העירייה אישרה תקציב לשדרוג איכות השירות הדיגיטלי

העירייה חויבה לשלם 500 אלף ש"ח עקב התרשלות במידע תכנוני על מבנה ברח' החרוב

רשלנות ותוצאותיה: בית משפט השלום, קבע בפסיקה של אריאל ברנגר, כי עיריית פתח תקווה תשלם את הסכום הגבוה בשל הכשלים שנפלו בהחלטות הוועדה המקומית, שלא העבירה מידע מידע תכנוני נכון ועדכני לבני זוג, שבנו בית בעיר והטילה עליהם מגבלות ללא תוקף משפטי, דבר שפגע בערך הנכס בו החזיקו. השופט על העירייה: "סטתה מסטנדרט ההתנהגות הסביר שמצופה מרשות מינהלית ועל כן הפרה את חובת הזהירות".

תחילת הפרשה היא בשנת 2009, כאשר השניים התעניינו ברכישת מגרש לבנייה ברחוב החרוב, זאת לאחר שהוועדה המקומית לתכנון מסרה להם כי ניתן לבנות בית על המגרש וקו הבניין הוא כ-5 מטרים מקו המגרש. לאחר רכישת השטח והגשת היתר הבנייה, הודיעה הוועדה המקומית כי נפלה טעות במידע, וכי קו הבניין הקדמי (המערבי) של בית המגורים הוא 9 מטרים מגבול המגרש כאשר קו הגדר הוא 4 מטרים מגבול מגרש וקו בניין 5 מטרים מהגדר. העירייה צירפה להודעתה זו את החלטת ועדת המשנה על תכנית בינוי החלה על הנכס.
 

שינוי החלטה ללא הסבר

בני הזוג נאלצו, בלית ברירה, להתאים את הבקשה להיתר בניה למגבלות שהוכתבו בהתאם למדיניות העירייה ותכנית הבינוי, ובראשית 2010 קיבלו היתר בנייה. בשנת 2013, לאחר שהתובעים כבר סיימו לבנות את ביתם, העירייה שינתה לפתע את מדיניותה. התובעים גילו זאת כאשר חברת בנייה, שבנתה יחידות דיור סמוכות לנכס של התובעים, קיבלה אישור למיקום גדר בקו 0 (קו המגרש). החלטה זו ניתנה בהמשך לשינוי מדיניות העירייה וביטול תוכנית הבינוי.

בעקבות שינוי החלטות הוועדה, הגישו מספר מדיירי השכונה ערר לוועדת הערעורים המחוזית מרכז, בהתייחס לחוקיות תוכנית הבינוי והמגבלות מכוחה. בראשית 2014 קבעה הוועדה כי לתוכנית הבינוי אין ולא היה מעמד סטטוטורי והמגבלות התכנוניות שנקבעו במסגרתה חסרות תוקף.  בעקבות זאת  הגישו בני הזוג תביעה בסך 496,555 שקל נגד הוועדה המקומית של עיריית פתח תקווה בגין רשלנות בקביעת הגדרות בניה כלפי התובעים ומסירת מידע תכנוני מטעה ורשלני.

רחוב החרוב בפתח תקווה
רחוב החרוב בפתח תקווה

ביקורת חריגה מצד השופט

הוועדה המקומית טענה מנגד כי יש לדחות את התביעה בגלל שיהוי בהגשתה, וכן מכיוון התובעים הינם בעלי זכויות חכירה בשטח שבבעלות קק"ל, המנוהל ע"י רמ"י, ומכוח מעמדה כבעלים של הנכס היא רשאית לעשות כרצונה בקרקע. השופט דחה את הטענות הללו, ואמר: "לאחר שבחנתי את טענות הצדדים ועיינתי בחומר הראיות שוכנעתי כי הנתבעת התרשלה כלפי התובעים בנסיבות העניין".

עוד הוא קבע השופט ברנגר בפסיקתו: " הנתבעת לא פרסמה לציבור ובפרט לא יידעה את התובעים בדבר ביטול תוכנית הבינוי והדרישה להתאמה של היתר הבניה להוראותיה על אף ההשפעה הישירה על זכויותיהם וחרף חובתה כרשות מינהלית לשקיפות והגינות. בכל אלה הנתבעת סטתה מסטנדרט ההתנהגות הסביר שמצופה מרשות מינהלית ועל כן הפרה את חובת הזהירות".

החלטת השופט- מסר לרשויות

השופט הטיל על הוועדה המקומית לשלם פיצוי בסך 169,913 שקל על ההוצאות להעתקת הגדר לקו המגרש; 60,500 שקל פיצוי על ההפסד של האפקטיביות של החצר האחורית; 165,700 שקל בגין פחת תכנוני; 57,750 שקל בגין ירידת ערך. כמו כן, השופט פסק 10,000 שקל עוגמת נפש. בסך הכל, 463,863 שקל.

בנוסף, נקבע כי הוועדה המקומית תשלם לתובעים הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 25,000 שקל, ו-7,500 שקל שכר טרחת שמאי. בסך הכל, תשלם הוועדה המקומית קרוב לחצי מיליון שקל.

מעיריית פתח תקווה, נמסר כי: "בית המשפט קיבל את תביעת התובעים במלואה ודחה את טענות ההגנה של הוועדה המקומית. לאחר למידה של פס"ד, הנתבעת סבורה שיש מקום להגשת ערעור בתיק, והחלטה בעניין תתקבל בימים הקרובים".

 

עוד ב-נדלן

שי פרטוש משמאל ועוז קטה מימין - בהריסת ילין 5 פתח תקווה

ממשיכים להתחדש בפתח תקווה: בנייני המגורים ברחובות ילין 5 ובלוי 1 נהרסו (וידאו)

ההתחדשות העירונית במרכז העיר ממשיכה לצבור תאוצה עם שני פרויקטים נוספים, שהחלו בימים האחרונים את שלב ההריסה. בילין 5, בחלק הדרומי של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 27 דירות של חברת קטה גרופ. בבלוי 1, במרכז של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 36 דירות של חברת קטה יזמות. צפו בהריסה:

המשך קריאה »
חוות שרתים ז'בוטינסקי 94 פתח תקווה

העירייה: חוות שרתים ענקית תיפתח ברחוב ז'בוטינסקי 94 פתח תקווה. מי יפונה?

עיריית פתח תקווה מפרסמת כי לפי התכנון, שני האנגרים, שנמצאים בסמוך ליד בניין המשרדים של משרד הביטחון, יהרסו בקרוב ובמקומם תוקם החווה בשטח של 41 אלף מ"ר, שצפויה לשרת את העסקים הרבים הנמצאים באיזור, במיוחד חברות הייטק, להן דרוש מקום פיזי קרוב ונגיש למידע דיגיטלי מאוחסן ולתעבורה שלו. מחסן מערך המשלוחים הרובוטים רשת הסופרים, יחד עם מוסך הונדה הסגור – יפונו.

המשך קריאה »
הרצל 74 פתח תקווה הריסה

הבניין שפגע בו טיל בהרצל 74 פ"ת, נהרס במסגרת פרויקט של מאיה בנייה ויזמות (וידאו)

יותר משלוש שנים מאז הבניין בו 12 דירות נפגע במהלך מבצע "שומר חומות" בירי שהגיע מרצועת עזה, התבצעה היום הריסה שלו, כשבמקומו אמור לקום מגדל מגורים חדש בן 9 קומות עם 30 דירות. מאז פגיעת הטיל, הוא נותר נטוש והיווה סכנה למגורים. היזמים, בשיתוף פעולה עם עיריית פתח תקווה ומינהלת כרמים להתחדשות עירונית לקחו על עצמם את הפרויקט, שיצא היום לדרך.

המשך קריאה »
פתח תקווה נוף נווה גן פארק גדול קניון

עתירה מנהלית נגד עיריית פ"ת: העלתה תעריפי פיתוח נדל"ן בעשרות אחוזים

בעתירה, שהוגשה על ידי התאחדות הקבלנים וארגון קבלני פתח תקווה, נטען כי מבדיקה מגמית של כ-150 פרויקטים בעיר, עולה שהתעריפים זינקו בשיעורים של 140%-235% וכי הדיון על הנושא, התבצע בניגוד לפקודות העיריות וכי הוא ארך חמש דקות בלבד. בעתירה נטען, כי חוקי העזר שעברו בשנת 2023 בלתי חוקיים. העירייה: "תעריפי היטלי הפיתוח של חוקי העזר מבוססים על תחשיב כלכלי תקין".

המשך קריאה »