מטרו M2 פתח תקווה

דמיינו 2034: תוכנית רכבת המטרו M2 אושרה ע"י המדינה. איפה היא תעבור בפ"ת?

עוד לא הספקנו "להתאושש" מההשקה המאוחרת של הרכבת הקלה, בדיוק לפני חודש – והיום התבשרנו כי תכנית ה"קו הכתום", שיחבר בין פתח תקווה לחולון, דרך גבעת שמואל, בני ברק, גבעתיים, רמת גן ותל אביב – אושרה על ידי ועדת התשתיות הלאומית. בניגוד לרכבת הקלה, הקו צפוי להיות תת קרקעי בלבד, אורכו 26 ק"מ עם 22 תחנות – כשמונה מהן בעיר, כשהנסיעה תסתיים בסגולה.

אחרי לא מעט עיכובים ובאיחור גדול, תכנית התחבורה המהפכנית לרכבת המטרו M2, סופסוף אושרה על ידי מוסדות המדינה. יחד עם זאת, הצפי הוא שהעבודות לא יתחילו לפני 2028 ויימשכו לפחות שש שנים, כך שרק בעוד עשור פלוס, כנראה נוכל להינות מהרכבת שתעבור בפתח תקווה בתחנות: כפר גנים, בן גוריון, ארלוזורוב, עיריית פתח תקווה, פתח תקווה מזרח, סירקין דרום, סירקין צפון – וסגולה.

תחנות המטרו M2 בפתח תקווה
תחנות המטרו M2 בפתח תקווה

מה ההבדל בין המטרו M2 לרכבת הקלה?

המחסום האחרון הוסר

תוכנית המטרו נחשבת לפרויקט התשתיות הגדול בהסטוריה של ישראל ומונחת במתכונתה הנוכחית על שולחן הממשלה מאז 2020, כשמרבית שרי התחבורה, בחרו לעכב אותה מסיבות שונות, כשהעיכוב האחרון נוצר על ידי השרה הנוכחית, מירי רגב, שסירה לחתום על התכנית, עד שמשרד האוצר יסיר את ההתנגדות לקידום פרויקט הרכבת בין קריית שמונה לאילת. בשבוע שעבר הסכים משרד האוצר להקצות לא פחות מ-2.4 מיליארד שקלים לעניין – וכך המחסום האחרון בדרך לאישור פרויקט המטרו הוסר.

התחדשות עירונית על תחנות המטרו פתח תקווה
התחדשות עירונית על תחנות המטרו פתח תקווה

150 מיליארד ש"ח - אם לא יהיו חריגות

קו M2 הוא הקצר מבין שלושת קווי המטרו המתוכננים ואמור להתחיל בנסיעותיו בין 2034 ל-2035, כשלוש שנים לאחר השקתו המתוכננת של קו M3 בין הרצליה לראשון לציון. קו M1 בין כפר סבא ולוד אינו צפוי לצאת להיות מושק לפני 2038 – והתקווה היא שעד 2024 רשת המטרו תפעל במלואה בפרויקט שסך עלותו לפי ההערכות יכולה להגיע לכ-150 מיליארד שקלים, במידה ולא יהיו חריגות.

בניגוד לפרויקט הרכבת הקלה, מרבית העבודות על קו M2 יתבצעו מתחת לפני הקרקע באמצעות מכונות חפירה מתקדמות אף יותר מאלו שחפרו את הקו האדום. מסיבה זו יש אופטימיות שהעבודות פחות יפריעו לתושבים ולעסקים שגרים ופועלים על פני התוואי. יחד עם זאת, עולה חשש כי העבודות של הרכבת שיתבצעו בבני ברק ייתקלו בהתנגדות העירייה והתושבים, במידה והן תתבצענה בשבת.

תחנת המטרו "לב המושבה" שתיבנה סמוך לבניין העירייה - תשנה את פני מרכז העיר
תחנת המטרו "לב המושבה" שתיבנה סמוך לבניין העירייה - תשנה את פני מרכז העיר

עוד ב-רכב ותחבורה

רכבת בתחנת סגולה פתח תקווה

ממחר יהיה קל ומהר יותר? רכבת ישראל מחדשת את הפעילות בפתח תקווה

אחרי חודשיים של עבודות, התבשרנו על כך שממחר (שני, 6.5), הרכבת תעבור בעיר ותיפתח את דלתותיה מחדש לנוסעים הרבים הצפויים לנסוע בה. העבודות התבצעו במסגרת הפרויקט הלאומי "המסילה המזרחית", שאמור לייצר ציר רכבת נוסף בין איזור הצפון למרכז ולדרום, מה שצפוי לשפר באופן משמעותי את התנועה של הנוסעים ברכבות. "העבודות בוצעו בהצלחה – תוך עמידה בלוחות הזמנים", מסר מנכ"ל הרכבת, שוקי זינו.

המשך קריאה »
מטרו M2 פתח תקווה

הגיע לתחנה הסופית: הממשלה אישרה את קו המטרו M2 שיעבור במרכז פתח תקווה

למרות שזה כבר היה ברור וצפוי, היום (רביעי, 1.5), התקבלה ההחלטה באופן סופי, בפרויקט שצפוי להמשיך לשנות דרסטית את התחבורה הציבורית בעיר. אבל אפשר להוריד את מפלס ההתרגשות: הצפי לסיום הפרויקט הוא באיזור 2035. אורך הקו יהיה 25 ק"מ ויעבור בחולון, דרום ומרכז תל אביב, גבעתיים, רמת גן, בני ברק, גבעת שמואל ויסתיים באיזור התעסוקה "סגולה" בפתח תקווה.

המשך קריאה »
חניה חינם בפתח תקווה

עיריית פתח תקווה בהודעה משמחת: חניה חינם בכחול-לבן במהלך כל חג הפסח

העירייה, שידועה גם ככה בגישתה הסלחנית כלפי עבירות חנייה, באה לקראת תושבי העיר והמבקרים בה, עוד יותר בגדול הפעם, לאחר הדיווח שלה כי היא לא תבצע בימי החג (22 עד 29 באפריל כולל) פעולות אכיפה בחניות המותרות בעיר. העירייה מדגישה כי האכיפה תמשיך נגד חניה במקום בו אסורה החניה, בריונות חניה ועבירות תעבורה, כמו חניה באדום לבן, חניה על מדרכה וחניה על מעבר חצייה וכדומה

המשך קריאה »
יריד מכוניות חשמליות - הקניון הגדול פתח תקווה

בפעם השנייה: הקניון הגדול בפתח תקווה יארח יריד מכוניות חשמליות בחודש הבא

המקום הכי מסחרי בפתח תקווה, יארח בחניון החיצוני מול הפארק, במשך יומיים (4 ו-5 באפריל, חמישי-שישי הבא), יריד מכוניות חשמליות שני, אחרי הראשון שנערך בשנה שעברה. לאור ההתעניינות ההולכת והגוברת בסוג מכוניות זה, בקרב תושבי העיר והסביבה, צפוי להגיע קהל רב לחזות בדגמים הכי חדשים בשוק של יבואנים מובילים, כמו BYD, טסלה, GEELY ועוד. הכניסה חופשית ללא תשלום.

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading