגורים מודרניים וחדישים. יזמי הנדל"ן כבר לוטשים עיניים לכיוון יוספטל. 

כבר לפני יותר משנה וחצי כתבנו כאן כי העירייה, יחד עם כרמים, המינהלת להתחדשות העירונית, שמות דגש חזק מאוד על שכונת יוספטל. פרסום התכנית המקורית, באוקטובר 2021, יצא בדיוק באותו שבוא בו נספה בשכונה הילד אמיל אלופר, משריפה שפרצה בבית אביו הנמצא בשכונה. קשה שלא לקשר בין המבנה הישן בו הוא גר, לשריפה הקטלנית שגבתה את חיי בנו. אם השריפה הייתה פורצת בבניין חדיש, מוגן עם מערכות כיבוי, אולי הטרגדיה הייתה נמנעת. לכן,  גם "תכנית יוספטל" היא בלתי נמנעת.

צפו בביקור שלנו בשכונת יוספטל לפני יותר משנה

תוספת של כ-10,000 תושבים?

היום קיבלנו אישור לכך כי הדיון בועדה המחוזית נותן אור ירוק לקראת הפקדת התכנית, שאיזור התכנון שלה תחום בין כביש 483, המחבר את פתח תקוה לראש העין, ממערב דרך ירושלים (כביש 40), מדרום שכונת קריית אלון וממזרח נחל מזור ומחנה סירקין. לפי העירייה ו"כרמים", התכנית מציעה התחדשות עירונית איכותית, תוך שמירת הזהות המקומית של השכונה.

בתכנון להרוס לא פחות מ-1380 יחידות דיור, המצויות בעיקר במבני שיכונים ("רכבות") וכן במבנים צמודי קרקע ולבנות במקומן, על שטח של 338 דונים, לא פחות מ-4300 יחידות דיור חדשות, שצפויות להכיל כ-12 אלף תושבים. רח' וייסבורג, הרחוב הראשי והמרכזי בשכונה יכיל את המאסה של הדירות ויכלול לאורכו גם חזיתות מסחריות והוא למעשה יחבר את שלושת השכונות במזרח העיר: יוספטל, שיכון הפועל המזרחי (מצפון) ושכונת סירקין העתידית (ממזרח).

תכנית יוספטל החדשה
תכנית יוספטל החדשה

גרינברג: "צדק הסטורי"

לדברי העירייה, התכנית מגדילה באופן משמעותי את שטחי הציבור הבנויים והפתוחים בשכונה, לרבות פארק שילווה את נחל מזור. התכנית אף תאפשר הקמת מגוון שטחי ציבור, ובתוכם בתי ספר, גני ילדים ומעונות יום, מועדוני נוער וקשישים ומרכז תרבות, שטחי ספורט ונופש.

מבחינה התחבורה, התכנית צפויה להסדיר  את החיבורים אל תכנית סירקין העתידית ולכל המרחב, וכן מציעה רשת אופניים המתחברת לצירים העירוניים והבינעירוניים. לדברי העירייה, התכנית נותנת דגש בהגדלת הקישוריות לתחבורה ציבורית וחיבור לתחנת המטרו העתידית. "אנחנו עושים צדק היסטורי עם תושבי שכונת יוספטל", מסר ראש העיר, רמי גרינברג. "הדיון היום בועדה המחוזית הינו צעד משמעותי נוסף לקראת הבשורה בקרוב שתבטיח איכות חיים לתושבי השכונה".

דעה

"הפוטנציאל של שכונת יוספטל הוא אדיר, עקב המיקום הפסטורלי שלה והנגישות הגבוהה לצירי תחבורה ראשיים: כביש 40, כביש 483, כביש 6 וכביש 5. השכונה גם סמוכה לתחנת הרכבת של ראש העין מזרח, שעתידה לחזור ולשרת את תושבי האזור ולציר תנועה של כביש 40, בו יש קווי אוטובוס לכל רחבי המרכז.

בנוסף, יוספטל קרובה מרחק הליכה לפארק מקורות הירקון ותל אפק ופארקים מקומיים עם מתקנים חדישים, שכבר היום ניתן למצוא בשכונה.

יוספטל יכולה להתפתח כמו הדר גנים החדשה, אם ימשיכו לפתח אותה נכון וישקיעו במוסדות חינוך, אזורי מסחר וקניונים. חשוב לתת לתת עדיפות לתוכניות לאומיות, של דירות בהנחה, על מנת לאפשר להצעיר את השכונה, בדומה לשכונות שנבנו במסגרת תוכניות אלו ברחבי הארץ".

אלעד ביטון, ענר נדל"ן
אלעד ביטון, ענר נדל"ן

עוד ב-נדלן

נדל"ן מגורים פתח תקווה

הלמ"ס: עלייה של כמעט 50% במכירות דירה בפתח תקווה ברבעון האחרון לעומת הקודם

שוק נדל"ן המגורים בעיר מתאושש תשעה חודשים אחרי פרוץ המלחמה? עוד מוקדם לדעת, אבל הנתונים שפרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מראים מגמה משמעותית של עלייה בקצב מכירת הדירות (חדשות ויד שניה). למרות החששות והתחזיות הפסימיות בפתח תקווה מכרו בין מרץ למאי 24, לא פחות מ-539 דירות, לעומת 362 שמכרו בין דצמבר 23 לפברואר 24.

המשך קריאה »
בזל פארק פתח תקווה

בזל פארק פ"ת: הסתיימה בניית כל 27 הקומות. ROOMS צפויים לפתוח שם מתחם נוסף

פרויקט הענק של קבוצת סופרין וקבוצת וייס, עולה שלב נוסף וכבר נוגע בשמיים עם עוד מגדל משרדים משמעותי שימלא את הסקיי-ליין של פתח תקווה. השאיפה היא לסיים את העבודות במרץ 2025 ולאחר מספר חודשים לקבל טופס 4, שיאפשר לאכלס את הבניין החולש על כמעט 40 אלף מ"ר משרדים שבבנייתו הושקעו כ-350 מיליון ש"ח. מותג המתחמים השיתופיים של פתאל, צפוי לשכור או לרכוש שם קומות.

המשך קריאה »
גלובל גולד וגלובל טאוורס B פתח תקווה - מתחילים להיבנות

עובדים מסביב לשאון: גלובל טאוורס B וגלובל גולד החלו להיבנות מעל הקרקע

שני מגדלי המשרדים הענקיים של "מגדלי ישראל" בצומת רבין-ז'בוטינסקי, נמצאים בעיצומה של בנייה נמרצת, שנצפית על ידי עשרות אלפים עוברים ושבים מדי יום. בגלובל טאוורס B כבר נבנו כשבע קומות מתוך 39 ואילו בגלובל גולד אפשר לראות כבר שתי קומות מעל הקרקע. סה"כ שני המגדלים צפויים לכלול בתוכם שטח עצום של 120,000 מ"ר משרדים והם יצטרפו לגלובל טאוורס A במשולש המגדלים הדרום-מזרחי של הצומת.

המשך קריאה »
שי פרטוש משמאל ועוז קטה מימין - בהריסת ילין 5 פתח תקווה

ממשיכים להתחדש בפתח תקווה: בנייני המגורים ברחובות ילין 5 ובלוי 1 נהרסו (וידאו)

ההתחדשות העירונית במרכז העיר ממשיכה לצבור תאוצה עם שני פרויקטים נוספים, שהחלו בימים האחרונים את שלב ההריסה. בילין 5, בחלק הדרומי של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 27 דירות של חברת קטה גרופ. בבלוי 1, במרכז של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 36 דירות של חברת קטה יזמות. צפו בהריסה:

המשך קריאה »