שטח מתחם גאולה פתח תקווה

מתחם גאולה עולה שלב: העירייה תכריז עליו כמתחם פינוי-בינוי מול הרשות הממשלתית

המשמעות: קידום תכנית מפורטת של המתחם, ששטחו כ-17.5 דונם, שיכלול מגורים, מסחר ותעסוקה ואמור לקשר את מרכז העיר ואת איזור התחנה המרכזית באורלוב-בר כוכבא לשכונות החדשות. על פי התכנון, המתחם גם אמור לכלול איזורי מלאכה, דוכני אומנים ומקומות בילוי סטייל נחלת בנימין מודל 2030. בתוך כך, נודע כי העירייה תפעל מול מנהל מקרקעי ישראל למכור בסירקין דירות ב"מחיר מטרה". 

ההתחדשות העירונית המשמעותית ביותר שצפויה להתרחש במרכז העיר, עוברת לשלב הבא, כאשר העירייה הצהירה כי היא תבקש את אישור הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית להכריז על מתחמי התחדשות בסמוך לתחנה המרכזית ברחוב אורלוב, זאת במסגרת מסמך המדיניות, שאושר לאחרונה לגבי מתחם גאולה.

מבט מלמעלה על התחנה המרכזית, שתהיה חלק ממתחם גאולה
מבט מלמעלה על התחנה המרכזית, שתהיה חלק ממתחם גאולה

מדובר על תכנית התחדשות עירונית מפורטת להתחדשות לאורך צידו המערבי של רחוב בר כוכבא, בין הרחובות גיסין ואורלוב, במה שמכונה "משולב אורלוב". מעיריית פתח תקווה נמסר כי היא מקדמת הכרזה על המתחמים במקום כמתחמי פינוי-בינוי במסלול רשויות מקומיות, ישאפשר לקדם תכנית מפורטת יחד עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית.

שטחו של מתחם גאולה, על פי המתווה שהוגש לועדה המחוזית באפריל 2021, הוא כ-17.5 דונם וכולל עירוב שימושים של מגורים, מסחר ותעסוקה. במסגרת התכנית, רח' בר כוכבא המיושן, אמור להפוך לסוג של אבן גבירול תל אביבי, כשבמקום בתי מלאכה ישנים, מבנים קטנים ומוזנחים ומוסכים מלוכלכים כמו שיש בו היום, הוא יכלול מבנים מודרניים עם גישה לעוגנים קיימים כמו היכל התרבות ויהנה מקרה למרכזי תחבורה ציבורית. 

 

פרויקט אורלוב-המכבים
הדמיית פרויקט אורלוב-המכבים - חלק מתכנית מתחם גאולה

בכוונת העירייה, שהתכנית תחיה את המקום המוזנח גם על ידי יצירת מקומות של בילוי ופנאי, בשילוב שטחים ירוקים, מה שיחזק מאוד את האטרקטיביות של המגורים בשולי מרכז העיר. בתכנון הוא להקים חצר מרכזית של בעלי מלאכה זעירה וחללי עבודה לאמנים, שבערב תהפוך לאיזור של בילוי ומופעים, דומה לנחלת בנימין בתל אביב. בנוסף בחצר תוכל לשמש לכנסים ואירועים בחלל הפתוח. 

לפי התכנית הארכיטקטונית, שהוצגה לעירייה באדיבות פרצוב ארכיטקטורה, בין החללים השונים נקבע תוואי מערך מבנים ציבורים, שטחים פתוחים, שבילי אופניים והליכה, שאמור להוות המשך למתחם התחנה המרכזית, שכפי שדיווחנו, עתיד לעבור מתיחת פנים בהשקעה של כ-450 מיליון שקל. מתחם התחנה יקום לצד תחנת הקו האדום של הרכבה הקלה.

מתחם גאולה בפתח תקווה - צמוד לרכבת הקלה
מתחם גאולה בפתח תקווה - צמוד לרכבת הקלה. שרטוט באדיבות - פרצוב ארכיטקטורה

המטרה - "מחיר מטרה" בסירקין

במקביל להתחדשות העירונית במרכז העיר, תושבי פתח תקווה לוטשים עיניים גם למה שהולך לקרות במזרח העיר, במיוחד בשכונת סירקין החדשה. העירייה מסרה היום כי נתח משמעותי מסך יחידות הדיור המוצעות במסגרת תכנית "מחיר מטרה", עבור תושבי פתח תקווה, ישוריין לתכנית סירקין. מדובר בבשורה משמעותית, במיוחד לזוגות צעירים, תושבי העיר, שיוכלו לרכוש דירה במחיר סבירים.

"אנחנו מבטיחים כי ההטבות שהמדינה מאפשרת בתכנית יופנו באופן משמעותי לתושבי פתח תקווה", מסר ראש העיר, רמי גרינברג. "נמשיך לפעול בנושא ולעשות כל שניתן כדי שתושבי העיר יזכו לקבל את המיטב בתכניות שהמדינה מקדמת באזור. בנוסף העירייה מקדמת בכל רחבי העיר תוכנית לקידום דיור מוזל גם במסגרת פרויקטים בקרקעות פרטיות במסגרת תוכנית של דיור ציבורי".

הדמיית שטח סירקין הקטנה - מתוך מצגת שהוצגה ב-2020 על ידי מועצת דרום השרון

עוד ב-נדלן

גלובל גולד וגלובל טאוורס B פתח תקווה - מתחילים להיבנות

עובדים מסביב לשאון: גלובל טאוורס B וגלובל גולד החלו להיבנות מעל הקרקע

שני מגדלי המשרדים הענקיים של "מגדלי ישראל" בצומת רבין-ז'בוטינסקי, נמצאים בעיצומה של בנייה נמרצת, שנצפית על ידי עשרות אלפים עוברים ושבים מדי יום. בגלובל טאוורס B כבר נבנו כשבע קומות מתוך 39 ואילו בגלובל גולד אפשר לראות כבר שתי קומות מעל הקרקע. סה"כ שני המגדלים צפויים לכלול בתוכם שטח עצום של 120,000 מ"ר משרדים והם יצטרפו לגלובל טאוורס A במשולש המגדלים הדרום-מזרחי של הצומת.

המשך קריאה »
שי פרטוש משמאל ועוז קטה מימין - בהריסת ילין 5 פתח תקווה

ממשיכים להתחדש בפתח תקווה: בנייני המגורים ברחובות ילין 5 ובלוי 1 נהרסו (וידאו)

ההתחדשות העירונית במרכז העיר ממשיכה לצבור תאוצה עם שני פרויקטים נוספים, שהחלו בימים האחרונים את שלב ההריסה. בילין 5, בחלק הדרומי של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 27 דירות של חברת קטה גרופ. בבלוי 1, במרכז של המרכז, צפוי לקום מגדל בוטיק בן כ-10 קומות עם 36 דירות של חברת קטה יזמות. צפו בהריסה:

המשך קריאה »
חוות שרתים ז'בוטינסקי 94 פתח תקווה

העירייה: חוות שרתים ענקית תיפתח ברחוב ז'בוטינסקי 94 פתח תקווה. מי יפונה?

עיריית פתח תקווה מפרסמת כי לפי התכנון, שני האנגרים, שנמצאים בסמוך ליד בניין המשרדים של משרד הביטחון, יהרסו בקרוב ובמקומם תוקם החווה בשטח של 41 אלף מ"ר, שצפויה לשרת את העסקים הרבים הנמצאים באיזור, במיוחד חברות הייטק, להן דרוש מקום פיזי קרוב ונגיש למידע דיגיטלי מאוחסן ולתעבורה שלו. מחסן מערך המשלוחים הרובוטים רשת הסופרים, יחד עם מוסך הונדה הסגור – יפונו.

המשך קריאה »
הרצל 74 פתח תקווה הריסה

הבניין שפגע בו טיל בהרצל 74 פ"ת, נהרס במסגרת פרויקט של מאיה בנייה ויזמות (וידאו)

יותר משלוש שנים מאז הבניין בו 12 דירות נפגע במהלך מבצע "שומר חומות" בירי שהגיע מרצועת עזה, התבצעה היום הריסה שלו, כשבמקומו אמור לקום מגדל מגורים חדש בן 9 קומות עם 30 דירות. מאז פגיעת הטיל, הוא נותר נטוש והיווה סכנה למגורים. היזמים, בשיתוף פעולה עם עיריית פתח תקווה ומינהלת כרמים להתחדשות עירונית לקחו על עצמם את הפרויקט, שיצא היום לדרך.

המשך קריאה »