מבט על פתח תקווה ממגדל ALIGN

חצי מיליון תושבים, תוספת 4 מיליון מ"ר עסקים – פתח תקווה 2040?

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

אוטוטו אנחנו נכנסים ל-2022 ואפשר רק לדמיין איך העיר תיראה בעוד כשני עשורים. אם נסתכל עשור אחורה ונשווה את העיר לזו שהייתה כאן ב-2012, אפשר בהחלט להתייחס לתכנית המתאר שאושרה להפקיד בשבוע שעבר כמציאותית לחלוטין. פתח תקווה יכולה להפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל. מכל הבחינות. 

אם היינו צריכים הוכחה נוספת לכך שפתח תקווה היא העיר הכי מתפתחת בישראל, קיבלנו אותה לפני מספר ימים עם הפקדת תכנית מתאר כוללנית על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז.

מתחם ב.ס.ר סיטי - סמל ההתפתחות העסקית של פתח תקווה
מתחם ב.ס.ר סיטי - סמל ההתפתחות העסקית של פתח תקווה

התכנית: להגדיל את מרחב האפשרויות ביחס לערים אחרות

התכנית מדברת על כך שבעתיד הלא רחוק (הערכות מדברות על כעשור), העיר תמנה כ-460 אלף תושבים ויתווספו עליה 63,500 יחידות דיור יחד עם 3.8 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר. 

התכנית, שאמורה להוות את הבסיס למדיניות התכנון ארוכת הטווח של העיר, הוגשה לעירייה ולדברי מתכנניה, מטרתה היא להגדיל את מרחב האפשרויות שיש לה להציע על מנת לעמוד בתחרות מול ערים אחרות. 

תחום התכנית מתייחס לכ-26 אלף דונמים (מתוך 36 אלף של תחום השיפוט) והיא כוללת הנחיות שנועדו לחזק את הקשר של העיר לפארק הירקון (בין היתר על ידי הקמת פארק הירקון פתח תקווה) ולצד זה פיתוח מערך השטחים הציבוריים, כמו: שדרות ירוקות, רחובות עירוניים, פארקים, גנים וכיכרות.

שכונת נווה גן - מבט מרחוב בזל
שכונת נווה גן - מבט מרחוב בזל

שכונת סירקין - אם המושבות החדשה החדשה?

חלק נכבד בתכנית מתייחס לחיזוק הפעילות העסקית בעיר, תהליך שאנו חשים על בשרינו כבר בימים אלה. אם כיום קיימים ומאושרים בפתח תקווה כ-11.3 מיליון מ"ר למסחר ותעסוקה, הרי שהתכנית מדברת על הרחבה לכ-15 מיליון מ"ר שיתרכזו בעיקר בקריית אריה, רמת סיב, סגולה ובמרכז העיר. 

מבחינת מגורים, האיזור המתפתח ביותר תהיה "שכונת סירקין" שתקום על קרקע מחנה סירקין, שם מתוכנן לקום ממש רובע עירוני חדש עם מגדלים מרובי קומות (אם המושבות החדשה סטייל). בא בעת, המקום ישמש כ"רזרבה" של התשתיות הציבוריות הנחוצות לצמצום החוסרים במרכז העיר ושכונותיה.

שטח ה"קריה האקדמית" פתח תקווה
שטח ה"קריה האקדמית" פתח תקווה

שכונת יוספטל - דגל הפינוי והבינוי

לפי התכנית, אחת מהשכונות שתשנה את פניה בצורה המשמעותית ביותר היא שכונת יוספטל, שאמורה להתפנות ולהיבנות מחדש – רובה ככולה. מי שישמרו על אופיין הן השכונות הותיקות במזרח כמו עמישב, הדר גנים, בילינסון, קריית דוד וקריית אלון – בהן יש בתים צמודי קרקע. 

התכנית, שנערכה על ידי צוות של משרד האדריכלים פרחי-צפריר, התייחסה כמובן גם להיבט התחבורתי, והיא כוללת שיפור מערך התחבורה העירוני ע"י שדרוג תשתיות התחבורה, תוך התבססות על הרכבת הקלה בציר ז'בוטינסקי, לצד תחנות הרכבת הקיימות בסגולה וקריית אריה. במקביל, התכנית קובעת צירי העדפה לתחבורה ציבורית (נת"צ) ומערך שבילים אופניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בפתח תקווה

הצפות בשכונת עמישב פתח תקווה - ינואר 22

פתח תקווה מזרח סטייל ונציה. "לא ראינו כאלה הצפות מ-2014"

העתיד הורוד שתביא איתה ההתחדשות העירונית, לה מצפים תושבי השכונות המזרחיות של העיר, נראה כרגע כמו המרחק בינינו לאיטליה. הקיאק המאולתר, ששחה על רחוב עזרא ונחמיה, אולי העלה חיוך בקרב גולשי האינטרנט הרבים שצפו בו, אך זה לא מצחיק את אלה שמתגוררים במקום. קדושים: "הבניה החדשה מונעת אגני היקוות טבעיים של מים וכך אין להם לאן לפרוץ".

המשך קריאה »
תגובות זועמות של תושבי פתח תקווה כלפי השכר לזמר עומר אדם ביום העצמאות

6666 ש"ח לדקת הופעה – תגובות הרשת לשכר שעומר אדם יקבל מפתח תקווה ביום העצמאות

רק שלשום דיווחנו על הפער בין תחושת העושר שיש בפתח תקווה לבין מציאות העוני בשטח. הפער הזה לפעמים גורם לתופעת הנתק, שקיבלה היום ביטוי נוסף עם פרסום הידיעה בדבר 300 אלף השקלים, שעיריית פתח תקווה מתכוונת לשלם לזמר עומר אדם, להופעתו בערב יום העצמאות, שאמור להתקיים בעוד 4 חודשים.

המשך קריאה »
הסופרמרקט החינמי בפתח תקווה

העוני בפתח תקווה: מה שרואים משם לא רואים מכאן – ביקור בסופרמרקט החינמי

רק לפני מספר שבועות התבשרנו על כך שמדד העוני בפתח תקווה ירד בשנים האחרונות. זה נתון שנותן הרגשה טובה, אבל כשיורדים לשטח, העוני הקיים בעיר מקבל את הפנים האמיתיות שלו. לצד מגדלי ב.ס.ר פתח תקווה, ספינת הדגל של ההתפתחות העסקית בעיר, שוכן הסופרמרקט החינמי, שמייצג בדיוק את ההפך. התמונות שהבאנו משם מספרות סיפור אחר של העיר המתפתחת.

המשך קריאה »
תור ארוך לבדיקות קורונה בפתח תקווה

תסכול התורים עשה את שלו: העירייה תרחיב את שירותי הבדיקות והחיסונים לקורונה בפתח תקווה

שלשום דיווחנו לכם על מה שרבים מתושבי העיר חשו על בשרם (ועל זמנם) – תורים אינסופיים למתחמי הבדיקות והחיסונים בפתח תקווה. היום התבשרנו כי יוקמו 2 עמדות בדיקות PCR נוספות. בשניידר הודיעו כי יפתחו מתחם חיסונים לבני 5-11. גרינברג: "נעשה כל מה שניתן על מנת לפתוח עוד מתחמים".

המשך קריאה »
נגישות