הבניין בסיבים 26, לשעבר של קבוצת הרציג

קבוצת הרציג מרגיעה: הפרויקטים המסחריים בסיבים ובאימבר פתח תקווה יתקדמו כמתוכנן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

חברת הנדל"ן, שדן אנד ברדסטריט העלתה את רמת הסיכון העסקי שלה, סובלת לאחרונה מקשיים עסקיים, שקיבלו החודש ביטוי בכתבות שהתפרסמו בעיתונות הכלכלית הארצית. בעקבות הפרסום, יצאה גם הודעה כי בנק לאומי טוען כי לחברה יש חוב של 19.3 מיליון שקל – וכי אין לה את היכולת להחזירו. “מדובר בתבהלה בלבד, שנובעת מהפרסומים הקודמים על החברה”, מסר הבעלים, יהודה הרציג.

מי שמסתובב ברחוב הסיבים (יש הרבה כאלה), בוודאי שם לב לבניין המשתפץ בן שבע הקומות בסיבים 26, עליו מתנוסס שלט של קבוצת הרציג נדל"ן, בו היא מציעה שטחים מסחריים להשכרה בגדלים שונים. מביקור במבנה, בשעות אחר הצהרים, לא ראינו שמתבצעות עבודות. כשניסינו להתקשר למספר השיווק של השלט -*8016 – לא קיבלנו תשובה. 

העבודות בהפסקה - בניין הסיבים 26
העבודות בהפסקה - בניין הסיבים 26

הקפאה בהנפקה

מהפרסומים עולה כי בעלי הקבוצה, יהודה הרציג, נקלע לחוב של מעל 19 מיליון ש"ח ולכן הוא נאלץ למכור את הנכס, זאת בניגוד להסכם שהיה לו עם הבנק, מהם הוא לקח משכנתא על הנכס. לפי הבנק, קבוצת הרציג התחייבה לא למכור, להעביר או להשכיר זכויות  – בנכס בלי הסכמת הבנק בכתב ומראש. למרות זאת, לטענת הבנק, הנכס נמכר בחודש מאי האחרון לפיני עזרא, יזם נדל”ן, בשווי 22 מיליון שקל.

לקבוצת הרציג, שהוקמה ב-1978 ושהייתה בתחילת 2023 מועמדת לגיוס הון בבורסה, יש תיק הנכסים שלה כולל 4,700 יחידות דיור. בנובמבר האחרון, החלה החברה בהליך להנפקת איגרות חוב לציבור כהכנה להנפקת מניות – תהליך שהוקפא – מה שמוסיף לסימני שאלה לגבי מצבה של החברה.

הרציג: "הלוואת הבנק מובטחת"

במקביל לכך, לפי הפרסומים, הוגשו כנגד הרציג שני תיקי הוצאה לפעול, זאת בנוסף תביעה על סך למעלה מ-300 אלף ש"ח מסמנכ"ל הביצוע של החברה, שהועסק כפרילנסר, על כך שלא קיבל את הכספים המגיעים לו. ואם לא די בכך – הוגשו למשרד העבודה תלונות על אי העברת תשלומי פנסיות לעובדים בחברה וניתנה לו התראה "על הפרה של הוראות צו הרחבה לפנסיה".


סימני השאלה לגבי עתידה של קבוצת הרציג, עולים גם בהקשר של "הבניין הכי גבוה בפתח תקווה", אותו יוזמת הקבוצה. כפי שדיווחנו לכם לפני כשנה (ספטמבר 2022), הפרויקט הקרוי "אימבר טאואר", שלפי ההדמיה שלו ייראה בסגנון מגדלי הענק של דובאי, הועבר להפקדה בועדה מחוזית, שדנה בו לאחרונה לפני כשלושה חודשים. מדובר בפרויקט ענק הכולל 40 קומות על שטח של 40 אלף מ"ר של משרדים, תעסוקה ומסחר.

"הפרויקטים שלנו בפתח תקווה – הסיבים ואימבר – וממשיכים להיות מקודמים לפי התכנון", נמסר ממקבוצת הרציג נדל"ן. "לגבי הסיבים, 26, מדובר בנכס שנמכר בתחילת מאי, והחברה פנתה לבנק בבקשה לקבלת מכתב כוונות לצורך סילוק ההלוואה. הבנק עדיין לא נענה לפנייה, אך מצא את הזמן להגיש בקשה לבית המשפט – הודות לכתבה שפורסמה על ידי TheMarker לפני כמה ימים. הלוואת הבנק מובטחת והיא תיפרע אחרי שהוא ינפיק מכתב כוונות".

יהודה הרציג על רקע הדמיית פרויקט אימבר טאוואר
יהודה הרציג על רקע הדמיית פרויקט אימבר טאוואר

""מקדמים עשרות פרויקטים שמתקדמים במלוא המרץ"

"יודגש שגם לאחר שהוגשה הבקשה, פנה הגורם המממן לבנק בבקשה לקבל את מכתב הכוונות, והתנהלות הבנק מכאן ואילך תלמד על כוונותיו ועל כוונות באי כוחו – האם בכוונתם לאפשר סילוק המשכנתא, או לפעול להעשרת כונס הנכסים. הגשנו את התנגדותנו, ונמשיך להתנהל מולו בערכאות המשפטיות". 

בקבוצת הרציג מדגישים כי "אירוע נוכלות על ידי עובד החברה הכניס אותה לקושי זמני. כלל האנשים השותפים לסחיטה באיומים, תוך עירוב גורמים עברייניים מטופלים בהתאם לדין, והוגשה תלונה במשטרה. בנוסף, לא קיים עובד שלא הופרשה לו פנסיה, מדובר בטענות סרק".

"הודות לשותף אסטרטגי", מוסיפים בהרציג. "הקבוצה מקדמת כיום עשרות פרויקטים בשלבים שונים וכולם ללא יוצא מן הכלל מתקדמים היטב במלוא המרץ. בהתאם, מיליוני שקלים משולמים מידי חודש לספקים השונים. באשר להליך גיוס האג"ח, הוא הופסק ביוזמת החברה בשל הריבית הדו-ספרתית בשוק האג"ח ובענף הנדל"ן". 

"העבודות בפרויקט מתבצעות כרגיל", מסר יזם הנדל"ן עזרא, שרכש מהרציג את המבנה בסיבים. "בכוונתנו לשווק את הנכסים להשכרה בגדלים שונים. "סך הכל מוצעים להשכרה 3000 מ"ר, הכוללים את המשרדים וקומת מסחר תחתונה. הבניין מתאים לכל סוגי החברות – קטנות כגדולות".

עוד ב-נדלן

איכילוב 5 פתח תקווה

דמיינו את 2025: מעונות סטודנטים + בית קפה יקומו ברח' איכילוב 5 פתח תקווה

העירייה מדווחת כי היום הונחה אבן פינה לאחד המיזמים המעניינים, שנועד להחיות את מרכז העיר ברוח רעננה וצעירה. לפי התכנון, הפרויקט אמור לקום בעוד 12 חודשים מהיום במה שהיה פעם בית לפקו. מדובר במבנה בן 5 קומות, כשבכל קומה דירה בת חמישה חדרי שינה, ממ"ד, שני חדרי שירותים, מטבח וסלון משותפים ומרפסת שמש. "זה יאפשר לסטודנטים לגור במרכז העיר בעלות סבירה", נמסר.

המשך קריאה »
גלובל טאוורס פתח תקווה B

ה"תאום של גלובל טאוורס" – התקבל היתר בנייה לעוד מגדל משרדים ענק בפתח תקווה

בקרוב תחל בנייתו של בניין המשרדים "גלובל טאוורס B", סמוך למגדל A, זאת לאחר שהועדה המקומית אישרה לפרויקט להתקדם לשלב הבא. לפי התכנון, צפוי לקום דרומית לבניין הקיים, אח תאום, עם 39 קומות, חמש יותר מאחיו המבוגר. במתחם מוקם בימים אלה מגדל שלישי בן 24 קומות, שמתכונן להסתיים ב-2025. נוכח ריבוי המגדלים על שטח קטן עולה שוב השאלה: האם ההיצע יגבר על הביקוש?

המשך קריאה »
מטרו פארק פתח תקווה

מתחם מטרו פארק פתח תקווה (456) בתחילת אכלוס: משרדים ראשונים החלו להיכנס

הפרויקט המסחרי המסקרן על רח' משה דיין, שממותג גם בשם 456, סיים את בנייתו במהלך השנה, כשלפני שלושה חודשים קיבל אישור של טופס 4 ואפשר כבר לראות מבעד לחלונות מספר משרדים בתהליכי שיפוץ פנים. הפרויקט הענק משתרע על שני מבנים בני 11 קומות כל אחד, המחוברים ביניהם, פלוס שטח מסחרי וציבורי רחב. רוב השטחים נרכשו לפני שנים, על ידי כ-280 משקיעים. מה המחירים?

המשך קריאה »
רמי גרינברג עורך סיור באתרי נייה בעיר

העירייה ביצעה ביקורי פתע באתרי בנייה בפתח תקווה: האם באמת יש מאבטח בכל אתר?

נכון להיום, יש בעיר עשרות רבות של אתרי בניייה בהם מבוצעים פרויקטים של נדל"ן מגורים ונדל"ן מסחרי. מאז פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר, ניתנה הוראה חדש משמעית מצד העירייה – להפסיק את העבודות. מאז הן חודשו, אך תושבים רבים מביעים חשש, בעיקר מהפרויקטים בשכונות מגורים – כי הקבלנים מעסיקים פלשתינאים ושוהים בלתי חוקיים. גרינברג: "מוודאים שההנחיות נשמרות".

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading