תמ"א 38 OUT – התחדשות בניינית IN: צפו במפגש ציבור עם עיריית פ"ת וכרמים

איך תיראה פתח תקווה ב-2030? קשה לדמיין, אבל כדאי לתכנן ולהתכונן. זה המסר שהתקבל מהמפגש הפיזי, ובמקביל האינטרנטי בשידור לייב, בהשתתפות ראש העיר רמי גרינברג, אדריכלית עינב עצמון, ראש מנהלת כרמים, מהנדס העיר איציק אוז'לבו, ואדריכלית חן פרקש, ממשרד מזור פירשט אדריכלים ומתכנני ערים. 

העילה העיקרית למפגש הייתה פקיעת תכנית תמ"א 38, שצפויה להגיע ב-1.10.2023 ואז צריך לחשב מסלול מחדש. בניגוד לתמ"א 38 שהייתה תכנית אחידה לכל הארץ ולא הבחינה בין הערים השונות (מיקום, תשתיות, צרכים וכו'), התכנית להתחדשות בניינית הינה תכנית ייחודית לפתח תקווה והמסלולים בתכנית מתבססים על צרכי העיר ומותאמים לתוכניות העיר.

צפו בתקציר המפגש:

ראש מנהלת כרמים - אדריכלית עינב עצמון

כ-2500 יחידות דיור עדיין בתכנון וביצוע תמ"א

מטרת התכנית היא חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה ומיגונם במסגרת התחדשות בניינית, באזורים שונים בעיר, תוך שמירה על המבנה העירוני וערכי העיר וזאת כחלק ממדיניות ראש העיר, רמי גרינברג לחיזוק ושידרוג העיר בכלל והשכונות הוותיקות בפרט. התכנית מהווה כלי משלים לתהליכי ההתחדשות המקודמים בתכניות למתחמי פינוי בינוי, לשכונות השונות ולהתחדשות בסביבת הרכבת הקלה והמטרו – המקודמת ברחבי העיר.

את הכנס, אליו הגיעו בעיקר תושבים, יזמים, רוכשי דירות ועורכי דין ועוד מאות צפו באינטרנט, פתח רמי גרינברג, שהרבה מההתחדשות העירונית של פתח תקווה מונח על כתפיו. לדברי יזמים וקבלנים עמם שוחחנו, בלעדיו לא היינו מגיעים לרמת ההתחדשות המתרחשת כיום.

לאחר מכן עלתה אדריכלית עינב עצמון, ראשת מנהלת כרמים להתחדשות עירונית, שהסבירה בקווים כלליים את עיקרי תכנית ההתחדשות הבניינית וסיפרה כי פחות משנה לפני סוף עידן התמ"א בפתח תקווה, עדיין יש כ-2500 יחידות דיור בשיטה זו, בשלבי תכנון וביצוע.

אדריכלית חן פרקט - מזור-פירשט

ההבדלים בין התכניות

ההבדלים בין תמ"א 38 להתחדשות בניינית פתח תקווה

לצד הרחבת יחידות דיור - דגש על איכות חיים

האדריכלית שרון פרקש ממשרד מזור פירשט אדריכלים ומתכנני ערים, הסבירה בצורה מפורטת את עיקרי התכנית ששמה דגש על איכות חיים ועל כן ניתן דגש לפיתוח מבני ציבור, כגון בתי ספר, גני ילדים, מתנ"סים, טיפות חלב, גינות, פארקים ועוד לרווחת התושבים, כמו גם פתרונות תנועתיים משמעותיים. 

בכנס נמסר שקידום התכנית יאפשר המשך ההתחדשות ברמת המגרש הבודד, תוך איזון ושמירת היכולת של העיר לתפקד באופן מיטבי, לספק שרותי ציבור ותשתיות גם לתושבים ותיקים וגם לתושבים חדשים. 

התכנית חלה על "מבנים טעוני חיזוק", כלומר בניין קיים, בן 2 קומות לפחות ובו 4 יחידות דיור לפחות, שנבנה לפי היתר שניתן לפני 1980, וממוקמת במרכז העיר, בשכונות הוותיקות.

היכן יהיה ניתן לממש את ההתחדשות הבניינית בפתח תקווה?
הציבור הוזמן לשאול שאלות הקשורות לתכנית שהוצגה

צפו במפגש המלא:

חומרי מדיה: באדיבות עיריית פתח תקווה ומנהלת כרמים

עוד ב-נדלן

גלובל גולד וגלובל טאוורס B פתח תקווה - מתחילים להיבנות

עובדים מסביב לשאון: גלובל טאוורס B וגלובל גולד החלו להיבנות מעל הקרקע

שני מגדלי המשרדים הענקיים של "מגדלי ישראל" בצומת רבין-ז'בוטינסקי, נמצאים בעיצומה של בנייה נמרצת, שנצפית על ידי עשרות אלפים עוברים ושבים מדי יום. בגלובל טאוורס B כבר נבנו כשבע קומות מתוך 39 ואילו בגלובל גולד אפשר לראות כבר שתי קומות מעל הקרקע. סה"כ שני המגדלים צפויים לכלול בתוכם שטח עצום של 120,000 מ"ר משרדים והם יצטרפו לגלובל טאוורס A במשולש המגדלים הדרום-מזרחי של הצומת.

המשך קריאה »
שי פרטוש משמאל ועוז קטה מימין - בהריסת ילין 5 פתח תקווה

ממשיכים להתחדש בפתח תקווה: בנייני המגורים ברחובות ילין 5 ובלוי 1 נהרסו (וידאו)

ההתחדשות העירונית במרכז העיר ממשיכה לצבור תאוצה עם שני פרויקטים נוספים, שהחלו בימים האחרונים את שלב ההריסה. בילין 5, בחלק הדרומי של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 27 דירות של חברת קטה גרופ. בבלוי 1, במרכז של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 36 דירות של חברת קטה יזמות. צפו בהריסה:

המשך קריאה »
חוות שרתים ז'בוטינסקי 94 פתח תקווה

העירייה: חוות שרתים ענקית תיפתח ברחוב ז'בוטינסקי 94 פתח תקווה. מי יפונה?

עיריית פתח תקווה מפרסמת כי לפי התכנון, שני האנגרים, שנמצאים בסמוך ליד בניין המשרדים של משרד הביטחון, יהרסו בקרוב ובמקומם תוקם החווה בשטח של 41 אלף מ"ר, שצפויה לשרת את העסקים הרבים הנמצאים באיזור, במיוחד חברות הייטק, להן דרוש מקום פיזי קרוב ונגיש למידע דיגיטלי מאוחסן ולתעבורה שלו. מחסן מערך המשלוחים הרובוטים רשת הסופרים, יחד עם מוסך הונדה הסגור – יפונו.

המשך קריאה »
הרצל 74 פתח תקווה הריסה

הבניין שפגע בו טיל בהרצל 74 פ"ת, נהרס במסגרת פרויקט של מאיה בנייה ויזמות (וידאו)

יותר משלוש שנים מאז הבניין בו 12 דירות נפגע במהלך מבצע "שומר חומות" בירי שהגיע מרצועת עזה, התבצעה היום הריסה שלו, כשבמקומו אמור לקום מגדל מגורים חדש בן 9 קומות עם 30 דירות. מאז פגיעת הטיל, הוא נותר נטוש והיווה סכנה למגורים. היזמים, בשיתוף פעולה עם עיריית פתח תקווה ומינהלת כרמים להתחדשות עירונית לקחו על עצמם את הפרויקט, שיצא היום לדרך.

המשך קריאה »