מבט על פתח תקווה ממגדל ALIGN

חצי מיליון תושבים, תוספת 4 מיליון מ"ר עסקים – פתח תקווה 2040?

אוטוטו אנחנו נכנסים ל-2022 ואפשר רק לדמיין איך העיר תיראה בעוד כשני עשורים. אם נסתכל עשור אחורה ונשווה את העיר לזו שהייתה כאן ב-2012, אפשר בהחלט להתייחס לתכנית המתאר שאושרה להפקיד בשבוע שעבר כמציאותית לחלוטין. פתח תקווה יכולה להפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל. מכל הבחינות. 

אם היינו צריכים הוכחה נוספת לכך שפתח תקווה היא העיר הכי מתפתחת בישראל, קיבלנו אותה לפני מספר ימים עם הפקדת תכנית מתאר כוללנית על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז.

מתחם ב.ס.ר סיטי - סמל ההתפתחות העסקית של פתח תקווה
מתחם ב.ס.ר סיטי - סמל ההתפתחות העסקית של פתח תקווה

התכנית: להגדיל את מרחב האפשרויות ביחס לערים אחרות

התכנית מדברת על כך שבעתיד הלא רחוק (הערכות מדברות על כעשור), העיר תמנה כ-460 אלף תושבים ויתווספו עליה 63,500 יחידות דיור יחד עם 3.8 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר. 

התכנית, שאמורה להוות את הבסיס למדיניות התכנון ארוכת הטווח של העיר, הוגשה לעירייה ולדברי מתכנניה, מטרתה היא להגדיל את מרחב האפשרויות שיש לה להציע על מנת לעמוד בתחרות מול ערים אחרות. 

תחום התכנית מתייחס לכ-26 אלף דונמים (מתוך 36 אלף של תחום השיפוט) והיא כוללת הנחיות שנועדו לחזק את הקשר של העיר לפארק הירקון (בין היתר על ידי הקמת פארק הירקון פתח תקווה) ולצד זה פיתוח מערך השטחים הציבוריים, כמו: שדרות ירוקות, רחובות עירוניים, פארקים, גנים וכיכרות.

שכונת נווה גן - מבט מרחוב בזל
שכונת נווה גן - מבט מרחוב בזל

שכונת סירקין - אם המושבות החדשה החדשה?

חלק נכבד בתכנית מתייחס לחיזוק הפעילות העסקית בעיר, תהליך שאנו חשים על בשרינו כבר בימים אלה. אם כיום קיימים ומאושרים בפתח תקווה כ-11.3 מיליון מ"ר למסחר ותעסוקה, הרי שהתכנית מדברת על הרחבה לכ-15 מיליון מ"ר שיתרכזו בעיקר בקריית אריה, רמת סיב, סגולה ובמרכז העיר. 

מבחינת מגורים, האיזור המתפתח ביותר תהיה "שכונת סירקין" שתקום על קרקע מחנה סירקין, שם מתוכנן לקום ממש רובע עירוני חדש עם מגדלים מרובי קומות (אם המושבות החדשה סטייל). בא בעת, המקום ישמש כ"רזרבה" של התשתיות הציבוריות הנחוצות לצמצום החוסרים במרכז העיר ושכונותיה.

שטח ה"קריה האקדמית" פתח תקווה
שטח ה"קריה האקדמית" פתח תקווה

שכונת יוספטל - דגל הפינוי והבינוי

לפי התכנית, אחת מהשכונות שתשנה את פניה בצורה המשמעותית ביותר היא שכונת יוספטל, שאמורה להתפנות ולהיבנות מחדש – רובה ככולה. מי שישמרו על אופיין הן השכונות הותיקות במזרח כמו עמישב, הדר גנים, בילינסון, קריית דוד וקריית אלון – בהן יש בתים צמודי קרקע. 

התכנית, שנערכה על ידי צוות של משרד האדריכלים פרחי-צפריר, התייחסה כמובן גם להיבט התחבורתי, והיא כוללת שיפור מערך התחבורה העירוני ע"י שדרוג תשתיות התחבורה, תוך התבססות על הרכבת הקלה בציר ז'בוטינסקי, לצד תחנות הרכבת הקיימות בסגולה וקריית אריה. במקביל, התכנית קובעת צירי העדפה לתחבורה ציבורית (נת"צ) ומערך שבילים אופניים.

עוד ב-מהנעשה בעיר

רמי גרינברג ואביב כוכבי מרכז מורשת צה"ל פתח תקווה

אביב כוכבי ורמי גרינברג הניחו אבן פינה למיזם מערכות ישראל בפתח תקווה ליד הפארק הגדול

הרמטכ"ל לשעבר וראש העיר השתתפו בטקס שהתקיים ביום שישי האחרון ברח' בזל, היכן שנמצאת כיום חניית הכורכר, שזה המקום בו צפוי לקום מוזיאון/מרכז לימוד למורשת הצה"לית. בטקס החגיגי גם השתתפו יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם, סמנכ"ל וראש אגף משפחות הנצחה ומורשת, אריה מועלם, משפחות שכולות ואורחים רבים. במוזיאון צפויים להיות סימולטרים מתקדמים, שידמו ישיבה במטוס קרב.

המשך קריאה »
אגמון פתח תקווה

עיריית פתח תקווה: פועלים לקידום אגמון טבעי בסמוך לבריכת החורף

עוד שלב בהתפתחות פארק הירקון פתח תקווה יוצא לדרך, לאחר שהעירייה דיווחה אתמול כי היא עובדת על תכנון להרחבת בריכת החורף בצפון העיר, כחלק מפיתוח הפארק המטרופוליני בירקון שעתיד להתפרס על פני 10,000 דונם. בשנים האחרונות העירייה הקימה את מבואות הכניסה לאזור הפארק, לצד הקמת יער השירים ובריכת החורף, אשר הכניסה אליהם מרחוב בן חור באם המושבות.

המשך קריאה »
לג בעומר פתח תקווה

מריחים כבר את העשן? אלו המקומות שמותר בהם לעשות מדורות בל"ג בעומר בפ"ת

עיריית פתח תקווה פרסמה את רשימת על המקומות בהם מותר לקיים את המדורות לציון החג. כמדי שנה, עשרות אלפי תושבים, ילדים ומבוגרים, יחגגו את ל"ג בעומר בשכונות ברחבי פתח תקווה. בעירייה מציינים שיש לשמור על כללי הבטיחות ולהדליק את המדורות אך ורק במקומות שהוקצו לכך ומופיעים ברשימה. בעירייה מבקשים כי מדליקי המדורות יקפידו לכבותם לפני פיזור. להלן המקומות

המשך קריאה »
רחוב רוטשילד פתח תקווה

העירייה מדווחת: אישרנו את תכנית המדיניות לחידוש רחוב רוטשילד פתח תקווה

בהודעה שהוציאה היום, עיריית פתח תקווה מעדכנת שהועדה המקומית אישרה את תכנית המדיניות להתחדשות הרחוב הסואן במרכז העיר. "מטרת התכנית לאפיין את התחדשות הרחוב, כך שיכיל התחדשות עירונית מבוקרת כחלק מרצף עירוני מתחדש, תוך טיפוח המרחב הפתוח, צירי הולכי הרגל ושימור המרחב העירוני", נמסר מהעירייה. גרינברג: "רוטשילד עתיד לשנות את פניו ולהתחדש בסטנדרט הגבוה ביותר".

המשך קריאה »