עידן גולדשטיין - מכבי פתח תקווה

הטור של עידן גולדשטיין – כשאומרים לך "לך" – לך

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

לא היינו צריכים חותמת טובה יותר על כך שאבי לוזון חטא ב"חטא ההיבריס", מאשר ההשפלה הביתית הכואבת 4:0 מול נוף הגליל במשחק הכי חשוב של מכבי פתח תקווה העונה. לא היה מעולם בעלים/יו"ר,  שהלך נגד האוהדים ונשאר בקבוצה. במוקדם, או מאוחר – הם תמיד ישימו את המפתחות. החשש הוא שאם זה לא יקרה אצלנו בקרוב – זה יהיה מאוחר מדי. 

מי שחיכה בסוף המשחק לקבל הסברים, או לפחות סוג של אמפתיה מ"האיש החזק" של הקבוצה שאנחנו כל כך אוהבים, הבין מיד שאין מה לחכות. מסתבר שאבי לוזון, שהקבוצה כל כך יקרה לו, ברח הביתה במחצית, בניגוד לאוהדי הקבוצה האמיתיים, שנשארו עד הסוף המר. אולי בבית הוא יחשוב על ההישג (מפוקפק) בתולדות מכבי, שהוא אולי כן יצליח להגיע אליו: להוריד את הקבוצה ליגה פעם שלישית בעשור ופעם שנייה ב-3 שנים.

צפו במחאת האוהדים במשחק התבוסה 4:0 לנוף הגליל

זה מה שקורה כשהוא מנסה למלא את יציע 4 בילדי קייטנה, שנכנסים בחינם ויורק על האוהדים האמיתיים, שרכשו מנוי. חטא ההיבריס מתבטא בכך שהוא חושב שהוא וההשתלטות שלו על הקבוצה – הם מעל הכל. לא באמת אכפת לו כמה קהל יגיע למשחקים, משלם או בחינם. ההיפך, הוא מעדיף שכמה שפחות יגיעו וככה תהיה לו פחות אופוזציה. 

מבחינתו, העיקר שהמפעל ימשיך לעבוד ולהתגלגל. כל עוד הנוער רץ לאליפות והוא במרחק נגיעה מהגביע, זה מספיק. בסתר ליבו, אולי דווקא ירידת ליגה, תלך יחד עם האסטרטגיה הניהולית שלו, אם אפשר לקרוא לה ככה: לחשל שחקני נוער בליגה הלאומית כמו שלו דניאל, אריאל לוגסי ועידן טוקולומטי על ידי דקות מספר רבות ואז למכור אותם למרבה במחיר. ואם לא נעלה בחזרה? לא נורא. תמיד יש עוד עונה. מתגלגלים.

כאוהד מכבי שנים רבות, קשה לי מאוד להחמיא ליריבה העירונית, אפשר רק ללמוד מהפועל פתח תקווה איך מתייחסים לקהל. מחר זאת לא תהיה הפתעה אם הם ימלאו את האצטדיון ב-9000 אוהדים, שיתמכו בהם במשחק, בו ניצחון יקרב אותם רגל וחצי לליגת העל. וכמו שזה נראה כרגע הם לא יפגשו את מכבי שם. אם בהפועל הוא הנכס, במכבי, לוזון נותן תחושה שקהל האוהדים הוא הנטל.

אוהדי מכבי פתח תקווה לפני תחילת המשחק
אוהדי מכבי פתח תקווה לפני תחילת המשחק

למה זה קורה? כי לא משנה כמה הפועל תתרסק ותחטוף מכות, תמיד ישדרו להם שם שזה מועדון גדול בכדורגל הישראלי. במכבי פתח תקווה – בדיוק ההפך. במשך שנים, לוזון משדר לאוהדים ולתקשורת שמכבי זה מועדון קטן וככזה, הוא בעצם צריך מושיע. והמושיע יכול להיות רק מישהו אחד – והוא אבי לוזון. אותו אחד שמרפד את עצמו באנשים קרובים ומרחיק את כל מי שמעז לתת עליו ביקורת. 

הוא יכול להתעלם מאיתנו עד מחר – אבל רק שייתן הצהרה שהוא הולך הביתה. במקומו נקים עמותת אוהדים, שהיא תחזיק בקבוצה (בדומה למה שקורה בהפועל). היא זו שתביא את ה-2-3 מיליון שקלים מספונסרים (שזה בערך מה שלוזון מביא עכשיו) ושאר התקציב יורכב מהטוטו, זכויות השידור וגם כרטיסים. כן, כרטיסים בתשלום ממש ולא בחינם. 

במקרה כזה, הקבוצה קודם כל תייצב את הזהות שלה ותטפח את הקשר לאוהדים. הכל יהיה תחת פיקוח ולא מערב פרוע כמו עכשיו. יבוא משקיע רציני (דוגמת אלונה ברקת), וולקאם. אם ירצה את הקבוצה, הוא ייתן דין ודיין – ואם יימצא ראוי הבעלות תועבר אליו. 

זאת שיטה להמשיך לגלגל את המועדון, להשתמש בו כמפעל חיים, אבל גם כזה שמסדר לעצמך ג'ובים בהתאחדות ובאופ"א ועל הדרך גם מסדר גו'בים בקבוצה לכל המשפחה המורחבת. ככה לא מנהלים קבוצת כדורגל ב-2022. אז כמו שאמרת לניר קלינגר, אותו פיטרת לפני שבועיים, "אם אומר לך 'לך' – אז לך!". ויפה שעה אחת קודם. וגם אם צריך לרדת ליגה כדי שזה יקרה – זה שווה את המחיר.

בסוף הקומת שהגיע מנוף הגליל יצא מחויך
מכבי פתח תקווה - נוף הגליל

עוד בפתח תקווה

ליאח פיינר - מכבי פתח תקווה

אנמיה – הטור של ליאח דוד פיינר

חיוורון, חולשה, עייפות יתר, אי סבילות במאמץ, דופק מהיר, קוצר נשימה במאמץ וסחרחורת. אלו הם התסמינים של מחלת האנמיה הידועה לכולנו. מחלה זו שכיחה אצל כ-6% מאוכלוסיית העולם, כאשר האוכלוסיות בסיכון לחלות במחלה הם קשישים, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות או ריבוי מחלות, נשים צעירות בגיל הפוריות ואנשים עם מגבלות תזונתיות. כעת נפתח צוהר חדש לחקר המחלה כאשר נתגלתה קבוצת סיכון חדשה – מכבי פתח תקווה.

המשך קריאה »
יוסי שושני - הפועל פתח תקווה

טסלפפה צריך להישאר – הטור של יוסי שושני

אחרי שהעונה באופן מעשי נגמרה בהפסד שלשום לנס ציונה (0:2) ותיגמר פורמלית ביום שישי הקרוב מול אשדוד באצטדיון המושבה (16:00), זה הזמן לא להסתכל יותר מדי אחורה ובמקום זה להסתכל קדימה. הטעם המר של ההחמצה, צריך להתחלף בטעם של חדשנות ומחשבה לעתיד לטווח הקצר וגם הארוך. למרות הקריסה ברגעי המשבר, עופר טסלפפה צריך להישאר בתפקיד.

המשך קריאה »
ליאח פיינר - מכבי פתח תקווה

הטור של ליאח דוד פיינר – סיירת חרם

בתלמוד הבבלי מסופר מעשה 'תנורו של עכנאי. לפי הסיפור, החרם והנידוי של רבי אליעזר היו כל כך קשים ופוגעים, כך שהובילו לנזקים חמורים וקשים לסנהדרין. נראה שחברי הנהלת מועדון הכדורגל מכבי פתח תקווה דילגו על כמה שיעורי גמרא ולא למדו את הלקח, משום שחרם ונידוי הפכו לאמצעי שכיח במועדון. ליאח דוד פיינר, בעוד טור ביקורתי, שבוע לפני המשחק הגורלי בטדי מול הפועל י-ם

המשך קריאה »
יוסי שושני - הפועל פתח תקווה

מעמד מחניק – הטור של יוסי שושני

כשהתחלתי אתמול החל משעות הצהרים לקבל עשרות הודעות לבקשת כרטיסים למשחק העונה, מיד הבנתי שלמשחק יגיעו המוני אוהדים, שיצרו מחזה, שלא נראה שנים רבות בהפועל פתח תקווה, אולי רק לפני 30 שנים. כן, בעונת הגביע. הגעתי שעתיים לפני שריקת הפתיחה ותוך זמן קצר הגיעו אלפי אנשים שהתקבצו בתורי ענק בכניסות לשערים. כמו שחזיתי בטורים הקודמים. כמעט – אצטדיון מלא.

המשך קריאה »
נגישות

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל