הרכבת הקלה הקו האדום פתח תקווה

האישור הבינלאומי התקבל: הרכבת הקלה תיפתח לנוסעים בפתח תקווה (כנראה) ב-18.8

האם בעוד שלושה שבועות אפשר יהיה סופסוף לעלות על הקו האדום בעיר ולהגיע תוך פחות מחצי שעה לתל אביב? כנראה שכן. היום התקבל האישור של שתי החברות הגרמניות, שאחראיות על מתן אישור הבטיחות להפעלת הקו וכעת הכדור עובר לנת"ע ומשרד התחבורה, שצפויות להודיע ביום שלישי הקרוב (1.8) על התאריך הרשמי. בינתיים נמשך גיוס כוח האדם של דיילים ודיילות. 

האישור הבינלאומי הסופי והאחרון לפתיחת הרכבת הקלה בגוש דן, התקבל היום סופסוף ובעוד חמישה ימים כנראה יוכרז על ידי ועדת ההיגוי תאריך ההשקה, כשההערכות הן (כך על פי פרסום מהיום ב-YNET), שהקו ייפתח לנוסעים בעוד 22 יום  – ב-18 באוגוסט, יום שישי. זאת בתנאי, שכמו שהיה במשך הימים האחרונים – לא יהיו בלימות פתע.

הרכבת הקלה עוקפת את הפקקים בציר ז'בוטינסקי - חבל שהיא עדיין ריקה מנוסעים
הרכבת הקלה עוקפת את הפקקים בציר ז'בוטינסקי - חבל שהיא עדיין ריקה מנוסעים

"רמת הבלימות ירדה דרסטית"

הקו האדום נדרש לשישה אישורים מגופים בינלאומיים שונים בעולם בכדי להיפתח, אבל החשוב מביניהם – זה שניתן כעת. מדובר במסמך עקרוני, שנשלח לנת"ע על ידי צמד חברות גרמניות, שהיו אמונות על מתן אישור הבטיחות להפעלת קו. המסמך הגיע לידי נת"ע כבר ביולי והועבר למשרדי האוצר והתחבורה – והיום אושר באופן סופי.

הבודקים מגרמניה קבעו כי חל שיפור ברמת בלימות הבטיחות", מסרו היום מנת"ע נמסר לאחר קבלת האישור. "נקבע שניתן לפתוח את הרכבת הקלה לנסיעה מסחרית, ובתנאי שבימים הקרובים תימשך המגמה החיובית. נתוני הימים האחרונים מצוינים, רמת הבלימות ירדה דרסטית והרכבת מוכנה לפתיחה".

הרכבת הקלה בפתח תקווה
הרכבת הקלה בפתח תקווה - זו רק נסיעת טסט

נסיעה חינם, אח"כ 5.5 ש"ח ואחרי זה 8 ש"ח?

במשרד האוצר ובמשרד התחבורה עדיין דנים באפשרות לתת נסיעות חינם בחודשים האחרונים, כאשר המחלוקת היא על התקופה: באוצר מכוונים לשלושה חודשים, ובמשרד התחבורה לחצי שנה, אם כי יש גורמים שטוענים כי ייתכן וכלל לא תהיה נסיעה חינם, בשל חשש מעומסים וכן מהעובדה שהרכבת תמשוך אליה נוסעים רבים גם כך.

לפי הפרסומים, מחיר הנסיעה יעמוד תחילה על 5.5 ש"ח ולאחר מכן (כנראה מינואר 2024) הוא עלול לעלות ל-8 ש"ח – זאת מתוך רצונה של השרה מירי רגב ליייצר "רפורמת צדק תחבורתי", שמטרתה לסבסד את מחירי התחבורה הציבורית בפריפריה ובערים בעלות אוכלוסיה סוציו-אקונומית נמוכה. מחיר נסיעה זה הוא גבוה בכמעט 50% מנסיעה עירונית רגילה באוטובוס.

תוואי הקו האדום של הרכבת הקלה מבת ים לפתח תקווה - 34 תחנות

מחפשים דיילים ודיילות

בתוך כך, ברכבת הקלה עדיין מחפשים דיילים ודיילות הסברה לתחילת עבודה כבר בשבוע הבא (4.8) במודעות דרושים שפורסמ על ידי חברת כוח האדם "תגבור", צויין כי העבודה היא במשמרות שעות בימי חול בין השעות 6:30 עד 13:30 בבוקר-צהרים ובין השעות 13:30 עד 19:00 צהריים-ערב. ביום שישי בין השעות 6:30 עד 14:30. במודעה מדגישים שהעבודה מתאימה בעיקר לבני נוער סטודנטים ופנסיונרים.

הקו האדום משתרע לאורך 24 ק"מ וחולף על פני 33 תחנות בפתח תקווה, רמת גן, בני ברק, תל אביב, יפו ובת ים, היה אמור להיפתח כבר באוקטובר 2021, אך נדחה לנובמבר 2022. לאחר הדחייה הראשונה הודיעה שרת התחבורה מירי רגב כי היא מצפה שהקו יחל את פעילותו אחרי יום העצמאות השנה, ומאוחר יותר דובר על אמצע חודש יוני. עכשיו, יותר מתמיד, נראה כי התאריך קרב, כשההערכה היא, כאמור, שמדובר ביום שישי ה-18.8.

פתח תקווה
הרכבת הקלה על ציר ז'בוטינסקי ב.ס.ר סיטי פתח תקווה

עוד ב-רכב ותחבורה

ליים LIME פתח תקווה ביום הבחירות

חברת ליים (Lime) קורקינטים חשמליים תאפשר נסיעה חינם בפתח תקווה ביום הבחירות

חברת הכלים החשמליים השיתופיים הגדולה בעולם, תעניק ביום שלישי הבא (27.2) לכל תושב עיר שרוצה להצביע לרשויות המקומיות (וגם לכאלה שרוצים לנצל את השבתון לשופינג), שתי רכיבות של עד 15 דקות בחינם, אותן ניתן לנצל במהלך טווח של שעתיים. "המטרה היא להוריד חסמים תחבורתיים עבור מצביעים פוטנציאליים בימי בחירות ולספק כלי תחבורה נגיש ויעיל", נמסר.

המשך קריאה »
פקקים בפתח תקווה - נת"צ בפתח תקווה

מרגישים את הפקק? דו"ח ארגון "15 דקות": פתח תקווה מקום 4 בישראל בסלילת נת"צים

ארגון צרכני התחבורה הציבורית בישראל, פרסם אתמול את הדו"ח השנתי שלו, שממנו עולה כי בעיר נסללו בין 2018 ל-2023 מסלולי נת"צ באורך של 6.1 ק״מ, לעומת 1.2 ק"מ שנסללו בשנים קודמות. חלק גדול מהמספר הזה שייך לנת"צ הארוך בדרך רבין. בנוסף, פתח תקווה דורגה במקום השני בתיכנון נתיבים לתחבורה ציבורית ונמנית על הערים המובילות בקידום תשתיות לתחבורה מקיימת ושבילי אופניים.

המשך קריאה »

כדאי להיערך: החל מה-1.3 תופסק תנועת הרכבת הכבדה בפתח תקווה למשך חודשיים

דוברות רכבת ישראל הודיעה לאחרונה כי תנועת הרכבות בעיר תופסק בחודש עד לתאריך 4.5.24 (כולל) בעקבות עבודות לצורך קידום פרויקט "המסילה המזרחית". במטרה לתת פתרון זמני לנוסעי הרכבת, יופעלו היסעים (אוטובוסים ומיניבוסים), אל מגוון יעדים, ביניהם אל ומתחנת הרכבת בקריית אריה. מטרת הפרויקט: לצמצם את הגודש בכבישים, את זיהום האוויר, ולהגביר את בטיחות משתמשי הדרך.

המשך קריאה »
מיצג טסלה פתח תקווה

צפו: כמעט שיא עולמי בפתח תקווה: כ-650 רכבי טסלה גדשו את החנייה ברחוב שחם

איזור הבילויים של פתח תקווה אירח אמש מיצג אורות ומוסיקה יוצא דופן מסוגו, ביוזמת קהילת טסלה ישראל ובשיתוף פעולה עם עיריית פתח תקווה במחווה לחטופים עם מסר אחד ברור: החזירו אותם הביתה. חובבי המכונית החשמלית הגיעו לעיר מכל קצוות הארץ במטרה לתמוך בהחזרת החטופים – ועל הדרך לשבור את השיא העולמי שעומד על 687 רכבים.

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading