הרכבת הקלה עוקפת את הפקקים בציר ז'בוטינסקי - חבל שהיא עדיין ריקה מנוסעים

אופטימיות בפתח תקווה: הקו האדום של הרכבת הקלה כנראה יתחיל לפעול באפריל

אחרי שמועד הפתיחה המקורי, נובמבר 22, כבר חלף מזמן ואחרי שהצפי לדחייה נקבע ליוני 23, היום כבר אפשר להיות אופטימיים יותר. אם השלב האחרון בבדיקות של חברת נת"ע, לפני העברת המערכת בעוד כשבועיים ל"תבל מטרו", יעבור בלי תקלות, השקת הרכבת צפויה להתרחש כנראה מיד אחרי פסח, בין ה-13.4 ל-16.4 – ואז יהיה אפשר להכריז שהמהפכה התחבורתית בעיר באמת התחילה.

כל מי שמעורב בקהילה העסקית של פתח תקווה, יודע שכל יום בו הרכבת הקלה אינה פועלת (ואנחנו לא מדברים על ה"טסטים"), מגלם בתוכו הפסד כספי אדיר, שהבסיס שלו הוא בעיקר הזמן, שאינו נחסך, עבור כל מי שמגיע לעבוד בעיר בתחבורה ציבורית או במכונית – ושהיה יכול לעשות זאת הרבה יותר מהר על ה"קו האדום". מכאן, הקשר ההדוק בין הפעלת הרכבת הקלה להתפתחות העסקית של העיר.

הרכבת הקלה - עוד נסיעת מבחן בפתח תקווה

ברבעון הראשון של 2023 זה כבר לא יקרה

עדיין קשה להאמין שאנחנו אוטוטו נוגעים בתאריך היעד הנכסף, שנקבע אי שם באוגוסט 2015, אז החלו העבודות של הקו האדום, עם הפיצוץ ההסטורי של "גשר מעריב" בתל אביב. מאז שהתחלנו לסקר את העסקים בפתח תקווה, כל הגורמים המוסמכים נקבו די בביטחון בתאריך ההשקה של נובמבר 2022, אלא שכבר בסוף ספטמבר האחרון, דיווחנו לכם, שלא יהיה ניתן לעמוד ביעד.

לפני קצת יותר מחודש פרסמנו את דבריו של חיים גליק, מנכ"ל נת"ע שאמר בכנס כי "אם נקבל תוך 3 ימים אינדיקציה לנסיעה בטוחה, הרכבת תיסע ברבעון הראשון של 2023". בסופו של דבר האינדיקציה לא התקבלה והרבעון הראשון כנראה יחלוף מבלי שתיסע הרכבת.

אלא שבתחילת ינואר החל השלב האחרון בבדיקות של נת"ע, כשמערכת איתות חדשה הותקנה במסילה של הקו האדום, שאמורה לפתור את התקלה במערכת הבלימה שגרמה לדחיית פתיחתו. השלב הבא הוא העברת המערכת בעוד כשבועיים ל"תבל מטרו", חברת הבת של אגד, שצפויה להפעיל את הקו לאחר פתיחתו.

תוואי הקו האדום של הרכבת הקלה מבת ים לפתח תקווה - 34 תחנות

רשמו ביומנים: 13.4 או 16.4 (בלי נדר)

לפי גורמים בנת"ע, התקלות שגרמו לעיכוב בפתיחת הקו (בעיקר בטיחותיות), באו על פתרונן, וכעת תצטרך לפעול הרכבת הקלה ללא תקלות מהותיות במשך כחודשיים, לפני שהמפעילה תוכל להגיש למשרד התחבורה בקשת אישור להפעלת הקו האדום. זה מביא אותנו לתחילת אפריל ולחג הפסח שיחל ב-5.4. מטבע הדברים, הרכבת לא תתחיל לפעול בחול המועד ולכן תאריך היעד הנראה באופק הוא ה-13.4 (יום חמישי), או 16.4 (יום ראשון).

הרכבת הקלה בקו האדום תצא מהתחנה המרכזית בפתח-תקווה, לאורך בני ברק ורמת גן, תמשיך בתל אביב-יפו ותסיים בבת ים – וכמובן תעשה גם את הכיוון ההפוך. היא תעבור ב-12 תחנות, כשחמש מהן תת-קרקעיות והשאר במפלס הקרקע. בפתח תקווה היא צפויה לעצור בתחנה מרכזית פתח תקווה, פינסקר, קרול, דנקנר, בילינסון, שחם, שנקר וקריית אריה.

לפי ההערכות יתבצעו בקו הזה מדי יום לא פחות מ-250 אלף נסיעות ומשך זמן נסיעה מאלנבי תל אביב למגדלי ב.ס.ר, צפוי להיות כ-25 דקות. שעות השיא התכנון הוא שתעבור רכבת כל דקה וחצי בתחנות התת-קרקעיות וכל שלוש דקות בתחנות העיליות. בשאר היום התדירות תפחת והרכבת תעבור במרווחי זמן גדולים יותר.

מבט מלמעלה - הקו האדום של הרכשת הקלה בנסיעת מבחן על ציר ז'בוטינסקי
מבט מלמעלה - הקו האדום של הרכשת הקלה בנסיעת מבחן על ציר ז'בוטינסקי

עוד ב-רכב ותחבורה

חניה חינם בפתח תקווה

עיריית פתח תקווה בהודעה משמחת: חניה חינם בכחול-לבן במהלך כל חג הפסח

העירייה, שידועה גם ככה בגישתה הסלחנית כלפי עבירות חנייה, באה לקראת תושבי העיר והמבקרים בה, עוד יותר בגדול הפעם, לאחר הדיווח שלה כי היא לא תבצע בימי החג (22 עד 29 באפריל כולל) פעולות אכיפה בחניות המותרות בעיר. העירייה מדגישה כי האכיפה תמשיך נגד חניה במקום בו אסורה החניה, בריונות חניה ועבירות תעבורה, כמו חניה באדום לבן, חניה על מדרכה וחניה על מעבר חצייה וכדומה

המשך קריאה »
יריד מכוניות חשמליות - הקניון הגדול פתח תקווה

בפעם השנייה: הקניון הגדול בפתח תקווה יארח יריד מכוניות חשמליות בחודש הבא

המקום הכי מסחרי בפתח תקווה, יארח בחניון החיצוני מול הפארק, במשך יומיים (4 ו-5 באפריל, חמישי-שישי הבא), יריד מכוניות חשמליות שני, אחרי הראשון שנערך בשנה שעברה. לאור ההתעניינות ההולכת והגוברת בסוג מכוניות זה, בקרב תושבי העיר והסביבה, צפוי להגיע קהל רב לחזות בדגמים הכי חדשים בשוק של יבואנים מובילים, כמו BYD, טסלה, GEELY ועוד. הכניסה חופשית ללא תשלום.

המשך קריאה »
ליים LIME פתח תקווה ביום הבחירות

חברת ליים (Lime) קורקינטים חשמליים תאפשר נסיעה חינם בפתח תקווה ביום הבחירות

חברת הכלים החשמליים השיתופיים הגדולה בעולם, תעניק ביום שלישי הבא (27.2) לכל תושב עיר שרוצה להצביע לרשויות המקומיות (וגם לכאלה שרוצים לנצל את השבתון לשופינג), שתי רכיבות של עד 15 דקות בחינם, אותן ניתן לנצל במהלך טווח של שעתיים. "המטרה היא להוריד חסמים תחבורתיים עבור מצביעים פוטנציאליים בימי בחירות ולספק כלי תחבורה נגיש ויעיל", נמסר.

המשך קריאה »
פקקים בפתח תקווה - נת"צ בפתח תקווה

מרגישים את הפקק? דו"ח ארגון "15 דקות": פתח תקווה מקום 4 בישראל בסלילת נת"צים

ארגון צרכני התחבורה הציבורית בישראל, פרסם אתמול את הדו"ח השנתי שלו, שממנו עולה כי בעיר נסללו בין 2018 ל-2023 מסלולי נת"צ באורך של 6.1 ק״מ, לעומת 1.2 ק"מ שנסללו בשנים קודמות. חלק גדול מהמספר הזה שייך לנת"צ הארוך בדרך רבין. בנוסף, פתח תקווה דורגה במקום השני בתיכנון נתיבים לתחבורה ציבורית ונמנית על הערים המובילות בקידום תשתיות לתחבורה מקיימת ושבילי אופניים.

המשך קריאה »

השארו מעודכנים!

הירשמו כדי לקבל תוכן והתראות בלעדיים ישירות למייל

Loading