פינוי תחנת דלק גיסין ילו פז פתח תקווה

האם במקום תחנת הדלק פז-ילו בנווה גן, יקום מבנה מגורים ענק עם 35 קומות?

לפי תכנית המתאר, שהוגשה בשבוע שעבר לבדיקה תכנונית בועדה המקומית והמחוזית, תחנת הדלק הותיקה, הנמצאת בלב השכונה, תפונה לטובת בניין מגורים, גני ילדים, משרדים ושטחי מסחר. חוץ מתחנת הדלק נמצאים במקום מספר רב של עסקים שונים, כמו חנות YELLOW, מכון לשטיפת מכוניות, חנות משקאות, אופניים ועוד. הסיבה? בעיקר כלכלית. "ממצים כך יותר טוב את השטח", אומר מנהל הפרויקט.

אלפי תושבי פתח תקווה, שמדי חודש מתדלקים בתחנת פז-ילו, שברחוב אבשלום גיסין 37, ייתכן וייאלצו בעוד מספר שנים לחפש תחנת דלק חליפית. לאחרונה, בעלי הקרקע, משפחות מדמון ומנדל, הגישו על ידי החברה היזמית "חי אתרים", תכנית נרחבת לפינוי תחנת הדלק והשטחים המסחריים, שנמצאים סביבה, לטובת מבנה מגורים ענקי בן 35 קומות עם 180 יחידות דיור, שיכלול בקרקע גם שטח מסחרי ותעסוקתי.

תחנת פז ילו בגיסין - תישאר?
תחנת פז ילו בגיסין - תישאר?

ייעוד הקרקע כבר לא רלוונטי

התכנית הוגשה בשבוע שעבר על ידי מנהל הפרויקט מטעם היזמים, יריב רייכר, ונמצאת כרגע בבדיקה תכנונית בועדה המקומית של עיריית פתח תקווה, לפני העברה להפקדה לועדה המחוזית. היזמים מקווים שהרשויות יבינו שייעוד הקרקע לתחנת דלק כבר לא רלוונטי, מה שיזרז את קידום פרויקט המגורים. תחנת הדלק בגיסין-נווה גן, היא אחת מתחנות הדלק הותיקות של העיר והיא עדיין נקראת "תחנת האצטדיון", על שם אצטדיון הכדורגל "האורווה", הסמוך לה, שנהרס לפני יותר מעשור.

במשך שנים היא משרתת את העוברים והשבים ובעיקר את תושבי השכונות הסמוכות – נווה גן, אם המושבות החדשה והישנה, נווה דקלים ושכונת קרול – הנמצאות ברדיוס של קילומטר-שניים ממנה. במידה והיא תיהרס, הם יאלצו לנדוד לתחנות סמוכות כמו סונול ודור אלון שנמצאות בחלק הדרומי של הרחוב ותחנת TEN, הנמצאת בבן דרור, שממשיך את גיסין מצפון.

שטח הפרויקט - על המפה

"הפרויקט יותר מתאים מבחינה אורבנית - ממה שיש עכשיו"

תחנות דלק הנמצאות בסמיכות למבני מגורים, זו בעיה ידועה וכלל ארצית. לפני שבע שנים, עודכן החוק וקוצר המרחק בין תחנת הדלק למבנה המגורים הקרוב אליה – מ-40 מטרים ל-20 מטרים בלבד. תחנת הדלק פז-ילו גיסין לכאורה עדיין עומדת בקריטריונים האלה, אך נוכח מגדלי המגורים שנבנו סביבה מאז הוקמה בשנות ה-80', הימצאותה שם נחשבת בעיני רבים מתושבי השכונה, למפגע.

לדברי רייכר, בעלי השטח היזמים, הגיעו למסקנה שכיום, תחנת הדלק, היא אינה השימוש המיטבי בקרקע. "על מנת להגיע לשימוש המיטבי בקרקע, יש להפוך אותה למתחם של מגורים משולב עם משרדים ומסחר", הוא אומר. "זה יותר מתאים מבחינה אורבנית. התחנה נבנתה בשנות ה-80', כשעוד לא הייתה כל הבניה מסביב. הגישה של מוסדות התכנון היא לנצל בצורה המיטבית את השטחים בעיר, כדי לא לפגוע בעוד שטחים פתוחים".

מנהל פרויקט פינוי תחנת דלק כיסין - יריב רייכר
מנהל פרויקט פינוי תחנת דלק גיסין - יריב רייכר

ילו מרקט כנראה יישאר

להערכתו של רייכר, במידה ויתקבלו האישורים בקצב רצוי, הבניין יוקם ויאוכלס תוך 3 שנים, כלומר עד 2028. לפי התכנון, במקום תחנת הדלק, יוקם בניין מגורים מודרני, שיכלול מועדון דיירים, חדר כושר, מחסנים, חדרי אשפה ומתקנים טכניים. כמו כן, התוכנית מציעה הקמת שטחי משרדים ומסחר ואשכול של שני גני ילדים עם  חצר פרטית לכל אחד. 

מה יהיה עם חנות הנוחות ילו-מרקט ושאר העסקים? 

"העסקים הם תחת חוזה מול בעלי הקרקע. אם ירצו, הם יישארו שם והם רק יוכלו להינות מכך, כי תהיה להם תשתית טובה ומודרנית יותר. לגבי ילו-מרקט, הם צפויים להישאר, גם אם יהרסו את תחנת הדלק והם רק ירוויחו מכך".

תחנת דלק פז ילו בגיסין
תחנת דלק פז ילו בגיסין

"עוד פרויקט שיגדיל את עומסי התנועה"

יפית לוי, תושבת השכונה בחמש שנים האחרונות, דווקא רוצה שתחנת הדלק תישאר. "אחד השיקולים שלי ברכישת הדירה, הייתה הנוחות של תחנת הדלק וחנות ה-Yello, מעבר לכך שהמתחם משרת תושבים הגרים במספר שכונות מסביב", היא אומרת.

"לבנות כעת מתחם דירות נוסף הכולל 180 משפחות, ללא תשתית ראויה, תנטרל את צירי הגישה הקיימים ותגדיל את עומסי התנועה איתם אנו מתמודדים כל בוקר. לא לשכוח שבסוף הרחוב השכונה מהצד השני, עתידים להיבנות בקרוב 4-5 בנייני גורדי שחקים בפרויקט של דמרי – שיחסמו את צרי התנועה לכיוון ז'בוטינסקי".

עדכון: בעקבות הכתבה, נפתחה קבוצת וואטסאפ, של תושבים המתנגדים לתכנית. לדברי גורמים בעירייה גם היא מתנגדת לתכנית ותפעל לכך שהיא לא תקודם. 

הדמיה: טיטו-אומן אדריכלים "סטודיו Snapshot & Cohen"

עוד ב-נדלן

מתחם בכור שטרית אחדות - לפני אחרי פתח תקווה

אחדות מתחדשת: מתחם שטרית פתח תקווה של א.ב. התחדשות עירונית מעלה הילוך

ראש העיר רמי גרינברג, פירסם היום כי הועדה המקומית אישרה לקידום את תכנית ההתחדשות בשכונה במזרח העיר, במתחם הממוקם בין הרחובות הנרייטה סולד מצפון ורחוב אסף שמחוני מדרום. לפי התכנית יהרסו 20 מבנים ותיקים במצב רעוע, ובמקומם יקומו 11 מבנים חדשים, עם מאות יחידות דיור חדשות – זאת, לצד שטחי מסחר בקומת הקרקע. יזמית הפרויקט, שייכת למשפחת דיין – מעשירי ישראל.

המשך קריאה »
עין גנים - פינוי-בינוי בסכנה?

פינוי בינוי במרכז ומזרח פתח תקווה בסכנה? מאות דיירים מעכבים חתימות לפרויקטים ענקיים

תנופת ההתחדשות העירונית עלולה לקבל מקל בגלגלים, עקב חשש שחלק מהקרקעות המיודעות למוגרים יופקעו לטובת בניית תחנות המטרו M2, שצפויה להתחיל בשנים הקרובות ולהסתיים בעוד כעשור, עולה מפנייה דחופה שהוגשה לאחרונה, על ידי עורכי הדין המייצגים את הדיירים, לרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. לפי התכנון, חמישה מתחמים אמורים לקום, לפי תכנית המתאר של 2040.

המשך קריאה »
אנילביץ' 7-9 פתח תקווה

קבוצת אב-גד החלה בשיווק דירות בפרויקט הבוטיק אנילביץ' 7-9 פתח תקווה

חברת הנדל"ן, לה בעיקר פרויקטים מגורים בעיקר של התחדשות עירונית במרכז הארץ, מתחילה לשווק את הפרויקט המשמעותי שלה בעיר. מדובר על 36 יחידות דיור בשני בניינים מעוצבים ומודרנים, בני תשע קומות כל אחד בלב מרכז העיר השקט, סוף רחוב רוטשילד. מיכאל רצון, יו"ר החברה: "כמי שגדל בפתח תקווה, יהיה מרגש במיוחד לתת מפתחות לדירות חדשות בפרויקט הזה". כמה עולה דירה?

המשך קריאה »

נוף ירקון בסכנה? יזמים בסירקין עתרו נגד היטלי רמ"י ועיריית פ"ת ע"ס 145 מיליון ש"ח

קשיים ראשונים בקידום פרויקט השכונה הכי מדוברת בפתח תקווה, לאחר שחברות הנדל"ן, שזכו במכרזים לבנייה, עתרו מנהלית נגד היטלי השבחה ופיתוח, שדורשות מהם רשות מקרקעי ישראל והעירייה. לטענתם, הם ניגשו למשרד בידיעה, שיהיו פטורות מההיטלים של העירייה, אך הסתבר להם שלא כך הדבר. המשמעות לפי היזמים היא תוספת עלות של כ-100 אלף שקל לדירה.

המשך קריאה »